آغاز جذب نیرو در شهرداری تهران با آزمون دستیاری
آغاز جذب نیرو در شهرداری تهران با آزمون دستیاری
شهردار پایتخت از آغاز طرح جذب دستیاران در شهرداری تهران خبر داد و گفت: انتخاب دستیار از طریق فراخوان عمومی و برگزاری آزمون صورت می‌گیرد که عموم شهروندان واجد شرایط می‌توانند در فضایی منصفانه به رقابت بپردازند.

به گزارش آرمانشهر، پیروز حناچی درباره جزئیات جذب نیرو در شهرداری تهران از طریق آزمون دستیاری در شهرداری تهران، اظهار کرد: برخورداری کارکنان و مدیران شهرداری از بالندگی فکری، توانایی فیزیکی و نیروی جوانی لازم برای پیش بردن مأموریت‌های سازمانی ضروری به نظر می‌رسد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۵.۳۱ درصد از کارکنان شهرداری تهران را افراد زیر ٣٠ سال تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد این میزان تا ١٠ درصد کل شاغلین قابلیت ارتقا داشته و شایسته است همواره در این سطح حفظ شود.

شهردار تهران با تاکید بر اهتمام نسبت به چابک‌سازی و کاهش نیروی انسانی، گفت: هم زمان بر اساس برنامه سوم ابلاغی، شهرداری می‌تواند ۵۰ درصد از تعداد خروجی خود را از نیروهای جوان، تحصیل کرده و پرانرژی و خلاق به کار گیرد.

جذب دستیاران را یک طرح استعدادیابی و شایسته‌گزینی است

وی جذب دستیاران را یک طرح استعدادیابی و شایسته‌گزینی دانست و افزود: فرآیند این طرح بر اساس مطالعات کارشناسی دقیق برای انتخاب افراد مستعد و کارآمد انجام شده و مبتنی بر یک فرآیند استاندارد و تعریف شده‌ای است که داوطلبان در ابتدا با یک آزمون کتبی از نظر توانمندی‌های ذهنی، فکری و تحلیلی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

حناچی با اشاره به مراحل این طرح جذب، تصریح کرد: در مرحله بعد بر اساس مدل شایستگی خاص متناسب با وظایف دستیاران، توانمندی‌ها و شایستگی‌های مدیریتی آنان مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد و به موازات آن نیز به مدیرانی که نیاز به دستیار دارند، آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اختیارات قانونی نهاد شهرداری تهران، اظهار کرد: مطابق با برنامه سوم توسعه شهر تهران و بودجه سال جاری شهرداری تهران، شهرداری اجازه دارد به میزان ۵۰ درصد افراد بازنشسته شده، نیرو جذب کند.

حناچی با بیان اینکه آنچه به عنوان نیروی مازاد از آن یاد می‌شود، نیروی مازاد در رده‌های کارشناسی شهرداری است، خاطرنشان کرد: هر سازمانی به مثابه یک موجود زنده برای رشد و پویایی به نیروهای جدید با انرژی و خلاق نیاز دارد و بدون جذب یک سازمان مرده است و شهرداری از این موضوع مستثنی نیست.

وی ادامه داد: ورود نیروی جوان با انگیزه بالا به منظور جانشین پروری و با رویکرد کشف استعدادهای جدید در کانون‌های ارزیابی، می‌تواند به عنوان موتور محرکه برای ارائه خدمات مطلوب باشد و سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای آینده کادر مدیریت شهر تهران فراهم آورد.

شهردار تهران در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای تثبیت جایگاه شغلی دستیاران جذب شده با توجه به سیاست مدیریت شهری، گفت: دستیاران در فرایندی کاملاً شفاف و ضابطه‌مند انتخاب می‌شوند و هیچ نوع رابطه و وابستگی در انتخاب‌شان دخیل نخواهد بود؛ به علاوه فرایند انتخاب کاملاً شایسته سالارانه است و می‌توان به توانایی و کارآمدی دستیاران اطمینان داشت.

تلاطم های سیاسی نباید تاثیری بر جایگاه دستیاران داشته باشد

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود تلاطم‌های سیاسی در مدیریت شهری اثر زیادی روی نقش و جایگاه دستیاران نداشته باشد چرا که در هر دوره‌ای و مستقل از رویکردهای سیاسی حاکم بر مدیریت شهری، نیروهای کارآمد و توانمند مورد نیاز و منشأ اثر هستند و هیچ مدیری افراد شایسته، مستقل و کارآمد را کنار نخواهد گذاشت.

حناچی با اشاره به شعار «تهران شهری برای همه» و تاکید بر ضرورت بهره بردن از توان و ظرفیت همه مردم شهر در ساختن شهری تاب آور، زیست پذیر و مبتنی بر ارزش‌های ایرانی اسلامی، خاطرنشان کرد: از این رو، دست تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را برای خدمت به مردم تهران به گرمی می‌فشاریم و این فرصت خدمت را برای همه شهروندان به صورت مساوی فراهم می‌آوریم تا در یک رقابت عادلانه و سالم در رسیدن به «فضیلت خدمت» به شهروندان تهرانی با هم رقابت کنند و بهترین‌ها به استخدام سازمان شهرداری تهران درآیند که شهروندان تهرانی لایق بهترین‌ها هستند.

منبع: فارس