دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران
دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر ، به گزارش خبرنگار شهر، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و نهمین جلسه شورا در جریان بررسی گزارش عملکرد تبصره‌های بودجه ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ با اشاره به موارد مطرح شده در رسانه‌ها مبنی بر گم شدن ۱۷ هزار […]

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر ،

به گزارش خبرنگار شهر، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و نهمین جلسه شورا در جریان بررسی گزارش عملکرد تبصره‌های بودجه ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ با اشاره به موارد مطرح شده در رسانه‌ها مبنی بر گم شدن ۱۷ هزار میلیارد تومان در شهرداری، اظهار کرد: مباحث در شورا مطرح و ثبت می‌شود و رسانه‌ها وظیفه دارند در انتشار اخبار و اطلاعات امانت را رعایت کنند.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

وی افزود: بنده هفته گذشته از دادستان تهران درخواست کردم نسبت به این موضوع اعلام جرم کند؛ وقتی کسی برای یک علامت سوال و علامت تعجب به دادگاه احضار می‌شود، برای اینگونه اقدامات رسانه‌ای که بازی گرفتن روان مردم است، باید اعلام جرم شود. اینکه بدون توجه به شرایط کشور مطرح کنیم که این میزان پول گم شده، اقدام درستی نیست و باید به وضعیت رسانه‌ای که این موضوع را مطرح کرده، رسیدگی شود.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه ضمن قرائت بندهای تبصره‌ سوم بودجه با اشاره به تنظیم روابط مالی با دولت و مؤسسات مالی، خاطرنشان کرد: در مجموع ۹ توافق به مبلغ پنج هزار و ۱۵۷ میلیارد و ۴۷۴ میلیون تومان صورت گرفته که از این میزان ۵۸۳ میلیارد تومان با کمیته امداد برای احداث میدان تره بار بهار شمالی، سه میلیارد و ۴۷۴ میلیون تومان با ارتش برای بیمارستان خانواده، ۷۱۰ میلیارد تومان با بنیاد مستضعفان شامل ساختمان پلاسکو به مبلغ ۴۵۸ میلیارد تومان و ملک المپیا به مبلغ ۲۵۲ میلیارد تومان، سه هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان با وزارت ورزش برای ورزشگاه تختی، ۲۱ میلیارد تومان با مخابرات برای تهاتر ملک محسنیان، ۴۴۸ میلیارد تومان با آموزش و پرورش برای سوله های مهرآباد، ۲۶۰ میلیارد تومان با ارتش برای قطعات ۵ و ۶ پادگان جی و ۲۴ میلیارد تومان با ناجا برای تعاونی مسکن ۱۲ فروردین است.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

وی با اشاره به واریز ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان کمک فنی و اعتباری بازسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و انسان محور، تصریح کرد: در ۶ ماه ابتدایی امسال از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان مبلغ مصوب ۴۳۴ میلیارد تومان تسهیلات اخذ شده است.

مظفر همچنین خاطرنشان کرد: مقرر شده بود که هشت میلیون متر مکعب پساب از تصفیه خانه های محلاتی، شهرک غرب، تصفیه خانه شماره ۳ و ۴ حکیمیه، شماره ۲ شهر زیبا و شماره پنج سوهانک دریافت شود که قیمت پساب تحویلی پس از تعیین قیمت در شورای شهر ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیته بودجه شورا گفت: با توجه به افتتاح ایستگاه مترو پرند توسط شهرداری تهران، دولت نسبت به تعهد خود مبنی بر واگذاری اراضی واقع در اطراف ایستگاه اقدام نکرده است؛ لذا درآمدی از این محل ثبت نشده است.

لطف اله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در جریان بررسی این دستور جلسه با بیان اینکه سال گذشته برنامه‌ریزی ما بر این بود که قبوض کاغذی عوارض جمع‌آوری شود، گفت: بر اساس درآمدهای پایدار باید برنامه‌ریزی‌های جدید انجام می‌شد؛ لذا قبوض تا اسفندماه منتشر و پیامک‌ها نیز ارسال شده و با شرکت‌های مختلف همکاری کرده‌ایم تا سامانه صدور قبوض کامل شود.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

وی ادامه داد: تا جایی که اطلاع مردم را دریافت کردیم صدور قبوض را با پیامک انجام می‌دهیم اما کاملاً نمی‌توانیم قبوض کاغذی را حذف کنیم و باید به این اطمینان برسیم که سامانه پیامکی ما تکمیل شده است.

فروزنده با اعلام اینکه پس از پیش‌بینی نرخ‌های جدید، ۲ ماه زمان برد تا سازمان فاوا سامانه را آماده کند، یادآور شد: پس از اینکه قیمت‌ها مشخص شد، اگر بتوانیم مسئله سامانه پیامکی را تکمیل کنیم کاغذ را حذف خواهیم کرد. امسال قبوض در حال چاپ است و امیدواریم برای سال ۱۴۰۳ قبوض را حذف کنیم.

وی با اشاره به تصویب نامه هیئت وزیران در ۱۸ مهرماه سال ۱۴۰۲،اظهار کرد: هیچ اقدامی بر اساس این تصویب نامه بابت بدهی ها و مطالبات دولت در ۶ ماهه امکان پذیر نبوده است. البته ما اقداماتی را برای مطالباتی که سازمان مدیریت پذیرفته بود، دنبال کردیم و مبلغی که باید برای بلیت مترو و بافت فرسوده پرداخت می شد، قبول کرده اند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهردرای تهران با بیان اینکه در راستای تعیین جرائم کمیسیون ماده ۷۷ فیش های دستگاه های دولتی در حال صدور است، یادآور شد: شهردار تهران نامه ای به رئیس جمهور ارسال کرده و بدهی ها اعلام شده است و رئیس جمهور نیز به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی ها نامه ارسال کرده است.

وی ادامه داد: در زمان تهاتر که عمدتاً املاک است، باید کارشناسی و ارزیابی صورت بگیرد؛ لذا زمان بر است. در مورد بانک ها به ویژه بانک شهر و تجارت اقدامات خوبی صورت گرفته و وقتی فرآیند کامل شد، گزارش آن قرائت خواهد شد.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

مجید باقری معاون برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران نیز در این جلسه از تبادل هزار و ۷۱۶ تفاهم‌نامه شهرداری خبر داد و افزود: امسال در این زمینه اقدام جهادی اتفاق افتاد؛ تبادل تفاهم‌نامه‌ها در سالهای قبل تا آبان ماه زمان می‌برد اما بر اساس تأکیدات انجام شده، تلاش بر این بود که کار ویژه‌ای انجام شود لذا بخش قابل توجهی از آن در اردیبهشت ماه تبادل و در سامانه نیز ثبت شد.

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با بیان اینکه برای راه اندازی مجتمع های ایستگاهی هیچگونه درآمدی محقق نشده و به ثبت نرسیده است، یادآور شد: شهرداری تهران بر اساس تبصره چهارم موظف است در راستای توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی ترتیبی اتخاذ کند تا درآمد حاصل از فروش یا واگذاری مجتمع های ایستگاهی مترو، صرفاً به توسعه و تکمیل خطوط و ایستگاه های مترو توسط شرکت راه آهن شهری تهران و حومه اختصاص پیدا کند اما هیچگونه درآمدی در این بخش محقق نشده است.

وی افزود: با این وجود که درآمدی حاصل نشده، در اصلاحیه بودجه برای این بخش درخواست درآمد نیز صورت گرفته است. یک نفر در شهرداری بگوید که چرا درآمدی از این محل حاصل نشده است؟

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

صادقی با اشاره به رعایت سقف در کمک به مؤسسات عام المنفعه در شهرداری تهران، گفت: در مرکز حقوقی شهرداری تهران ۳۲ مورد پرونده قضایی تشکیل و منجر به پرداخت دیه یا خسارت جمعاً به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان شده است.

مهدی اقراریان رئیس کمیته نظارت و حقوقی شورا در ادامه این جلسه با بیان اینکه شهر گران اداره می شود، گفت: قیمت های تمام شده در شهر مقرون به صرفه نیست و شهر از محل عوارضی که مردم پرداخت می کنند، اداره می شود؛ لذا باید بهای خدمات و قیمت تمام شده مشخص باشد تا شفافیت در ارائه خدمات را شاهد باشیم.

وی با تأکید بر اینکه نمی توان شهر را با جیب مردم اداره کرد و در برخی شرکت ها بیش از مبلغ مصوب حقوق پرداخت شود، اظهار کرد: شهرداری تهران باید اعلام کند کدامیک از شرکت ها بالاتر از مبلغ مصوب، حقوق پرداخت می کند.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

رئیس شورای شهر تهران در واکنش به سخنان مهدی اقراریان گفت: اینکه شهر را گران اداره می کنیم، شاید جمله مناسبی نباشد و نباید چنین موضوعی مطرح شود و باید با دقت نظر صحبت کنیم؛ چراکه ممکن است برداشت های مختلفی از آن صورت بگیرد.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با تأکید بر اینکه ارزان اداره کردن شهر باید به صورت مستند اعلام شود، اظهار کرد: بودجه ریزی ما نقدی و سیستم حسابداری تعهدی است و این دو بخش هیچگاه با یکدیگر هماهنگ نیستند. ما ایجاد تعهد می کنیم و بدهی ها به سال بعد موکول می شود و اگر این دو بخش هماهنگ شوند، قیمت تمام شده مشخص خواهد شد.

دستور رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت برای تسویه بدهی‌های شهرداری تهران

وی با بیان اینکه ۴۶۶ میلیارد تومان کسری اعتبار برای حقوق و مزایای بازنشستگان مصوب خواهیم کرد تا این مبلغ پرداخت شود، گفت: خوشبختانه روند خوبی را در این زمینه شاهد هستیم و امیدواریم روند بهتری را با جبران کسری شاهد باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: قرار بوده اجاره اماکنی که از سازمان بازنشستگی در اختیار شهرداری تهران است، مشخص شود که شامل زمین بهرود شرکت شهروند، زمین کریستال سازمان حمل و نقل و ترافیک، زمین وردآورد در طرح بزرگراه تهران-کرج، ۲ زمین در محله هرندی متعلق به شهرداری منطقه ۱۲، ملک خدامی مجمع کلانشهرها و ملک ۱۷ شهریور و مازندران است.

وی با بیان اینکه با توجه به بررسی کمیسیون برنامه و بودجه، بالاسری برخی از سازمان ها و شرکتها بالاتر از سه درصد عمل شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس بند پنج تبصره هشتم شهرداری تهران موظف است با هدف استقلال مالی سازمان ها، شرکت ها و موسسات تابعه و وابسته، به گونه ای برنامه ریزی کند تا وابستگی آنها به بودجه عمومی شهرداری تهران به صورت سالیانه حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد که بر اساس گزارش شهرداری، تلاش در این بخش در حال انجام است.

امانی با بیان اینکه تقاضا کردیم برای کارکنان عادی که در دو سال پایانی خدمت هستند، جانبازان و ایثارگران اعلام کردیم که سقف حقوق شکسته شود، گفت: این موضوع مشکلی از نظر ما ندارد اما مابقی موارد باید گزارش شود.

ادامه دارد…