چهره ه های ورزشی ماندگار استان فارس
چهره ه های ورزشی ماندگار استان فارس
سعید رضایی از پیشکسوتان ورزش فارس است که آرمانشهر با وی به گفتگو می نشیند.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟
بنام خداوند شمس و قمر ابر آفریننده خشک و تر، اینجانب سعید رضایی متولد ۱۳۵۷شیراز و متاهل دارای ۲ فرزند هستم.

 سوابق اجرایی خودتان را در دوران ورزشی در استان فارس بیان کنید.
اینجانب فوتبال حرفه ای خود را از تیم آزمایش مرودشت که از تیم های خوب و باکیفیت آن زمان بود زیر نظر آقای کرامت روستا و کاظم مهربانی شروع کردم و بعد از آن در تیم برق شیراز زیر نظر مرحوم شیرزاد و مرحوم اکبر زارع معروف به (اکوخان) و بعد از آن مدتی در مرصاد شیراز زیرن ظر جناب شاپور شفیعی و به پیشنهاد ایشان و دیدن بازی پیشنهاد بازی درلیگ ۲ تهران داد و بنده هم‌ بعد از رفتن و گذراندن مدتی در این تیم تهرانی به تیم منتخب و از آنجا به استقلال تهران به سرمربیگری جناب صمدمرفاوی در زمین نازی آباد رفتم که جناب قلعه نوعی تازه به سرپرستی این مجموعه انتخاب شده بود.

سالها بعد ازطریق سعید علامه که خودشاغل در لیگ قطر بود در لیگ ۲ بامربی مصری” اشرف” و یک فصل هم از طریق مرحوم حمیدعارف به امارات در لیگ ۲ بامربی عراقی بنام “عدنان” کار کردم و البته تیم ها و مربیان دیگری در ایران مثل تیم منتخب استان زیرنظر استاد جلیل دوران و استقلال شیراز باهدایت محمددوکوهکی نیز حضور داشتم.
دوران مربیگری خود را به دلیل علاقه ای که به بدنسازی داشتم در کنار بازی کردن در تیم‌ها، ازسال ۷۸_۷۹ درکنار استاد بزرگ بدنسازی فوتبال و فوتسال و نیز مربی تیم ملی کشتی فرنگی، امرالله ایوبی به مدت ۸ سال فراگرفتم که در رشته علوم تمرینی و علوم مربوط به بازتوانی مصدومین است و تا الان که با بیش از ۲۰سال سابقه تمام تلاش و فریضه اصلی اینجانب در کنار استادم بر این بود که بهترین عملکرد با کمترین مصدومین را داشته باشیم در تیم های که باهم بودیم و یا خود به تنهایی عهده دار آن بودم و حتی افرادی را که بصورت خصوصی با آنها کار می کردم.

با تیم‌هایی همچون برق شیراز و شاهین شهرداری بوشهر، اتکا گلستان، فجر سپاه تهران، بنیادمسکن لیگ یک فوتسال و پرسپولیس و استقلال شیراز، پیام نوید کار کرده ام که بعضی از این تیم‌ها را ابتدا به عنوان کمک بدنساز و کسب تجربه و در سالهای بعد از آن خود به عنوان بدنساز عهده دار بودم و همچنین بازیکنان فراوانی که در لیگهای مختلف از پایه تا بزرگسال که در این چندین سال با آنها کارکردم ازجمله لیگ برتر؛ آزادگان و ۲ و… و لژیونرهایی از لیگ ۲پرتقال ، امارات، قطر، عمان، تایلند، سنگاپور و کامبوج و هند که به صورت خصوصی چه تمرینات بدنسازی و چه بازیکنان مصدومی که دوره بازتوانی خود را گذرانده اند را تحویل جامعه فوتبال و حتی دیگر رشته های ورزشی مانند فوتسال، والیبال و بسکتبال داده ام.

هم اکنون شما در زمینه ورزش فعالیت می کنید؟
همچنان در رشته بدنسازی فوتبال مشغول به کارهستم. با مطالعه و شرکت در کلاس ها و وبینارهای مختلف اساتید بزرگ تلاش در به روز رسانی کارخود و بدنسازی فوتبال از آماتوری به حرفه ای داشتم و در خدمت دوستان و بزرگواران هستم.

چه توقعی از مسئولین ورزشی در خصوص  استفاده پیشکسوتان دارید؟
اینجانب به عنوان عضو کوچک خانواده محترم ورزش نکته کوچک اما بسیارمهم ذکر کنم، بزرگی می‌گوید: (یادت باشه وقتی به ” پسرت ” آموزش میدهی ؛ بدون که داری به “پسر پسرت” هم آموزش میدهی.) پس بدانید که اگر میخواهید آینده فوتبال را چه از نظر بازیکن و چه مربی مجدد بسازید و غنی کنید و در کشور حرفی برای گفتن داشته باشید و حتما روی پایه ها و با کمک گرفتن مستقیم از تجربیات این بزرگواران و اهل فن بصورت تخصصی کار را دنبال کنند زیرا تمام مربیان خوب استان ما در قدیم از بازیکنان‌ خوب زمان خود بودند.

آیا در زمینه ورزشی تالیفاتی دارید که جوانان از آنان استفاده کنند؟
خیر. در حال تحقیقات و یادگیری بیشتر هستم.

توصیه شما به جوانان در زمینه فعالیتهای  ورزش چیست ؟
توصیه اول به خانواده های ایشان که باعلم و آگاهی مراکز آموزشی را که انتخاب می‌کنند دارای اساتید باتجربه و دانش به روز باشند که بتوانند در ابتدا پایه بازیکنان و ورزشکاران را محکم‌ و قوی نمایند.
در توصیه بعدی به خود بازیکنان که فقط در حال یادگیری باشند و از تجربیات بزرگان رشته خود درس بگیرند و مطمئن باشند که نتیجه خواهندگرفت.
جمله بروسلی که می‌گوید: (من از فردی که یک فن را هزار بار تمرین کرده بیشتر می‌ترسم تا فردیکه هزارفن را یک بار تمرین‌ کرده است.) و در آخر هم‌تشکر ویژه ای از حاج محمدتقی شجاع و نیز آقای رضا سهیلی مدیریت آرمانشهر و دیگر دوستان و بزرگواران خود را داشته باشم که وقت گذاشته و مطالب اینجانب را مطالعه کردند.