تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»
تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، شیوع ویروس کرونا را فرصتی برای نمایش ناکارآمدی شیوه‌های پیشین جمع‌آوری پسماند دانست و گفت که انتشار این ویروس بستری را برای اجرای فراگیر طرح کاپ (کاهش پسماند) فراهم کرد.

آرمان شهر به نقل از ایسنا/ صدرالدین علیپور با اشاره به برخی از اقدامات این سازمان برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا گفت: از ابتدای شیوع ویروس در کشور، سازمان مدیریت پسماند حکم به توقف تفکیک پسماند در مناطق و مجتمع آرادکوه داد. قرار بود این توقف با پرداخت حقوق حدود ۳ هزار کارگر تا نیمه فروردین ماه ادامه داشته باشد، اما با توجه به تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی دولت تا ۲۰ فروردین ماه، ممنوعیت تفکیک پسماند هم تمدید می‌شود و تا بازگشت به شرایط عادی این روند ادامه خواهد داشت. البته از آن جا که این موضوع بار مالی و قراردادی دارد، این هفته در مورد زمان دقیق ممنوعیت تصمیم گیری خواهد شد.

وی درباره پرداخت حقوق کارگران در صورت تمدید ممنوعیت توضیح داد: افرادی که در حوزه تفکیک پسماند مشغول هستند کارمند شهرداری تهران محسوب نمی‌شوند و از طریق پیمانکار با سازمان ارتباط دارند. در یک ماه گذشته حقوق کارگران بیکار شده را پرداخت کردیم و در صورت تمدید ممنوعیت تفکیک هم سعی می‌کنیم از محل‌های دیگر کمک‌هایی را برای این قشر در نظر بگیریم، همان طور که با همکاری بنیاد مستضعفان در اواخر اسفندماه کارت هدیه به پاکبانان شهر تقدیم کردیم.

علیپور تصریح کرد: با این حال، مسئولیت پرداخت حقوق این کارگران با پیمانکاران است و در آینده دولت و شهرداری باید در مورد بسیاری از مشاغل از جمله این مورد که مشمول ضرر و زیان شده‌اند تصمیم‌گیری کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه انتشار ویروس کرونا در کنار تمامی معایبی که با خود به همراه داشت، بار دیگر ضرورت تغییر در شیوه جمع آوری پسماند را یادآور شد، گفت: برای جلوگیری از انتقال ویروس در یک ماه گذشته زباله‌گردی ممنوع شد، اما در صورت گذر از مرحله پیک شیوع، هیچ تضمینی وجود ندارد که ویروس دیگر در محیط وجود نداشته باشد. این یعنی ماه ها پس از عبور از مرحله بحران همچنان زباله گردی می تواند تهدیدی برای جان زباله گردها و سایر شهروندان باشد.

علیپور ادامه داد: درست در همین نقطه است که ما با مشارکت فراگیر شهروندان باید تهدید ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کرده و روش‌های غیراستاندارد تفکیک گذشته را کنار گذاشته و اجرای گسترده‌تر طرح های علمی همچون «کاپ» را در پیش بگیریم.

او توضیح داد: سازمان مدیریت پسماند در راستای تغییر در شیوه جمع‌آوری پسماند، در ماه های گذشته اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) را با جدیت در بسیاری از مدارس، مجتمع های مسکونی و ادارات آغاز کرد و توانست میزان تولید زباله را از روزانه ۷ هزار و ۵۰۰ تن به حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن کاهش دهد. در این طرح اصل بر تفکیک پسماند از مبدا و آموزش شهروندان است. حال در نظر داریم از ابتدای اردیبهشت ماه با استفاده از ظرفیت پیمانکاران و اپلیکیشن‌هایی که طراحی شده این طرح را به شکل گسترده‌تر اجرا کنیم.

به گفته علیپور؛ سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران مصمم است طرح‌هایی همچون «شنبه‌های بدون پسماند» را برای جلوگیری از گسترش پدیده مذموم زباله‌گردی، کاهش میزان تولید پسماند و حفظ سلامت شهروندان در پایتخت با جدیت اجرا کند.

به گزارش شهرنوشت و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، علیپور در پایان با بیان اینکه علیرغم ابتلای بسیاری از اقشار به ویروس کرونا، خوشبختانه هیچ یک از پاکبانان تاکنون به این ویروس مبتلا نشدند، خاطرنشان کرد: این امر بیانگر آن است که سازمان تمامی پروتکل های بهداشتی را به درستی رعایت کرده است. از امروز نیز دور جدید غربالگری تمامی پاکبانان در مناطق آغاز می‌شود تا وضعیت سلامت این افراد به درستی رصد شود.