مدیریت یکپارچه شهری محقق نشده است / ۲۵ دستگاه برای شهر تصمیم‌گیری می‌کنند
مدیریت یکپارچه شهری محقق نشده است / ۲۵ دستگاه برای شهر تصمیم‌گیری می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر، به گزارش خبرگزاری ایمنا، سید مرتضی سقائیان نژاد امروز – سه شنبه چهاردهم آذرماه – در نشست دبیران ستادهای راهبردی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه که در سالن جلسات رضوان شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به وجود برنامه راهبردی در مجموعه شهرداری اظهار داشت: برنامه نخست بیشتر زیرساختی و […]

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر،

به گزارش خبرگزاری ایمنا، سید مرتضی سقائیان نژاد امروز – سه شنبه چهاردهم آذرماه – در نشست دبیران ستادهای راهبردی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه که در سالن جلسات رضوان شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به وجود برنامه راهبردی در مجموعه شهرداری اظهار داشت: برنامه نخست بیشتر زیرساختی و سخت‌افزاری و افزایش منابع موجود شهر بود و در برنامه دوم بیشتر به سمت نرم‌افزار و مسائل فرهنگی اجتماعی در حرکت هستیم.

وی با بیان اینکه از پیش‌بینی ۳۵ تقاطع غیر همسطح تاکنون ۲۲ تقاطع غیر همسطح اجرایی و انجام‌شده است، ابراز کرد: ۵ محور اصلی شهر مانند فردوسی، جمهوری، صیاد شیرازی، کبیری و عمار یاسر در راستای تسهیل مسائل ترافیکی زیر بار خدمات‌رسانی رفته است.

شهردار قم با اشاره به احداث حدود ۱۰ بوستان در بوستان ۱۰۰۰ هکتاری قم تصریح کرد: تاکنون ۴۰۰ بوستان در قم احداث‌شده که مسائل داخلی آن نیازمند همراهی و همکاری دستگاه‌های مختلف و حوزه علمیه است.

تلاش وزارت کشور برای تأمین واگن متروی قم

سقائیان نژاد آخرین وضعیت پروژه مترو را مورد توجه قرار داد و افزود: پروژه مترو در صورت تأمین واگن آماده بهره‌برداری است و تأمین این واگن جز وظایف وزارت کشور بوده که در این راستا در حال رایزنی با شهر مشهد برای تأمین یک تا سه رام قطار ۵ واگن هستیم.

وی با تأکید بر اجرای ۱۰ پروژه در اطراف حرم مطهر و احداث ۶ هزار پارکینگ در هسته مرکزی عنوان کرد: برای تسطیح و بازگشایی فضای پنج هکتاری قبرستان نو باید ۱۳۲ مغازه تملک شود که امیدواریم تا پایان سال تملکات به اتمام رسیده و این فضا در اختیار زائران و مجاوران حرم مطهر قرار گیرد.

شهردار قم با بیان اینکه برای تسهیل عبور و مرور زائران حرم مطهر پیاده راه‌ها و تأمین ناوگان جابجایی رایگان آنان توسط شهرداری انجام‌شده است، ادامه داد: طول عمر ناوگان اتوبوس‌رانی قم در گذشته ۱۰ سال بود که امروز به ۲ سال رسیده و خروج تاکسی‌های فرسوده نیز در دستور کار قرار دارد.

سقائیان نژاد با اشاره به احداث یک مجموعه فرهنگی ورزشی در سطح مناطق شهری در سال‌های گذشته اذعان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها، هر سال هر منطقه شهری باید سه زمین ورزشی احداث کند.

پیش بینی ۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای سال ۱۴۰۳

وی با تأکید بر اینکه استفاده از ظرفیت‌های ویژه قم نیازمند همکاری‌های بیشتر همه دستگاه‌ها است، مطرح کرد: بودجه شهرداری از ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ به بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در ۱۴۰۲ رسیده است و پیش‌بینی بودجه برای سال آینده بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

شهردار قم با انتقاد از نبود مدیریت یکپارچه شهری و تنزل جایگاه شهرداری و شورای شهر گفت: درک درستی از واقعیت‌های شهرداری در بین دولت و مجلس وجود ندارد و زمانی که ۲۵ دستگاه و نهاد برای شهر تصمیم‌گیری می‌کنند چطور می‌توان همه امورات با هماهنگی پیش رود و به بهترین نتیجه رسید؟.

سقائیان نژاد شهرنشینی در کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: هم‌اکنون شهرنشینی در کشور ۷۲ درصد و در کلان‌شهرها به ۸۵ درصد رسیده است که در این شرایط باید برای این انبوه جمعیت فکری اساسی و کارگشا کرد.