شش شهردار در لرستان به دادگاه ارجاع داده شدند
شش شهردار در لرستان به دادگاه ارجاع داده شدند
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ارجاع شش شهردار به خاطر عدم مدیریت پسماندها به دادگاه خبر داد

به گزارش آرمانشهر مهرداد فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حفاظت محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی است که بر دیگر دستگاه‌ها نظارت می‌کند، موضوع پسماندها در حوزه‌های شهری مربوط به شهرداری‌ها و در روستاها مربوط به دهیاری و بخشداری‌هاست.

وی ادامه داد: ما تذکر می‌دهیم و گاهاً دوستان به خاطر دلشان پاک‌سازی را انجام می‌دهند، وظیفه‌ای را ندارند و می‌خواهند نشان دهند شما که خودتان می‌روید و آشغال تولید می‌کنید آن‌ها را که هزینه‌اش یک کیسه زباله است جمع کنید که اینگونه نشود.

فتحی‌بیرانوند تأکید کرد: خیلی از مردم به این فرهنگ که زباله‌های خود را از سطح طبیعت جمع‌آوری کنند، عمل نمی‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به این‌که در رابطه به نخاله‌های ساختمانی یک کارگروه به نام «کسام» که مصوبات و برنامه‌های خوبی را برای دستگاه‌ها داشتیم، بیان کرد: نخاله‌های حریم‌ راه‌ها و جاده‌ها مربوط به راهداری و در خارج از شهرها دهیاری‌ها و بخش‌داری‌ها موظف به انجام کار هستند که از سال گذشته تاکنون خیلی از نخاله‌ها جمع‌آوری شدند اما با ایده‌آل فاصله داریم.

وی افزود: با توجه به این‌که دستگاه حاکمیتی و نظارتی هستیم، تا الان شش شهردار را به خاطر عدم مدیریت پسماندها به دادگاه ارجاع دادیم و پرونده آن‌ها در دست رسیدگی است.

فتحی‌بیرانوند بیان کرد: چند سال گذشته به همین دلیل از یکی از شهردارها شکایت کرده و شهردار به دو سال زندان محکوم شد، مستندات ما محکم و ویژه پیگیری می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به این‌که ما کلاً سه نوع پسماند خانگی، صنعتی و بیمارستانی داریم، عنوان کرد: در رابطه با پسماندهای عفونی و بیمارستانی کار خوبی که در استان انجام شد، برای اولین بار تمام پسماندهای بیمارستانی اعم‌از عفونی و غیرعفونی را مدیریت می‌کنیم و روال عادی این است که در بیمارستان‌ها که همه دستگاه‌ اتوکلاو دارند و پسماندها را بی‌خطر کرده و به پسماندهای عادی تبدیل می‌کنند و با قراردادی که با شهرداری می‌بندند آن‌ها را انتقال می‌دهند.

وی تصریح کرد: با شرایط بیماری کویید ۱۹ همکاران  ما نظارت بیشتری دارند، یک سری بیمارستان‌ها داریم که ویژه پذیرش بیماران مبتلا به کویید ۱۹ هستند و همکاران ما با همکاری نظام پزشکی نظارت ویژه بر این بیمارستان‌ها دارند.

فتحی بیرانوند ادامه داد: در رابطه با انتشار زباله‌های کویید ۱۹ در سطح شهر مشکلی نداریم، با مطب‌ها، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها جلسه داشتیم و اعلام کردیم هرکدام دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند پلمب می شوند، کمااینکه تاکنون چند مطب با دستور قضایی پلمب کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار کرد: در حال حاضر  ۱۰۰ درصد مطب‌های پزشکی، کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌ها روند انتقال زباله‌های عفونی را طبق استانداردها انجام می‌دهند.

وی افزود: الان ۱۲ درصد منطقه‌ها و بیمارستان‌ها تحت مدیریت و نظارت محیط زیست و بحث بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی را انجام می‌دهند.