ونیزی‌ها دیگر این شهر را دوست ندارند
ونیزی‌ها دیگر این شهر را دوست ندارند
حضور بیش از حد گردشگران و افزایش سرسام‌آور هزیه‌های زندگی، موجب شده بسیاری از ساکنان اصلی شهر ونیز دیگر قدرت ماندن در زادگاه خود را نداشته باشند

به گزارش آرمانشهر، در سال‌های اخیر  ونیز به عنوان یکی از شهرهای اروپایی با تغییرات آب و هوایی اجتناب‌ناپذیر، خبرساز شده است، اما جاری شدن سیل و بالا آمدن سطح آب در امتداد کانال‌های معروف آن تنها موضوعی نیست که مردم محلی با آن روبه‌رو هستند.

در حال حاضر، ونیزی‌ها به تدریج در حال دور شدن از شهر خود هستند زیرا هزینه‌های زندگی در آن‌جا بسیار زیاد است. هم به دلیل حضور بیش از حد گردشگران و هم افزایش قیمت ناشی از بیماری کووید، بسیاری از اهالی ونیز مجبورند شهر خود را به سمت جایگزین‌های ارزان‌تر ترک کنند.

«جیووانی دی پونته» سازنده قایق محلی در ونیز توضیح می‌دهد: «چهار سال به دنبال خانه‌ای در ونیز بودیم. این بسیار ناامیدکننده بود. ما از آن‌ها پول نمی‌خواهیم و قصد هم نداریم به کره ماه برویم و تنها درخواست ما داشتن خانه در شهری است که در آن به دنیا آمده‌ایم».

تابستان امسال، جاذبه‌های  معروف گردشگری جهان بار دیگر به روی مسافران باز شد و عاشقان هنر، کارناوال‌ها و تاریخ را از سراسر جهان جذب خود کرد و بسیاری از این مقاصد محبوب گردشگری با هجوم توریست‌ها پس از دوران قرنطینه روبه‌رو شده‌اند؛ به همین دلیل برخی از این مناطق حضور گردشگران را محدود و برخی دیگر چون تایلند و هاوایی به طور کلی ورود توریست‌ها را ممنوع کرده‌اند. 

شهردار ونیز اخیرا اعلام کرده از تابستان سال آینده سیستم جدیدی را برای گردشگری اعمال خواهد کرد که شامل فرآیند رزرو و همچنین ایجاد درهای ورودی برای این شهر و اخذ ورودیه از گردشگران است. 

پنج سال پیش، ونیز دارای ۶۷ هزار ساکن دائمی بود و اکنون از این تعداد تنها ۵۰ هزار نفر باقی مانده است. در حال حاضر، زندگی در ونیز تنها ۲۰ درصد ارزان‌تر از زندگی در نیویورک است.