بی اعتمادی ساکنان بافت‌های فرسوده نسبت به اجرای طرح بازآفرینی شهری
بی اعتمادی ساکنان بافت‌های فرسوده نسبت به اجرای طرح بازآفرینی شهری

شهردار کرج گفت: ساکنان بافت‌های فرسوده انگیزه‌ای برای مشارکت در طرح بازآفرینی شهری ندارند. آرمانشهر به نقل از  ایسنا، علی کمالی زاده در صد و پنجاه و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به مشکلاتی که در مسیر اجرای طرح بازآفرینی شهری وجود دارد، اظهار کرد: در بافت‌های فرسوده شهر اغلب اقشار […]

شهردار کرج گفت: ساکنان بافت‌های فرسوده انگیزه‌ای برای مشارکت در طرح بازآفرینی شهری ندارند.

آرمانشهر به نقل از  ایسنا، علی کمالی زاده در صد و پنجاه و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به مشکلاتی که در مسیر اجرای طرح بازآفرینی شهری وجود دارد، اظهار کرد: در بافت‌های فرسوده شهر اغلب اقشار ضعیف سکونت دارند و اگر می‌خواهیم مشارکت آن‌ها در اجرای طرح بازآفرینی شهری بیشتر شود، باید حمایت‌های ویژه‌ای از آن‌ها صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در اجرای طرح بازآفرینی شهری ۲۰ میلیون تومان به صاحبان واحدهای مسکونی فرسوده به عنوان ودیعه مسکن برای اجاره خانه تا آماده‌سازی مسکن آنها داده می‌شود.

وی با اشاره به بالا بودن اجاره خانه‌ها گفت: در شرایط فعلی با ۲۰ میلیون تومان نمی‌توان خانه‌ای اجاره کرد و همین باعث شده ساکنان بافت‌های فرسوده انگیزه کافی برای مشارکت در طرح بازآفرینی شهری نداشته باشند.

شهردار کرج با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ساکنان بافت‌های فرسوده نسبت به طرح بازآفرینی شهری بی اعتماد شوند، اضافه کرد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که شهروندان با خیال راحت و با اعتماد کامل ملک‌شان را در اختیار مجریان طرح قرار دهند.

وی افزود: بر همین اساس ایده‌ای را با سرمایه‌گذاران مطرح کردیم که مجوز ساخت یک سایت را در قالب بافت فرسوده در محدوده حصارک صادر کنیم.

شهردار کرج تصریح کرد: قرار است در این محدوده ۱۰۰ واحد ساخته شود و هر یک از این واحدها در اختیار خانواده‌ای که ملکش در بافت فرسوده قرار گرفته قرار بگیرد.

وی گفت: صاحبان واحدها می‌توانند تا زمانی که ملک‌شان آماده شود در این محل سکونت داشته باشد.

این مسئول اضافه کرد: اجرای این طرح گسل بی اعتمادی میان شهروندان را کاهش می دهد و موجب می شود طرح بازآفرینی شهری با سرعت بیشتری انجام شود.

شهردار کرج ادامه داد: در تلاشیم این طرح را طی چند ماه آینده به ثمر برسانیم و به زودی شاهد اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده کلانشهر کرج باشیم.

کمالی زاده در ادامه به پیشنهاد شورای شهر در خصوص راه اندازی تراموا در شهر اشاره کرد و افزود: خوشبختانه مشکلی در زمینه انجام مطالعات امکان سنجی اجرای تراموا در کرج وجود نداشته و به نظر می رسد طرح یاد شده قابل اجراست .

وی از کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در وقت یاد شهروندان را به عنوان بخشی از مزایای اجرای این طرح نام برد.

شهردار کرج همچنین به بهره برداری از آرمستان بهشت علی (ع) طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: در تلاشیم تا پیکر مطهر یکی از شهدای گمنام را در آرامستان جامع استان البرز دفن کنیم تا آرامستان بهشت علی (ع) به عطر حضور شهدا معطر شود .

وی با اشاره به اینکه مقرر شده آرامستان جامع استان البرز به عنوان گلزار شهدا نیز باشد، اضافه کرد: در حال حاضر تعدادی از شهدا در مرحله آزمایش دی ان ای هستند تا به خانواده هایشان تحویل داده شوند و پس از آن مراحل خاکسپاری پیکر آنها صورت گیرد .

این مسئول افزود: با توجه به امکاناتی که در آرامستان جامع استان البرز به وجود آمده است، این آرامستان در حال حاضر آمادگی دفن اموات را دارد و هر روزی که اعضای شورا تعیین کنند بهره برداری از آن انجام می شود .

وی با بیان اینکه آرامستان بهشت علی (ع) یکی از طرح های کلان عمرانی در استان البرز به شمار می رود، مساحت آن را ۲۲۴ هکتار ذکر و عنوان کرد: این آرامستان بسیاری از مشکلات زیست محیطی ناشی از نزدیکی آرامستان به بافت مسکونی را مرتفع می کند و دفن اموات تا ۲۰۰ سال آینده را نیز پوشش می دهد.