آتش‌نشانی چه زمانی به وجود آمد؟
آتش‌نشانی چه زمانی به وجود آمد؟

امروزه ایستگاه‌های آتش‌نشانی در سراسر جهان وجود دارند، اما آیا تاکنون این پرسش برایتان پیش آمده است که نخستین اداره آتش‌نشانی از چه هنگام آغاز به کار کرد؟  هزاران سال پیش از این آتش‌نشانی به شکل کنونی رایج نبود. اگر خانه‌ای آتش می‌گرفت، تک‌تک افراد آن خانه یا هر رهگذری نقش مأمور آتش‌نشانی را بازی […]

امروزه ایستگاه‌های آتش‌نشانی در سراسر جهان وجود دارند، اما آیا تاکنون این پرسش برایتان پیش آمده است که نخستین اداره آتش‌نشانی از چه هنگام آغاز به کار کرد؟
 هزاران سال پیش از این آتش‌نشانی به شکل کنونی رایج نبود. اگر خانه‌ای آتش می‌گرفت، تک‌تک افراد آن خانه یا هر رهگذری نقش مأمور آتش‌نشانی را بازی می‌کردند. مردم برای خاموش کردن آتش گروهی به نام «سطل‌داران» تشکیل می‌دادند. این عده از نقطه آتش‌سوزی تا لب رودخانه یا چاه به صف می‌ایستادند و سطل‌های پر از آب را دست به دست می‌کردند تا به نفرات جلو می‌رسید و آن‌ها آب را روی شعله‌های آتش می‌ریختند.
در سال ۱۰۴۵ خورشیدی (۱۶۶۶ میلادی) در شهر لندن یک آتش‌سوزی بزرگ درگرفت و بیش از ۱۳ هزار خانه از جمله بنای کلیسای جامع سنت‌پل را در کام خود فرو برد و سوزاند. در آن زمان انگلیسی‌ها برای رساندن و پاشاندن آب از رودخانه به کمک شیلنگ از چندین تلمبه دستی استفاده کردند. ساکنان شهر لندن گروه‌های داوطلبانه آتش‌نشانی تشکیل دادند و خود به آن‌ها پیوستند. این داوطلبان عهد بستند که هرگاه آتشی خانمان‌سوز در جایی شعله‌ور شود هر کاری که داشته باشند کنار بگذارند و برای خاموش کردن آن بشتابند.
نخستین اداره آتش‌نشانی رسمی با کارمندان حقوق‌بگیر در سال ۱۰۵۸ خورشیدی (۱۶۷۹ میلادی) در بوستون از شهرهای ایالات متحده امریکا دایر شد. در این شهر نیز مانند لندن در سال‌های ۱۰۳۲ و ۱۰۵۵ خورشیدی (۱۶۵۳ و ۱۶۷۶ میلادی) آتش‌سوزی‌های بزرگی رخ داده بود. شهرداری بوستون ساختن یک موتور مخصوص تلمبه دستی را به انگلستان سفارش داد و ۱۳ نفر را برای اداره آن استخدام کرد.
نخستین اداره آتش‌نشانی داوطلبانه ایالات متحده امریکا در سال ۱۱۱۵ خورشیدی (۱۷۳۶ میلادی) به دست «بنجامین فرانکلین» در فیلادلفیا تأسیس شد. این اداره جای گروه سطل‌داران را که تا آن زمان فعال بود، گرفت.
در سال ۱۲۱۴ خورشیدی (۱۸۳۵ میلادی) نخستین گروه آتش‌نشانی رسمی در شهر نیویورک نیز آغاز به کار کرد. این گروه چهار عضو داشت که سالانه ۲۵۰ دلار حقوق می‌گرفتند. یک سال بعد این افراد به ۴۰ نفر افزایش یافتند و نام «پلیس آتش‌نشانی» بر آن‌ها نهاده شد. همچنین نخستین اداره آتش‌نشانی شهر نیویورک در سال ۱۲۳۴ خورشیدی (۱۸۵۵ میلادی) سازمان یافت.
نخستین ایستگاه آتش‌نشانی ایران در سال ۱۲۲۱ خورشیدی (۱۸۴۲ میلادی) توسط نیروهای روس در شهر تبریز تأسیس شد. پس از آن دو ایستگاه‌ آتش‌نشانی در شهرهای مسجدسلیمان و آبادان به منظور حفاظت از تأسیسات نفتی ایجاد شد. رفته‌رفته ایستگاه‌های آتش‌نشانی در دیگر شهرهای کشور راه‌اندازی شدند.
امروزه در تمام کشورهای جهان ادارات و سازمان‌های آتش‌نشانی وجود دارد و میلیون‌ها آتش‌نشان در صدها هزار ایستگاه آتش‌نشانی در سراسر جهان مشغول به خدمت هستند.
منبع: ایسنا/ برگرفته از مجموعه کتاب‌های «باز هم بمن بگو چرا» اثر آرکدی لئوکوم، ترجمه دکتر سید محمد هاشمی؛ با کمی تغییر و اضافات.