آبخوری‌های عمومی؛ راهکار ونیز برای کاهش زباله / بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی
آبخوری‌های عمومی؛ راهکار ونیز برای کاهش زباله / بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر، به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، «تبدیل ضایعات صدف خوراکی به رنگ خنک‌کننده در فرانسه»، «کاهش مصرف آب و انرژی با سیستم خنک‌کننده پاریس»، «طراحی محیطی امن برای دوچرخه‌سواران منچستر»، «رایگان‌سازی حمل‌ونقل عمومی برای کارمندان یک شهر آمریکایی»، «سبک زندگی سالم برای اروپایی‌ها با نرم‌افزاری جدید»، «ارائه طرحی برای افزایش […]

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر،

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، «تبدیل ضایعات صدف خوراکی به رنگ خنک‌کننده در فرانسه»، «کاهش مصرف آب و انرژی با سیستم خنک‌کننده پاریس»، «طراحی محیطی امن برای دوچرخه‌سواران منچستر»، «رایگان‌سازی حمل‌ونقل عمومی برای کارمندان یک شهر آمریکایی»، «سبک زندگی سالم برای اروپایی‌ها با نرم‌افزاری جدید»، «ارائه طرحی برای افزایش دوچرخه‌سواری در اسکاتلند»، «اجاره لباس؛ استراتژی جالب ژاپن برای کاهش کربن»، «آبخوری‌های عمومی؛ راهکار شورای شهر ونیز برای کاهش زباله‌ها»، «بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی» و «بازیافت هزاران باتری در روستاهای آلاسکا» را در این بسته خبری مدیریت شهرهای جهان ایمنا بخوانید.

کاهش مصرف آب و انرژی با سیستم خنک‌کننده پاریس

پاریس میزبان بزرگ‌ترین سیستم سرمایش اروپا است؛ این سامانه افزایش ۵۰ درصدی کارآمدی انرژی و کاهش ۶۵ درصدی مصرف آب شهری را در صورت پیاده‌سازی در سراسر پایتخت فرانسه به همراه خواهد داشت. مدیران شهر در نظر دارند به‌منظور کمک به خنک‌سازی هرچه بیشتر سازه‌های مورد استفاده در المپیک ۲۰۲۴، آن را توسعه دهند.

برنامه‌ریزان از استراتژی جدید خود به‌منظور افزایش آمادگی شهر برای مسابقات المپیک ۲۰۲۴ خبر داده و مدعی شده‌اند سیستم خنک‌کننده زیرزمینی را توسعه خواهند داد تا دمای هوای سراسر پایتخت را حین اجرای رویدادهای ورزشی در سطح پایینی نگه دارند. سیستم سرمایشی زیرزمینی پایتخت فرانسه که بزرگ‌ترین سامانه خنک‌کننده سراسر اروپا به‌حساب می‌آید، برای اولین بار با هدف پایدارسازی کاهش دما در شهر و ابتدا در ساختمان‌های فرهنگی مختلفی مانند موزه لوور و موزه گران‌پاله اجرا شد و سپس بعضی از مراکز تجاری و ساختمان‌های عمومی دیگر شهر را نیز در بر گرفت.

برنامه‌ریزان پاریس ادعا کرده‌اند که به‌تازگی بسیاری از مدیران مراکز دیگر پایتخت فرانسه نظیر مدارس، بیمارستان‌ها و حتی دانشگاه‌ها نیز خواهان اجرای این طرح در محل خود شده‌اند و همین امر مدیران را به توسعه آن با دو هدف اصلی، یعنی رفع نیازهای شهروندان و آمادگی بیشتر برای مسابقات المپیک ۲۰۲۴ سوق داده است.

طراحی محیطی امن برای دوچرخه‌سواران منچستر

شورای شهر منچستر از طرح‌های نهایی برای افزایش ایمنی عابران پیاده و دوچرخه‌سواران در مرکز شهر منچستر رونمایی کرد. با اجرایی شدن این طرح‌ها، تا سال ۲۰۴۰ میلادی ۹۰ درصد سفرهای صبحگاهی در زمان اوج ترافیک با دوچرخه، پای پیاده یا وسایل نقلیه عمومی صورت خواهد گرفت. پس از انجام مشورت‌های لازم در سال ۲۰۲۲ میلادی، بهبودهایی برای شبکه جاده‌ای در مرکز شهر نهایی شده است و قرار است این پروژه در سال جاری آغاز شود.

آبخوری‌های عمومی؛ راهکار ونیز برای کاهش زباله / بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی

تغییرات برنامه‌ریزی‌شده شامل چندین عنصر کلیدی می‌شود. برای نمونه، یک تقاطع در یک خیابان پرتردد ایجاد می‌شود. علاوه بر این، ایستگاه‌های اتوبوس با خطوط دوچرخه‌سواری یکپارچه خواهند شد، این اقدام باعث می‌شود دوچرخه‌سواران به صورت ایمن از خیابان‌ها عبور کنند. همچنین، تغییراتی در تقاطع‌های چندین خیابان اصلی در منچستر ایجاد خواهد شد، از جمله این تغییرات می‌توان به افزایش شعاع تقاطع برای کاهش سرعت طبیعی وسایل نقلیه و افزودن یک گذرگاه در این مسیرها اشاره کرد.

با توجه به طرح‌های ارائه شده، ایستگاه‌های اتوبوس در مکان‌های بهینه‌تری قرار خواهند گرفت و پارکینگ‌های اضافی برای معلولان تأسیس خواهد شد تا به راحتی به این محیط‌ها دسترسی داشته باشند.

هدف از اجرا کردن طرح‌های یادشده در شهر منچستر تشویق کردن افراد بیشتر به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در مرکز شهر، ایجاد مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به هم پیوسته، کاهش تراکم ترافیک مطابق با چشم‌انداز مربوط به سال ۲۰۴۰ میلادی و به حداقل رساندن خطر تصادفات جاده‌ای است. علاوه بر این، ارائه این طرح‌ها به کاهش آلودگی هوا ناشی از کاهش ترافیک کمک قابل‌توجهی می‌کند.

رایگان‌سازی حمل‌ونقل عمومی برای کارمندان یک شهر آمریکایی

برنامه‌ریزان فیلادلفیا در آمریکا از افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود برای بهبود حمل‌ونقل عمومی خبر داده و مدعی شده‌اند تردد برای کارمندان به‌زودی رایگان می‌شود. سرمایه‌گذاری ۹ میلیون دلاری فیلادلفیا در بخش حمل‌ونقل شهری، امکان تردد رایگان را برای کارمندان شهر در مسیر منزل تا محل کار فراهم خواهد آورد که به دنبال آن، مزایای زیست‌محیطی بی‌شماری نیز برای شهر به ارمغان خواهد آمد. به دنبال اجرای این طرح، تمام ۲۲ هزار کارمند فیلادلفیا که به طور تمام وقت، نیمه‌وقت و حتی کارمندانی که موقتاً در اداره‌ها مشغول به فعالیت هستند، کارت ویژه‌ای را دریافت خواهند کرد که از طریق آن‌ها می‌توانند رایگان از تمام وسایل نقلیه عمومی شامل اتوبوس‌ها، مترو و قطارهای شهری بهره بگیرند.

طرح رایگان‌سازی تردد از طریق وسایل نقلیه عمومی برای کارمندان شهر در سال ۲۰۲۲ به طور آزمایشی و به مدت شش ماه پیاده شد که به دنبال آن، کمپانی‌های مختلف فیلادلفیا به‌طور داوطلبانه کارت‌های مخصوص را برای کارمندان خود خریداری کردند و امکان عبور و مرور به محل کار را رایگان برای آن‌ها فراهم آوردند. در ماه جولای مدیران شهر تصمیم گرفتند از طریق آغاز همکاری‌های خود در این زمینه با کمپانی‌های تکنولوژیک قابلیت توسعه طرح را برای کارکنان سایر اداره‌ها ممکن کنند که در نهایت، طرح ارائه کارت‌های تردد رایگان برای تمام کارمندان شهر به تصویب رسید.

سبک زندگی سالم برای اروپایی‌ها با نرم‌افزاری جدید

نرم‌افزار جدیدی در اختیار ساکنان شهرهای مختلف در هشت کشور اروپایی قرار گرفته است که نصب آن روی گوشی‌های تلفن همراه، امکان اتخاذ سبک زندگی سالم را توسط کاربران فراهم می‌آورد. این نرم‌افزار که قابلیت نصب روی تمام گوشی‌های هوشمند را دارد امکان طراحی برنامه شخصی را بر اساس اطلاعات ارائه شده برای افزایش پایداری و سلامت فراهم می‌آورد، ضمن این‌که برنامه‌هایی از پیش طراحی شده را برای افزایش سلامت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. کاهش تغییرات اقلیمی و آلودگی هوا در رأس اهداف توسعه‌دهندگان این نرم‌افزار بوده است که از نظر آن‌ها تغییر سبک زندگی شهروندان نقش مهمی در بهبود وضعیت کنونی ایفا خواهد کرد.

عملکرد نرم‌افزار و نحوه برنامه‌ریزی از طریق آن به این صورت است که ۳۵ پرسش از کاربران در چهار بخش مسکن، حمل‌ونقل، خوراک و خرید پرسیده می‌شود و پس از آن قابلیت شخصی‌سازی برنامه‌ها برای هر فرد به صورت جدا فراهم می‌آید. در واقع نرم‌افزار پس از دریافت پاسخ هر فرد به سوالات، نرخ انتشار گازهای آلاینده از طرف او را مشخص و مرتباً به‌روز می‌کند و سپس از طریق ارائه برنامه‌های متعدد امکان اتخاذ سبک زندگی سالم را برای هر فرد تسهیل می‌کند.

تبدیل ضایعات صدف خوراکی به رنگ خنک‌کننده در فرانسه

در حالی که امواج گرما همچنان شهرهای اروپایی را درگیر کرده است، بسیاری به دنبال راه‌های ارزان و خلاقانه برای خنک نگه داشتن خود هستند. اجرای راهکارهای تهویه مطبوع اغلب مؤثر است، اما عواقب زیست‌محیطی آن بیشتر به بحران آب و هوا کمک می‌کند. اکنون فرانسوی‌ها با استفاده از استراتژی خلاق و با هدف کاهش زباله‌های طبیعی، اقدام به ساخت رنگی خاص بر پایه صدف کرده‌اند که می‌تواند باعث کاهش دمای کلی ساختمان‌ها و پیرو آن مناطق شهری شود.

فرانسه روشی نوآورانه برای استفاده از ۱۳۰ هزار تن زباله صدف خوراکی پیدا کرده است؛ پوسته صدف‌های خوراکی قابلیت فوق‌العاده‌ای را در تولید رنگ‌های بازتابنده نشان داده است که می‌تواند در صورت استفاده بر بام خانه‌ها باعث کاهش دمای شهرها شود.

فرانسوی‌ها چند تن از این ضایعات طبیعی را با راهکاری ساده به یک رنگ طبیعی تبدیل می‌کنند به این صورت که قسمت بیرونی پوسته صدف‌ها که از کلسیم ساخته شده است برای جایگزینی کلسیم سنتی در رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان متوجه شدند که پوسته صدف عملکرد رنگ را به حداکثر می‌رساند و آن را بادوام‌تر می‌کند.

آبخوری‌های عمومی؛ راهکار ونیز برای کاهش زباله / بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی

ارائه طرحی برای افزایش دوچرخه‌سواری در اسکاتلند

دولت اسکاتلند طرح جدیدی برای افزایش دوچرخه‌سواری روزمره در سراسر کشور ارائه کرده است. این چارچوب جدید دوچرخه‌سواری از چشم‌انداز سفر فعال ۲۰۲۳ پشتیبانی می‌کند، در این چشم‌انداز پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری محبوب‌ترین روش حمل‌ونقل برای سفرهای روزانه کوتاه به شمار می‌رود. طرح ارائه شده توسط دولت اسکاتلند موانع دوچرخه‌سواری در سراسر کشور را از بین می‌برد و این کشور را به مکان سالم‌تر و شادتر برای زندگی کار و بازدید تبدیل می‌کند.

چارچوب دوچرخه‌سواری در اسکاتلند حول شش موضوع ساختار یافته است که شامل زیرساخت دوچرخه‌سواری ایمن، بودجه بلندمدت، دسترسی منصفانه، آموزش، برنامه‌ریزی شبکه و نظارت می‌‎شود. لازم است به منظور اجرای طرح ارائه شده، زیرساخت دوچرخه‌سواری از نظر کیفیت و ایمنی مورد ارزیابی قرار بگیرد، بودجه بلندمدت برای ارائه این زیرساخت‌ها و همچنین حمایت از برنامه‌های آموزشی در نظر گرفته شد، از این موضوع اطمینان حاصل شود که همه افراد به دوچرخه‌سواری دسترسی دارند، فرصت‌هایی برای یادگیری نحوه دوچرخه‌سواری از سنین پایین تا بزرگسالی ارائه شود، نقشه‌برداری از شبکه‌های موجود و برنامه‌ریزی شده برای بهبود ثبات انجام شود و در نهایت بر فرآیندهای انجام شده نظارت لازم انجام شود.

اجاره لباس؛ استراتژی جالب ژاپن برای کاهش کربن

اجاره لباس به مسافران سفرهای هوایی، استراتژی جدید و البته جالب ژاپن برای کاهش انتشار کربن است، زیرا نتیجه تحقیقات مختلف حاکی از آن است که به ازای هر یک کیلوگرم وزن بار از طریق هواپیما در مسیر نیویورک در آمریکا تا توکیو پایتخت ژاپن، حدود ۷۵۰ گرم دی‌اکسیدکربن منتشر می‌شود. این مقدار اگرچه به‌ظاهر خیلی زیاد نیست، با این حال تردد هواپیماهای متعدد با بارهای سنگین می‌تواند نرخ آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی را به‌طور قابل توجهی تشدید کند. بنابراین هر چه بار حمل شده از طریق هواپیماها کمتر باشد، میزان انتشار گازهای آلاینده هوا نیز کاهش خواهد یافت.

در این راستا، خدمات هواپیمایی ژاپن ادعا کرده است که به‌زودی قابلیت اجاره لباس را برای مسافران به محض ورود به کشور فراهم می‌آورد که این امر در راستای کاهش انتشار کربن اعمال خواهد شد. استراتژی اجاره لباس در فرودگاه‌های ژاپن «Any Wear, Anywhere» نام دارد که به معنای «هر لباس، هرکجا» است و امکان انتخاب لباس را برای افراد و استفاده از آن‌ها را در هر جایی از کشور هنگام اقامت در ژاپن فراهم می‌آورد.

مسافران می‌توانند تا پایان سفر خود در ژاپن، حتی حین اقامت در شهرهای مختلف لباس‌ها را نزد خود نگه دارند و پس از پایان سفر آن‌ها را به مرکز ویژه‌ای در فرودگاه یا هتل تحویل دهند که در مرحله بعد لباس‌ها برای استفاده مسافران بعدی به رخت‌شویی و اتوشویی انتقال داده می‌شود.

آبخوری‌های عمومی؛ راهکار شورای شهر ونیز برای کاهش زباله‌ها

گردشگران ونیز تا ۴۰ درصد زباله‌های این شهر را تولید می‌کنند؛ شورای شهر برای جلوگیری از این مشکل، کمپین تشویق مسافران به استفاده از آبخوری‌های شهر را راه انداخته است تا مانع از آلودگی پلاستیکی ناشی از بطری‌های آب بشود. آبخوری‌های آب در ۱۲۶ نقطه از ونیز پراکنده شده‌اند به‌طوری‌که در هر ۱۰۰ متر یکی وجود دارد.

تشویق به استفاده از آب آشامیدنی رایگان، زباله‌های کمتری را در این شهر تاریخی به همراه خواهد داشت؛ زباله کمتر به معنای آلودگی محیطی کم و بهینه‌سازی حمل‌نقل خودروهای جمع‌آوری زباله است.

شرکت توزیع آب این شهر، یک اپلیکیشن موبایلی توسعه داده است تا به گردشگران کمک کند تا مکان‌هایی را برای پر کردن بطری‌های آب خود پیدا کنند. تمام فواره‌ها و آبخوری‌های ونیز در یک نقشه طراحی شده است تا مسافران با با فعال کردن GPS خود به نزدیک‌ترین آن‌ها دسترسی پیدا کند.

بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی

بروکسل میزبان بازار پایداری است که توانسته با استفاده از اصل گردش انرژی، مزرعه کشت سبزیجات و پرورش آبزیان را با استفاده از تکنیک آکواپونیک، هم‌زمان از طریق انرژی هدررفته مدیریت کند. نکته برجسته این بازار، مزرعه شهری است که در پشت بام ساختمان قرار دارد؛ با استفاده از گرمای هدررفته ساختمان، در این مزرعه به پرورش سبزیجات و ماهی پرداخته می‌شود.

در این بازار مواد غذایی، اتاق‌های سرد بسیاری وجود دارد که خنک نگه داشتن آن‌ها، با تولید گرما همراه است. مسئولان این بازار با بهره‌برداری از این انرژی، گلخانه‌های این مرکز را گرم و در حالتی دیگری استخرهای پرورش ماهی را خنک می‌کنند. آب در بخش آبزی‌پروری مزرعه آکواپونیک بروکسل در یک مدار بسته قرار دارد به‌طوری‌که کاملاً در سیستم گردش می‌کند.

مزرعه آزمایشی بازار بروکسل که از سال ۲۰۱۸ عملیاتی شده است، از تکنیک آکواپونیک (فرایند فیلتر کردن فضولات ماهی از آب برای استفاده به عنوان کود) برای تولید ۲۰۰ هزار گلدان ریحان و سایر گیاهان معطر و پرورش ۲۰ تن ماهی قزل‌آلا در سال استفاده می‌کند.

این بازار به عنوان چراغ راهی برای اهداف اقلیمی عمل می‌کند و نمونه موفق کشاورزی پایدار شهری است. بازار بروکسل مزیت‌های زیادی از ایجاد فرصت‌های اشتغال پایدار گرفته تا فراهم آوردن تنوع زیستی، بهره‌وری از آب باران و جذاب‌تر کردن منظر شهری را به وجود آورده است.

آبخوری‌های عمومی؛ راهکار ونیز برای کاهش زباله / بازار بروکسل نمونه موفق هدررفت صفر انرژی

بازیافت هزاران باتری در روستاهای آلاسکا

هزاران باتری از روستاهای ایالت آلاسکا با ارائه یک برنامه جدید جمع‌آوری و بازیافت می‌شود. سازمان‌دهندگان این ابتکار گزارش داده‌اند که سال گذشته بیش از ۱۴۵ هزار پوند باتری سرب اسیدی را از ۴۵ منطقه جمع‌آوری و بازیافت کرده‌اند.

به گفته مقامات مربوطه، مدیریت پسماند به‌طرز خاصی در بسیاری از ایالت‌های آلاسکا بسیار چالش‌برانگیز است و جوامع آن با فقدان زیرساخت‌های لازم برای مقابله مؤثر با زباله‌ها به‌ویژه زباله‌های الکترونیکی مواجه هستند.

زمانی که باتری‌ها خراب می‌شود، سرب سمی آن می‌تواند به آب آشامیدنی نفوذ کند. همچنین، سوزاندن باتری‌ها که هنوز اقدام رایجی است، باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در هوا می‌شود. بنابراین لازم است در مرحله اول از نفوذ و ورود مواد مضر به محل دفن زباله جلوگیری کرد.

برنامه توسعه یافته شده در این زمینه به ساکنان محلی آموزش می‌دهد تا باتری‌های خطرناک و دیگر زباله‌های الکترونیکی را با خیال راحت جمع‌آوری کنند، سپس آن‌ها را به کشتی‌های باری یا دیگر وسایل مخصوص تحویل دهند. در نهایت این ضایعات به مراکز بازیافت تأیید شده انتقال داده خواهد شد.

سال ۲۰۲۲ میلادی اولین سال استفاده از ابتکار بازیافت باتری‌ها از روستاهای ایالات آلاسکا بود و قرار است در سال جاری زباله‌های الکترونیکی بیشتری از این نواحی جمع‌آوری شود.