بازآفرینی شهری با رویکرد محله محور اجرایی شود
بازآفرینی شهری با رویکرد محله محور اجرایی شود
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت در کنار تولید مسکن انبوه، باید نسبت به نوسازی بافت های فرسوده اقدام کند، با نوسازی خانه ها در صورت بروز بلایای طبیعی خسارات کمتری متوجه مردم می شود، همچنین با این اقدام، بخشی از کمبود کنونی مسکن در بازار مرتفع خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت نوسازی بافت های فرسوده در تمام استان ها، گفت: در شرایط کنونی بر اساس آمارها حدود ۲۲ میلیون تا ۲۳ میلیون نفر از مردم در بافت های فرسوده و مساکن ناپایدار زندگی می کنند که این نشان دهنده اهمیت نوسازی و بهسازی بافت فرسوده است. نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در سال های اخیر برای هدایت مردم و بخش خصوصی به نوسازی بافت فرسوده برنامه ریزی گسترده ای را داشته و در این راستا طرح بازآفرینی شهری طراحی و اجرایی شد، اما متأسفانه با گذشت چند سال از آغاز اجرای این طرح، هنوز بازآفرینی نتوانسته به اهداف و نتایج مورد نظر برسد.

بازآفرینی شهری
باز آفرینی شهری
نگاه مثبت مجلس نسبت به نوسازی بافت فرسوده/تأکید بر اجرای بازآفرینی شهری به صورت محله محور

وی گفت: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی نیز نگاه مثبت و حمایتی نسبت به نوسازی بافت فرسوده دارد، به طوری که بر اساس برنامه ششم توسعه، دولت موظف است نسبت به ارائه تسهیلات مناسب با سود کم و پرداخت ۱۰ درصد هزینه تسهیلات پرداختی برای نوسازی اقدام کند، در همین راستا مجلس بر اهمیت نوسازی بافت فرسوده به صورت محله محور تأکید کرده است.

بدری ادامه داد: باز آفرینی شهری به صورت محله محور بسیار ضروری است، زیرا نوسازی بافت فرسوده در یک منطقه ناپایدار کافی و اثرگذار نیست و این رویکرد باید به صورت محله ای دیده شود تا یک محله به صورت هدفمند نوسازی شود تا با نوسازی و افزایش تعداد واحدهای مسکونی و افزایش جمعیت، معابر، پارکینگ ها و امکانات رفاهی جوابگو آن منطقه باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: قطعا دولت در کنار تولید مسکن انبوه، باید نسبت به نوسازی بافت های فرسوده اقدام کند، این رویکرد دو نتیجه مثبت به دنبال دارد، نخست اینکه با نوسازی خانه ها در صورت بروز بلایای طبیعی خسارات کمتری متوجه مردم می شود، همچنین با این اقدام، بخشی از کمبود کنونی مسکن در بازار مرتفع خواهد شد./