‍  پنجره هایی که امید را به فضای شهری می آورند
‍  پنجره هایی که امید را به فضای شهری می آورند

ایستگاه اتوبوس جزء فضاهای عمومی و شهری محسوب می شود، به همین دلیل طراحی و معماری آن دارای اهمیت بسیاری است، همچنین به دلیل تراکم جمعیت در شهرها و افزایش تردد در سطح آنها، استفاده از اتوبوس عمومی به یک الزام تبدیل شده از این رو طراحی ایستگاه اتوبوس دارای اهمیت ویژه‌ای است. امروزه ایستگاه […]

ایستگاه اتوبوس جزء فضاهای عمومی و شهری محسوب می شود، به همین دلیل طراحی و معماری آن دارای اهمیت بسیاری است، همچنین به دلیل تراکم جمعیت در شهرها و افزایش تردد در سطح آنها، استفاده از اتوبوس عمومی به یک الزام تبدیل شده از این رو طراحی ایستگاه اتوبوس دارای اهمیت ویژه‌ای است. امروزه ایستگاه های اتوبوس بصورت مدرن و خلاقانه طراحی می شوند، تا فضای تاثیرگزار بر فرهنگ و آرامش مردم باشند

🔹اما یک ایستگاه اتوبوس باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا میتواند بر کاهش آلودگی تاثیر مثبت بگذارد؟ یک ایستگاه اتوبوس زیبا چقدر میتواند بر روحیه مردمی که از آن استفاده یا مشاهده می کنند تاثیربگذارد؟

باید در طراحی ایستگاه اتوبوس باید در وهله اول به زیبایی بصری آن نیز توجه کرد و تنها به عنوان مکانی برای سوار یا پیاده شدن از اتوبوس دیده نشود. در ادامه یک نمونه از طراحی ایستگاه اتوبوس برای یک شهر کوچک را با هم بررسی می نماییم.

🔹مجموعه ای از پنجره بر روی سکو ایستگاه با ساختاری متفاوت ایده متفاوتی است که در طراحی و ساخته، طراح از آن بهره برده است. طراحی پنجره ها با قاب چوبی بر روی پایه های فلزی علاوه بر محافظت مردم در برابر باران و باد، این امکان را فراهم می کند، مسافران در زیر آن بدون هیچ ناراحتی و مشکلی منتظر اتوبوس بمانند. ساختار اصلی ایستگاه اتوبوس فولاد می باشد که با دوتیر با شکل ضربدری به زمین متصل شده است و با یک ساختار متعادل، از پنجره های مختلف پشتیبانی می کند.

🔹به کار بردن پنجره در ایستگاه اتوبوس، حس امنیت و زیبایی را شبیه خانه فراهم می آورد که مسافران در زمان انتظار ناخودآگاه از ارامش بیشتری بهره خواهند برد. طراح سعی کرده است نمای از باز و بسته بودن پنجره ها را به نمایش بکشد و فرمی مدرن به فضای شهری اضافه کند.