شهر جدید عالیشهر از آغاز تا امروز
شهر جدید عالیشهر از آغاز تا امروز
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر گفت: شهرهای جدید به منظور ساماندهی و توسعه برنامه‌ریزی شده شهرهای بزرگ و با اهدافی مثل جلوگیری از توسعه بی‌رویه مادرشهر، جذب سرریز جمعیت با ایجاد کانون‌های اشتغال در شهر جدید، جلوگیری از بالا رفتن قیمت زمین و ایجاد حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، سبک شدن بار ترافیک در مادرشهر ایجاد می‌شوند.

به گزارش آرمانشهر علی مقاتلی مدیر عامل شهر جدید عالیشهر در نشست با خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دولت و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری محرم و صفر عنوان کرد: وظیفه اصلی شرکت‌های عمران شهرهای جدید ایجاد زیرساخت‌ها شامل معابر، آب و برق و تاسیسات زیربنایی است تا شهر شکل بگیرد.

وی با اشاره به ضرورت خدمات‌دهی به مردم و تامین رفاه شهروندان اظهار کرد: این خدمات در چهار بخش اصلی عمومی شامل آموزش، درمان، ورزش و فرهنگی ارائه می‌شود.

این مسئول ادامه داد: افزایش یکباره جمعیت عالیشهر در سال های ۹۲ و ۹۳ که بخشی ناشی از ساخت مسکن مهر و بخشی نیز ناشی از توسعه طبیعی شهر بوده، باعث شده جمعیت شهر عالیشهر بیش از دو برابر شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر بیان کرد: در حال حاضر برای تامین فضای آموزشی و رسیدن به شرایط استاندارد استان بوشهر، دو زمین آموزشی به سرمایه گذار واگذار شده و یک زمین آموزشی نیز به هر مقطعی که آموزش و پرورش صلاح بداند اختصاص می یابد.

مقاتلی افزود: همچنین پروژه‌های مدرسه سازی شامل دو مدرسه ۱۲ کلاسه در مقطع ابتدایی در فازهای ۲ و ۴ و یک دبیرستان ۱۲ کلاسه در فاز ۲ در دست اجرا است که یکی از آنها در ایّام دهه فجر سال جاری و دیگری در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اقدامات حوزه فرهنگی خاطرنشان کرد: طرح مجتمع فرهنگی هنری آفتاب و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شرایط خوبی را در بخش فرهنگ ایجاد کرده و موجب پیشبرد فعالیت‌های فرهنگی و هنری شده‌اند. ان‌شاالله با افتتاح کانون پرورش فکری که اولین کانون در شهرهای جدید است شاهد رونق فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی باشیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر اضافه کرد: خوشبختانه زمان مناسبی برای اجرای این پروژه اتفاق افتاده است، به این صورت که عملیات اجرایی آن در اسفند ۹۷ آغاز شده و اواخر اسفند ۹۸ به پیشرفت بالای ۹۵ درصدی رسید اما به دلیل شرایط خاص شیوع کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده در تکمیل این پروژه وقفه به وجود آمده است. تلاش داریم در سال ۹۹ بتوانیم شرایط استفاده کودکان و نوجوانان عالیشهر از این ظرفیت را فراهم نماییم.

این مسئول تاکید کرد: در پروژه های چند سال اخیر سعی شده از سبک معماری بومی بوشهری بهره گرفته شود.

علی مقاتلی با اشاره به اقدامات حوزه ورزشی و افتتاح یک استخر در سال ۹۶، گفت: همچنین یک پروژه چند منظوره روباز شامل چمن مصنوعی، زمین فوتبال، بسکتبال و والیبال در فاز ۳ آماده بهره برداری است که در هفته دولت سال جاری افتتاح خواهد شد و سال آینده نیز در حوزه ورزشی بر اساس برنامه عملیاتی پیش خواهیم رفت.

وی تصریح کرد: شهر عالیشهر با داشتن جمعیت نزدیک به ۳۰ هزار نفری، در حال حاضر فضای درمانی که به مردم خدمات می‌دهد مناسب نیست و باید هرچه زودتر یک فضای درمانی مناسب راه‌اندازی شود. برای حل این مشکل برنامه ریزی شده که تا پایان سال یک مرکز درمانی مجهز برای عالیشهر و جمعیت پیرامون آن ایجاد شود. این مرکز با ۳۸۰۰ متر مربع زیربنا شامل بخش‌های بهداشتی و درمانی کامل، از سطح یک درمان بزرگ‌تر و از سطح بیمارستان کوچکتر است. در واقع یک مرکز جامع درمانی محسوب می‌شود که منابع مالی موردنیاز این پروژه تا حدودی تامین شده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر یادآور شد: با توجه شرایط موجود و همه‌گیری ویروس کرونا نیاز به فضای درمانی، بیش از پیش احساس می شود لذا باید با جدیت تمام نسبت به تکمیل پروژه اقدام شود تا هر چه سریع‌تر به بهره برداری برسد. خوشبختانه با وجود شرایط سخت اقتصادی حمایت‌های خوبی در این زمینه انجام شده و اهتمام ویژه ای برای فراهم کردن زیرساخت‌های ارائه خدمات به شکل مطلوب وجود دارد.

مقاتلی تاکید کرد: در حال حاضر بخشی از اقداماتی که در عالیشهر انجام می‌شود امکان خدمات‌دهی به شهرها و روستاهای مجاور را نیز فراهم کرده است که این باعث افتخار مجموعه ما است.

این مسئول با بیان اینکه بیش از ۹۰ میلیارد تومان پروژه در شهر عالیشهر اجرا شده است، عنوان کرد: وجود فضای تفریحی و تفرجی به خصوص پارک‌ها، در سال جاری سه پروژه پارک در فازهای ۳ و ۴ در دست اجرا داریم، همچنین یک پارک دو هکتاری در فاز ۲ نیز به منظور ارتقای شاخص‌های فضای سبز پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: در بخش زیربنایی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه در حال اجرا است و یا تکمیل شده که بخش قابل توجهی از این پروژه‌های زیربنایی، تامین زمین برای طرح اقدام ملی مسکن –که از سال گذشته آغاز شده- بوده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر تصریح کرد: به منظور تامین منابع پروژه های گفته شده، در سال ۹۶ کمتر از ۲۰ میلیارد تومان توانستیم تامین منابع کنیم، و در سال ۹۸ بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان اعتبار جهت اجرای پروژه ها تامین شد.

علی مقاتلی پروژه های زیربنایی برنامه‌ریزی شده برای سال ۹۹ که مطالعات آن تکمیل شده و ترجیحاً باید آغاز شود، شامل مطالعات جمع آوری شبکه فاضلاب و ایجاد تصفیه‌خانه به عنوان نیاز ضروری شهر است که در حال حاضر شرایط خوبی از این لحاظ نداریم. پیگیری‌های در این زمینه انجام شده است و ان‌شالله در سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی با اشاره به انجام مطالعات حمل و نقل برون شهری گفت: جمعیت عالیشهر به حدی نرسیده که توجیه خوبی برای ایجاد زیرساخت حمل و نقل برون شهری داشته باشد، با این حال برنامه مطالعات حمل و نقل برون شهری و بخش بزرگراهی را حتماً در برنامه‌های سال جاری لحاظ خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر گفت: موضوع مهم دیگر بحث آرامستان است که مکان‌یابی آن صورت گرفته و مطالعات آن نیز انجام شده است. البته در مقطعی مشمول جابجایی شده، اما در سال جاری عملیات اجرایی آن را با همکاری شهرداری انجام خواهیم داد.

مقاتلی با اشاره به برنامه‌های تامین مسکن بیان کرد: یکی از وظایف حاکمیت و دولت‌ها برنامه‌ریزی در ایجاد زیرساخت‌ها برای تولید مسکن است، البته وظیفه دولت ساخت مسکن نیست بلکه تامین زمین و ارائه تسهیلات به افراد نیازمند مسکن را انجام می‌دهد. سال گذشته بر حسب دستور رئیس‌جمهور قرار بر این شد که طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، تعداد ۲۰۰ هزار واحد در ۲۰ شهر جدید کشور احداث شود که سهم شهرهای جدید استان بوشهر، ۲۲۵۰ واحد در عالیشهر و ۴۸۰۰ واحد نیز در شهر جدید سیراف (نایبند) است.

این مسئول تصریح کرد: تکلیف داریم که برنامه‌ریزی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید مسکن را انجام دهیم. از سال گذشته برنامه ریزی‌ها در این خصوص آغاز شده و در حال حاضر بخشی از زیرساخت‌ها مانند زمین آماده شده و برای حدود ۱۸۰۰ واحد نیز در حال تولید زمین در فازهای ۴ و ۶ هستیم که عملیات زیرساختی آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه مشکلی از لحاظ تولید زمین نداریم، گفت: در بخش مسکن یکم نیاز افراد نیازمند به مسکن مانند جوانان و مسکن اولی‌ها و افراد با شرایط خاص دیده شده است که سهمیه آن توسط وزارتخانه تخصیص یافته است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر تصریح کرد: در مرحله اول ثبت نام که سال گذشته انجام شد تعداد ۱۰۰۰ واحد به مسکن اولی‌ها اختصاص داده شد، در اسفند ماه و تجدید مدت زمان ثبت‌نام، ۵۰۰ واحد دیگر نیز به سهمیه‌ها اضافه شد. تعداد ۱۵۰۰ واحد مسکن اولی و ۷۵۰ واحد در بخش‌های دیگر و با مشارکت سرمایه گذاران تولید مسکن خواهد شد.

علی مقاتلی خاطرنشان کرد: از سال گذشته که جزئیات طرح به مردم اعلام شده است، ۲۲۰۰ نفر در سامانه ثبت نام کرده‌اند که البته به دلیل شرایط خاص تنها به افراد نیازمند واقعی تعلق می‌گیرد و باید شرایط لازم برای برای دریافت مسکن را داشته باشند.

وی تاکید کرد: در تدوین سند حوزه اجتماعی، برنامه های بسیار متنوع و اجرایی دیده شده است، برای اینکه علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های عمرانی در شهر، باید برنامه‌های متنوع اجتماعی و فرهنگی نیز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر با اشاره به برنامه‌های هفته دولت گفت: همزمان با هفته دولت سال جاری، سه پروژه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنرستان ۱۲ کلاسه و زمین چند منظوره ورزشی روباز با مجموع سرمایه‌گذاری ۱۳۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

  • منبع خبر : ایسنا