تمرکزگرایی شدید در حوزه قانون‌گرایی و اجرا، زمینه‌ساز بعضی مشکلات است
تمرکزگرایی شدید در حوزه قانون‌گرایی و اجرا، زمینه‌ساز بعضی مشکلات است

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر، به گزارش خبرگزاری ایمنا، محمد نورصالحی امروز _یکشنبه دوازدهم آذر_ در نطق پیش از دستور صدودوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با گرامیداشت روز قانون اساسی جمهوری اسلامی اظهار کرد: در چنین روزی در سال ۱۳۵۸ قانون اساسی حاصل خون شهدا به تصویب رسید. وی افزود: اصل هفتم […]

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر،

به گزارش خبرگزاری ایمنا، محمد نورصالحی امروز _یکشنبه دوازدهم آذر_ در نطق پیش از دستور صدودوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با گرامیداشت روز قانون اساسی جمهوری اسلامی اظهار کرد: در چنین روزی در سال ۱۳۵۸ قانون اساسی حاصل خون شهدا به تصویب رسید.

وی افزود: اصل هفتم قانون اساسی، شوراها را از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور می‌داند، در اصل ۱۰۰ نیز تأکید شده است که برای پیشبرد سریع برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی از طریق همکاری مردم، اداره امور هر بخش و روستا و شهر و شهرستان با نظارت شورا با انتخاب مردم همان محل باید صورت گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اصل ۱۰۳ قانون اساسی گفت: استانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طریق دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به اجرای تصمیمات آن‌ها هستند.

نورصالحی ادامه داد: تشکیل شوراها حدود ۲۴ سال قبل، در یک فرایند سیاسی موجب شد اصول محکم قانون اساسی تا به امروز به صورت کامل اجرا نشود.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده است که انبوهی از نیازها و مشکلات هر محل و شهر می‌تواند به دست مردم و نمایندگان همان محل رفع شود؛ بر خلاف اینکه ما انتظار داریم در مجلس، کل پهنه کشور با همه گستردگی‌ها، با یک قانون واحد اداره شود، بعضی مشکلات نیز ناشی از همین تمرکزگرایی شدید در حوزه قانون‌گرایی و اجراست.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های مردمی در سراسر کشور نباید مغفول بماند، اگر نیاز به اصلاح قوانین است تا کار به نحو مطلوب دنبال شود، باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قانون اساسی به دنبال این بوده که بار مسئولیت نظارت بر تمامی فعالیت‌ها بر عهده شوراها گذاشته شود، گفت: انجام این اقدام با مقاومت‌هایی روبه‌رو است.

نورصالحی با گرامیداشت یاد شهید مدرس و روز مجلس، همچنین یاد میرزا کوچک خان جنگلی بیان کرد: میرزا کوچک خان جنگلی برای یکپارچگی ایران تلاش کرد و به شهادت رسید.

وی با گرامیداشت روز جهانی معلولان اظهار کرد: بخش عمده‌ای از جامعه دچار معلولیت هستند که رعایت حقوق آن‌ها و توجه به نیازهایشان باید در تصمیم گیری‌ها مدنظر قرار گیرد، البته با تصمیم مدیریت شهری، ون‌هایی با هزینه شهرداری برای ارائه خدمت به معلولان شدید در نظر گرفته شده که رونمایی می‌شود.