لزوم مدیریت یکپارچه شهری در هنگام بروز حادثه
لزوم مدیریت یکپارچه شهری در هنگام بروز حادثه
رئیس شورای عالی استان ها با اعلان هشدار در خصوص تغییر نگاه و انجام اقدامات فوری برای تعیین تکلیف بافت های فرسوده شهر تهران بر لزوم برای افزایش تاب آوری پایتخت در برابر زلزله تأکید کرد.

به گزارش آرمانشهر، پرویز سروری رئیس شورای عالی استان ها، در چهارمین نشست مشترک مسئولان و اساتید مهندسی زلزله در قالب شکل گیری کارگروه افزایش تاب آوری سازه‌ها در برابر زلزله که به بررسی راهکارهای افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله می‌پردازد، تصریح کرد: مهمترین مسئله ما در این حوزه تصمیم گیری است چراکه در حقیقت امروز با شرایطی مواجه هستیم که وقوع زلزله مسئله‌ای جدی است؛ اما متأسفانه جدی گرفته نمی‌شود و در نتیجه تصمیم گیری جدی در این حوزه نیز صورت نمی‌گیرد و از سوی دیگر مراکز متعددی در این حوزه وظیفه دارند که این موضوع نیز تصمیم گیری جدی در این حوزه را دائما به تأخیر می‌اندازد.

وی با اشاره به لزوم انجام برخی اقدامات پیش از وقوع زلزله و اقدامات دیگری پس از وقوع زلزله، گفت: امروز تهران دارای چند هکتار بافت فرسوده است که هر روز فرسوده‌تر می‌شود. بافت تاریخی در تهران وجود دارد که در همه جای دنیا به عنوان یک فرصت مورد بهره برداری قرار می‌گیرد؛ اما در تهران به یک تهدید تبدیل شده، چرا که برنامه‌ای مشخص برای آن نداریم و به یک ترمز در مسیر ایمن سازی بافت‌های فرسوده تبدیل شده است.

سروری ادامه داد: هنگامی که وارد حوزه عمل برای ایمن سازی ساختمان‌ها شویم این مسائل ،مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد و تصمیم گیری‌ها را دشوار می‌کند. اگر زلزله‌ای رخ دهد جان شهروندان به خطر خواهد افتاد. لذا باید این موضوعات به عنوان مسائل اولویت دار مورد تصمیم گیری قرار گیرد. قطعا باید بافت فرسوده تهران از وضعیت موجود خارج شود. شرایط امروز به گونه‌ای است که امکان تردد خودروهای امدادی در بافت‌های فرسوده وجود ندارد.

 

لزوم مدیریت یکپارچه شهری در هنگام بروز حادثه

رئیس شورای عالی استان ها با تأکید بر اینکه امروز در برخی مسائل شهر، مدیریت یکپارچه را تحت عنوان قرارگاه‌ها ایجاد کردیم، اما در هنگام بروز حادثه نیازمند مدیریت یکپارچه شهری خواهیم بود اظهار کرد: مصمم هستیم از ظرفیت شورا و شهرداری تهران و شورای عالی استان‌ها بهره بگیریم و موانع موجود را برطرف کنیم از این رو باید برای همه ابعاد و بخش‌های مختلف در هنگام وقوع زلزله برنامه داشته باشیم.

سروری با اشاره به حادثه‌ای که در جریان تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در خلازیر به وقوع پیوست، گفت: ساختمانی ناشی از ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه تهران فرو ریخت و در آنجا با مسائل مختلفی مواجه شدیم از جمله آنکه در کشور سگ‌های «مرده یاب» نداریم.

وی اضافه کرد: همه سگ‌ها «زنده یاب» بودند و از این باب ترتیبی اتخاذ شد تا از تمام کشور استعلام گرفته شود؛ اما سگ‌های «مرده یاب» وجود نداشت بنابر این قطعاً ما در هنگام بحران به چنین مسائلی که تا کنون به آنها فکر نکردیم بر می‌خوریم و دچار مشکل خواهیم شد.

نایب رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر لزوم جدیت برای اتخاذ تصمیم در حوزه تاب‌آوری در برابر زلزله اظهار کرد: در ابتدا باید باور کنیم زلزله در تهران حتمی است. اگر مسئولین به این نتیجه برسند یا ابعاد فاجعه را بدانند که چه میزان است از روند موجود که حالت لاک پشتی دارد خارج می‌شویم.

سروری در پایان یادآور شد: امروز در مدیریت شهری همه ظرفیت‌ها از جمله آموزش در محلات را فعال کردیم تا کار در بستر مناسبی با سرعت، دقت و هم افزایی به پیش برود و حتما این موضوع را در مدیریت شهری تهران و شورای عالی استان‌ها پیگیری می‌کنیم تا برای تهران و شهرهای کشور به مدلی دست پیدا کنیم که در هنگام بروز حادثه بتوانیم اقدامات موثری را داشته باشیم.