حفظ سلامت مالی و جلوگیری از لابی گری‌، مطالبه جدی مردم از شوراهای اسلامی است
حفظ سلامت مالی و جلوگیری از لابی گری‌، مطالبه جدی مردم از شوراهای اسلامی است
آذربایجان شرقی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: حفظ سلامت مالی و جلوگیری از تخلفات و لابی گری‌ها یکی از مهم‌ترین مطالبه‌های مردم از شوراهای اسلامی است.حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در دیدار اعضای شورای اسلامی استان با بیان این‌که شوراها بعد از دو دهه فعالیت هنوز از سوی شهرداری‌ها جدی گرفته نمی‌شوند، گفت: شهرداران به دلیل نفوذ در محلات شهرها و بعضی از اعضای شورا، این تشکل را نادیده می‌گیرند و به تذکرات آن‌ها هم توجه نمی‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که مطالبات افکار عمومی از شوراها زیاد است، اضافه کرد: کاهش اختلافات بین شورا و شهردار یکی از مطالبات اساسی مردم از منتخبان خود در حوزه مدیریت شهری است.

وی اجتناب از سلیقه‌ای کار کردن اعضا شورا را مطالبه دیگر مردم دانست و گفت: نباید شیوه عملکرد شوراها در شهرها و روستاها با همدیگر متفاوت باشد.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه جایگاه شوراها از سوی مسئولان باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: شفاف نبودن آیین نامه‌ها، مقررات و مصوبات و همچنین غیر قابل اجرا بودن برخی از مصوبات شورا و در کنار آن ناکارآمدی عملکرد برخی از مسئولان شهری، برآیند کارهای شورا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه استخوان بندی شورا از دوره اول محکم بسته نشده است، ادامه داد: شورا اسلامی در دوره اول چون تخصص و دانش لازم برای مدیریت شهری نداشت، از این رو این نهاد مهم کار خود را ضعیف شروع کرد.

وی، آشنا نبودن مسئولان و کارشناسان با وظایف شورا را از آفت‌های کاری منتخبان مردم در مدیریت شهری دانست و گفت: کمرنگ بودن فعالیت تشکل‌های مردمی و عدم ارتباط با شوراهای شهر ، فقدان ارتباط کافی میان شوراها با تشکل‌های غیر دولتی از دیگر آسیب‌هایی است که سبب افزایش مراجعات فردی مردم و اتلاف وقت می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با انتقاد از لابی گری‌ها در امورات جاری و انتصابات، گفت: هر چند اقدامات بسیاری در شوراها و شهرداری‌ها انجام می‌شود، اما مردم دید مثبت به عملکرد آن‌ها ندارند.

وی تاکید کرد: شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید بر اساس وظایفی که در قانون برای آنها پیش بینی شده است، در راستای رفع کمبودهای منطقه خود راهکارهای کاربردی و عملیاتی ارائه کنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، در ابتدای این دیدار رئیس شورای اسلامی استان آقای ریحانی از عملکرد این شورا گزارش داد.