مشهد شهر پر سر و صدا
مشهد شهر پر سر و صدا
معاون شهردار مشهد : آلودگی صوتی یکی از مشکلات زیست‌محیطی کلان‌شهرها محسوب می‌شود که می‌تواند اثرات زیان‌باری بر سلامت جامعه داشته باشد.

آرمانشهر به نقل از ایسنا معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: بررسی‌های دقیق و اندازه‌گیری توسط دستگاه‌های پیشرفته سنجنده آلودگی صوتی نشان می‌دهد در اکثر خیابان‌های شهر مشهد تراز صوت بالاتر از ۷۰ دسی‌بل ثبت شده که از استانداردها بالاتر است.

مهدی یعقوبی با اعلام این خبر اظهار کرد: آلودگی صوتی یکی از مشکلات زیست‌محیطی کلان‌شهرها محسوب می‌شود که می‌تواند اثرات زیان‌باری بر سلامت جامعه داشته باشد. به همین منظور برای حفظ سلامت شهروندان مقادیر شدت صوت در مشهد به دو شکل ایستگاه‌های سنجش صوت ثابت و دستگاه‌های پرتابل پایش و اندازه‌گیری می‌شود.

️وی افزود: مکان‌یابی محل استقرار ایستگاه‌های سنجش صوت و برداشت‌های موردی(پرتابل) بر اساس نتایج مطالعات علمی که به صورت ویژه در این خصوص صورت گرفته، انجام شده است و بر این اساس در مرحله اول، ۵ ایستگاه ثابت سنجش شدت صوت خریداری و در محل‌های خیابان مفتح، چهارراه شهدا، مصلی و میدان ۱۵ خرداد نصب گردیده است.

️معاون شهردار مشهد با اشاره به اینکه میزان شدت آلاینده‌های صوتی در اطراف مراکز بهداشتی و درمانی توسط دستگاه‌های سیار سنجش صوت برداشت شده، گفت: ۴۵۰۰  نقطه برای برداشت میزان شدت صوت در اطراف مراکز آموزشی و درمانی انتخاب شده که بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده میانگین شدت صوت در اطراف مراکز آموزشی ۶۰ دسی‌بل و میانگین شدت صوت در اطراف مراکز درمانی ۶۵ دسی‌بل است.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه هیات دولت استاندارد میزان شدت صوت برای مناطق مسکونی ۵۵ دسی‌بل در روز و ۴۵ دسی‌بل از ساعت ۲۲ الی ۷ صبح است در حالی که در اکثر خیابان‌های شهر مشهد تراز صوت بالاتر از ۷۰ دسی‌بل به ثبت رسیده است.

️یعقوبی افزود: طبق برداشت‌های انجام شده میزان شدت صوت در ساعت ۱۱ و ۱۹ در بالاترین حد در این ۵ ایستگاه بوده است. همچنین در خرداد ماه کمترین میزان شدت صوت و در اسفند ماه بالاترین میزان شدت صوت در ایستگاه‌های یاد شده به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، ️وی یادآور شد: در برخی نقاط شهر که محل عبور خط پرواز هواپیما بر فراز شهر است، میزان شدت صوت از حد استاندارد بسیار بالاتر و به حدود ۱۰۰ دسی‌بل می رسد.