نخستین سیستم شهری مبتنی بر بلاک چین
نخستین سیستم شهری مبتنی بر بلاک چین

سران شهر دبی تلاش دارند تا سیستم شهری و اداری دبی را به سیستمی مبتنی بر بلاک چین رمزگذاری دیجیتال سوق دهند. دبی که از آن به‌عنوان شهر آینده یاد می‌شود، قصد دارد در سال‌های آینده از پلیس‌های رباتی، تاکسی‌های پرنده و اتومبیل‌های اتوماتیک در جاده‌هایش استفاده کند. دبی به همین منظور یک وزیر مسئول […]

سران شهر دبی تلاش دارند تا سیستم شهری و اداری دبی را به سیستمی مبتنی بر بلاک چین رمزگذاری دیجیتال سوق دهند.

دبی که از آن به‌عنوان شهر آینده یاد می‌شود، قصد دارد در سال‌های آینده از پلیس‌های رباتی، تاکسی‌های پرنده و اتومبیل‌های اتوماتیک در جاده‌هایش استفاده کند. دبی به همین منظور یک وزیر مسئول هوش مصنوعی منتصب کرده است. آن‌ها قصد دارند کار دیگری نیز انجام دهند؛ دبی به اولین دولت دنیا در زمینه‌ی فعالیت بر اساس زنجیره‌‌ی بلوکی تبدیل می‌شود. امارات قصد دارد تا سال ۲۰۲۰، تمامی برنامه‌های ویزا، صورت‌‌حساب‌ها و تجدید مجوز‌ها را که شامل حدود ۱۰۰ میلیون سند و مدرک به‌طور سالانه می‌شود، از طریق بلاک چین و به‌صورت دیجیتال انجام دهد.
بر اساس اعلام اسمارت‌دبی که دولت و کارگاه‌های سازمان خصوصی را کنترل و هدایت می‌کند و بهترین سرویس‌ها را برای به‌کارگیری در زنجیره‌‌ی بلوکی مشخص و تعیین می‌کند، این استراتژی خواهد توانست باعث صرفه‌جویی ۲۵.۱ میلیون ساعت از وقت افراد و ۱.۵ میلیارد دلار در سال از هزینه‌های امارات شود. بخش عظیمی از این تغییر و تحول وابسته به این است که دولت خودش را به یک سیستمی خالی از کاغذ و کاغذبازی تبدیل کند.

🔹وقتی فناوری باعث به‌وجود آمدن چنین اتفاقاتی بشود، املاک افراد نیز درگیر بلاک چین خواهند شد. دپارتمان املاک دبی (DLD) که یک آژانس دولتی است، قصد دارد نحوه‌ی خرید و فروش املاک را نیز متحول کند. این آژانس دولتی وظیفه دارد بر خرید زمین‌ها نظارت کند و تجارت‌های مربوط به زمین را تأیید کند. در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷، یک سیستم زنجیره‌‌ی بلوکی راه‌اندازی شد تا امنیت معاملات مالی را فراهم کند، تمامی سوابق مربوط به املاک را به‌صورت الکترونیکی دربیاورد و صورت‌‌حساب‌هایی مثل قبض برق، آب و مخابرات را به دست مالکان و مستاجران برساند. سلطان بوتی بن میرن، مدیرکل این دپارتمان در بیانیه‌‌ای مطبوعاتی گفته است:

🔹هدف ما جمع کردن تمامی املاک و خدمات روی یک پلتفرم واحد و مستقل است. البته هدف ما فعلا در ابتدای راه قرار دارد و در آینده‌ی نزدیک شاهد ملحق شدن افراد زیادی به این زنجیره‌‌ی بلوکی خواهیم بود. در واقع افراد برای اینکه وضعیت خدماتی مثل خدمات بانکی، رهن و مسکن، خدمات رفاهی و عملیات تعمیر و نگهداری خود را بهبود بخشند، باید به بلاک چین روی بیاورند.

🔹بنابر اظهارات مطرح‌شده در گزارش ثروت نایت‌ فرانک ۲۰۱۷، وارد شدن زنجیره‌‌ی بلوکی در زمینه‌ی املاک برای شهری که از نظر سرازیر شدن افراد سرمایه‌دار و ثروت خالص به خود، رتبه‌ی چهارم را در دنیا دارد، امری مهم خواهد بود. بنابر اعلام دپارتمان املاک دبی، این فناوری با دارا بودن قابلیت جلوگیری از کلاهبرداری و همچنین شفافیت بالا، پتانسیل تأثیر گذاشتن بر هزاران سرمایه‌گذار جهانی در هر سال برای دبی خواهد داشت و باعث به‌ وجود آمدن حس اعتماد در این سرمایه‌گذاران خواهد شد.

🔹فروش املاک امارات در سال ۲۰۱۸ رشد و صعودی بالا به‌ دلیل به‌کارگیری بلاک چین، راه‌اندازی مجموعه‌ای از پروژه‌های مگا و تقاضای روزافزون برای آپارتمان‌های اکسپو ۲۰۲۰ به خود خواهد دید. اوایل امسال این آپارتمان‌ها به فروش گذاشته شدند و البته برای خرید آن‌ها باید از بیت‌کوین استفاده شود که این اتفاق در نوع خود بی‌سابقه است.
البته به‌‌کارگیری زنجیره‌‌ی بلوکی در مورد املاک، اولین گام است. امارات در ماه اکتبر ارز رمزپایه خود به نام ام-کش را راه‌اندازی کرد. افراد می‌توانند از این ارز برای دریافت خدمات دولتی و غیر دولتی استفاده کنند. علی‌ ابراهیم، معاون دبیر کل اقتصاد دبی، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:
یک ارز دیجیتال مزایای خاص خودش را دارد: ارزشمندتر و سریع‌تر، زمان تحویل بهتر، پیچیدگی و هزینه کمتر.