گسترش کمربند سبز شهرها در دستورکار شهرداری ها قرار گیرد
گسترش کمربند سبز شهرها در دستورکار شهرداری ها قرار گیرد

‍پایگاه خبری مدیریت شهری آرمانشهر : معاون عمرانی وزیر کشور: تسریع در عملیات اجرایی گسترش کمربند سبز شهرها با توجه به تاثیر آن در کاهش آثار آلودگی های زیست محیطی و خطرات ناشی از روانآب ها در دستورکار شهرداری ها قرار گیرد. 🔹معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رئیس سازمان […]

‍پایگاه خبری مدیریت شهری آرمانشهر : معاون عمرانی وزیر کشور: تسریع در عملیات اجرایی گسترش کمربند سبز شهرها با توجه به تاثیر آن در کاهش آثار آلودگی های زیست محیطی و خطرات ناشی از روانآب ها در دستورکار شهرداری ها قرار گیرد.

🔹معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با اشاره به افتتاح ۱۲۵۰ هکتار از کمربند سبز تهران اعلام کرد: کمربند سبز شهرها بویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی حکم فیلتری برای تصفیه هوا داشته و تاثیر زیادی در تلطیف هوای شهر و کاهش آثار آلودگی های زیست محیطی دارد و ضرورت دارد تسریع در عملیات اجرایی آن در دستورکار شهرداری ها قرار گیرد.

آرمانشهر به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد در زمینه مستندات قانونی برای اجرای طرح های کمربندسبز شهرها، گفت: به منظور توسعه فضای سبز شهری و گسترش کمربند سبز شهرها، قانون هوای پاک و مصوبه های هیات وزیران در موضوع مدیریت فضای سبز شهری و آیین نامه اجرایی آمادگی مقابله با پدیده گردوغبار؛ بر اجرای طرح کمربند فضای سبز شهرها با رعایت ضوابط طرح جامع شهرها و سایر ضوابط مرتبط با این موضوع تاکید نموده است.

🔹وی اضافه کرد: به منظور کاهش آلودگی هوا و اثرات ناشی از پدیده گرد و غبار و در راستای قانون هوای پاک، شهرداری ها می توانند با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و کشور، با استفاده از ظرفیتهای پیش بینی شده در این قانون، اقدامات لازم را برای توسعه فضای سبز و احداث کمربند فضای سبز شهری انجام دهند.

🔹جمالی نژاد همچنین اظهار کرد: به موجب آیین نامه اجرایی آمادگی مقابله با پدیده گردوغبار که به تصویب هیات وزیران رسیده، شهرداری های شهرهای واقع در مناطق تحت تاثیر پدیده گردوغبار کشور موظفند برای اجرای طرح کمربندفضای سبز شهرهای مربوط ضمن رعایت ضوابط طرح جامع، نظرات سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را از جهت اولویت مکانی و نوع کاشت رعایت نمایند.

🔹معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور در ادامه، واگذاری اراضی واقع در کاربری های سبز و کمربند سبز در محدوده و حریم شهرها از سوی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی به شهرداری های متقاضی با رفع معارض به صورت رایگان و بدون دریافت حقوق مالکانه جهت ایجاد فضای سبز با حفظ مالکیت دولت و با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه را از موضوعات مصوبه هیات دولت در زمینه مدیریت فضای سبز شهری ذکر نمود.

🔹جمالی نژاد با اشاره به مصوبه هیات وزیران در زمینه اجرای اقدامات مربوط به مدیریت فضای سبز که پس از بررسی در کمیسیون تخصصی امور کلانشهر تهران و سایرکلانشهرهای دولت به تصویب هیات محترم دولت رسید و سال ۹۴ از سوی معاون اول محترم رئیس جمهور ابلاغ شد، گفت: انتظار می رود شهرداری های کشور برای استفاده از ظرفیتهای این مصوبه و سایر مصوبات و قوانین، اهتمام لازم را داشته باشند.

🔹رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در خاتمه گفت: با اجرای طرح های جنگل کاری و کمربند فضای سبز شهرها می توان اثرات ناشی از بارش های شدید، وقوع سیل و ایجاد روانآب ها را به میزان زیادی کاهش داد و انتظار ما اینست که دست اندرکاران مدیریت شهری کشور، بویژه شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها، ضمن همکاری و هماهنگی با دستگاه های ذیربط، تسریع در عملیات اجرایی گسترش کمربند سبز شهرها را در دستور کار قرار دهند.