پاسداشتی برای روز خبرنگار و قلم مانای خبرنگاران
پاسداشتی برای روز خبرنگار و قلم مانای خبرنگاران
به پاس روز خبرنگار به گفتگو با شماری از فعالان رسانه فارس پرداختیم تا ضمن پاسداشت قلم مانای آنها، پای صحبت این فرهیختگان بنشینیم.
به گزارش آرمانشهر فارس، هفدهم مردادماه، روز خبرنگار و یادآور خاطره بزرگ مرد عرصه اطلاع رسانی شهید محمود صارمی است و آرمانشهر با هدف گرامیداشت این روز با تنی چند از اصحاب رسانه به گفتگو نشسته است.
محوریت سوالاتی که آرمانشهر برای گفتگو با اصحاب رسانه در نظر گرفته است.
محوریت این سئوالات نیز در خصوص نظر خبرنگاران در خصوص رسالت شغل خبرنگاری، توقعات آنها از مسئولان در خصوص حمایت از خبرنگاران،  پیشنهاد آنها برای ارتقاء جایگاه حرفه ای خبرنگاری به سایر همکاران رسانه و توصیه آنها به خبرنگاران جوان علاقمند به ورود به این حرفه تخصصی بوده است که به شرح زیر به این سئوالات پاسخ این عزیزان را می خوانیم:

«سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی»، روزنامه نگار و فعال رسانه:

خبرنگار یعنی فردی که نسبت به خود و همنوعان و سرنوشت و آینده جامعه ساکن و شاغل در آن مقید و متعهد است و جز اطلاع رسانی بی کم و کاست و شفافیت و صداقت در خبر و خبرنگاری معنا و مفهومی دیگر در قاموس لغات او نمی گنجد، شغل خبرنگاری شغلی مقدس و شریف است که تنها نصیب افراد پاک طینت و نجیب جامعه که دغدغه توسعه و تعالی کشور دارند، می گردد.

رسالت خبرنگاران ما در شرایط فعلی بیان واقعیات جامعه است که متاسفانه بیشتر همکاران ما از این خصیصه به دور شده اند و خود را مشغول و درگیر تهیه و ارسال اخبار تکراری افراد و خاص ادارات  کرده اند در حالیکه این امور در حیطه کاری و کمترین وظیفه ذاتی مدیران ادارات است.

رسالت خبرنگاران واقعی تحلیل وقایع ریز و درشت کشور و بازتاب بیمها و امیدهای موجود است و یک خبرنگار نباید مانع نرسیدن اخبار درست و واقعی به مردم کشور خود شود.

معتقدم مسئولین فقط پاسخگوی خبرنگاران و پرسشهای آنان باشد و با مطالبه گران اجتماعی و کنشگران خبری مهربان باشند و صبوری کنند و با علم واطلاعات کافی با خبرنگاران روبرو شوند و آنان را به عنوان افراد مزاحم نبینند چرا که خبرنگاران توقع دارند مدیران پاسخگو باشند و از بیان واقعیات نهراسند و آمار و اطلاعات دقیق محل کار خود را به خبرنگاران ارائه دهند تا افکار عمومی آنان را به شیطنت و جوسازی و بزرگ نمایی متهم نکنند.

مدیران نیز مواظب خبرنگار نماهای دروغین باشند و البته اجازه و فرصت عرض اندام به محدود کسانی که به هر نحو به اسم خبر و خبرنگاری قصد اخاذی از مدیران پاکدست و فاقد نقطه ضعف دارند را ندهند.

لازم است تا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دوره های تخصصی حرفه خبرنگاری را با حضور اساتید برتر و صاحبنظر برگزار و با کمک و همراهی وزارت ارشاد و شهرداری ها و…دوره های ضمن خدمت و به روزرسانی خبرنگاران را به صورت مستمر برپا کنند تا خبرنگاران به روز شوند و اطلاعات و آمار پیرامونی شهر و محل سکونت و حرفه خود‌ را استخراج کنند تا در مواقع لزوم بتوانند هوشمندانه اخبار بهتر و دقیق تری را به مخاطبان خود عرضه دهند، مدیران و متولیان امور خبرنگاری و خبرنگاران تمهیدات رفاه و امنیت شغلی و مسکن و معیشت خبرنگاران را فراهم نمایند تا مبادا اینان به خود فروشی رسانه ای گرفتارنگردند.

خبرنگاران آماتور و تازه وارد در این حرفه سخت و پیچیده والبته پر استرس باید برای شروع کار خود، ضمن مشورت گرفتن از پیشکسوتان روزنامه نگاری سعی در تکمیل بانک اطلاعات خود داشته باشند و حضور در محافل خبری و رسانه ای و دستیابی به اطلاعات و اخبار روز و بررسی وتحلیل اوضاع ایران وجهان را در اولویت کاری خود داشته باشند و نسبت به تقویت نگارش و محتوای خبر خود بکوشند و با اعتماد به نفس بالا وامید به آینده تمام وجهه همت خود را بر آگاهی رسانی صادقانه و شجاعانه قرار دهند که اگر خبرنگاری از روز اول ترسو و بی اطلاع بار آمد تا به آخر چنین خواهد بود و راه به جایی نخواهد برد و فرد موفقی در این عرصه نخواهد شد.

میرزابنویس های زمان ما همان خبرنگار نمایی هستند که نمیرخواهند برای کشور خود دل بسوزانند و بنابر این بیشتر در خدمت آدمهای خاص هستند تا در خدمت بشریت!

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی روزنامه نگار و فعال رسانه

 

«فرزاد وثوقی»، روزنامه نگار استان فارس و دبیر خبر روزنامه شیراز نوین:

آنهایی که کمی جوانتر هستند مطالباتی دارند وگمان می کنند خبرنگاری نوعی مطالبه گری است، هم برای ملت هم برای این صنف که آرمانی است اما ابزاری به نام سیاست ودر سایه نشینان نه پاسخی برای مطالبات دارند و پاسخی برای پرسش خبرنگار واقعی.

بالطبع توقعی هم نداریم چرا که بستری برای انجام‌ وجود ندارد، اگر به مطالبات استانی پهناور چون فارس بنگرید در خواهید یافت مطالبات استانی با گرایش ملی روی زمین مانده وای به مطالبات انفرادی ملت. خبرنگار باید مطالبات خود را از مدیر مدیر مسئولش پیگیری کند چرا که صاحب رسانه یعنی صاحب اندیشه و صاحب مطالبه.

توصیه می کنم خبرنگاری شغل دوم افراد باشد، معلمی در کشور من نمی تواند تنها شغل باشد وای به خبرنگاری، معلمی که کارش ساختن انسان، آموزش  وپرورش اوست در ناکامی گرفتار آمده وای به شغل خبرنگاری.

فرزاد وثوقی دبیر خبر روزنامه شیراز نوین

«منصوره خسروبیگ»، سردبیر حوزه شهری آرمانشهر و سردبیر راستین آنلاین:

به نام نامی پروردگار که قلم در دستم نهاد تا بتوانم در حوزه بیکران خبر قلم بزنم و قلم بهانه ای شد تا ذهنم را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای خبر خلاصه شوم.

با داشتن ۲۴سال سن به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ خبرنگاران معتقدم، خبرنگاری شغل نیست، عشق است که در وجود آدمی نهفته و خبرنگار تصویرگر حقیقت و بیان حقایق است.

رسالت اصلی یک خبرنگار تهیه خبر و انتقال درست آن به مخاطب است و امنیت شغلی یکی از دغدغه های اصلی این حرفه است که امیدوارم مسئولین کشوری و  به خصوص استان فارس آن گونه که شایسته است از بچه های حوزه خبر حمایت کنند.

یک خبرنگار اگر تمرکز نداشته باشد، قطعا در جمع آوری داده ها، نوشتن و ارایه متن ناتوان یا کم توان خواهد بود و خروجی عملکرد او کارایی لازم را نخواهد داشت، متاسفانه با توجه به وضعیت اقتصادی مطبوعات و همچنین وضعیت کشور و گسترش فضای مجازی تعداد زیادی از مطبوعات دچار مشکل شده اند و اگر شاهد حمایت و پشتیبانی رسانه ها از یکدیگر باشیم مطمعنا جایگاه حرفه ای خبرنگاری بسیار ارتقاء خواهد یافت.

خبرنگاری یکی از شغل‌های جذاب اما چالش برانگیز در جامعه است و استعداد شخصی و ذوق نوشتن با بهره گیری از هوش و البته طی کردن دوره های آموزش  تخصصی و توجه به آن تلنگری است که یک خبرنگار را در جمع‌آوری، تنظیم خبر و انتقال آن از طریق وسایل ارتباط جمعی به مخاطبان وارد می سازد.

منصوره خسروبیگ سردبیر حوزه شهری آرمانشهر و سردبیر راستین آنلاین

«محمد تقی شجاع»، خبرنگار حوزه شهری آرمانشهر:

خبرنگاران، تلاشگران بی ادعایی هستند که همچون چراغی نورافشان، پرتگاه ها و موانع پیش رو را هشدار داده و نخبگان جامعه را به چاره جویی جهت حل ان مشکلات رهنمون می سازند.

مصادف شدن روز خبرنگار با عاشورای حسینی فرصت مغتنمی است که خبرنگاران با اقتدا از سرور ازادگان و جوانان و شهیدان اهل بهشت در عرصه رسالت خطیر خبری نیز پیرو رهنمون ها و آرمان های متعالی سیدنا ابا عبدالله الحسین علیه السلام باشند، واقعیت های جامعه را به تصویر بکشند و در راستای آگاهی بخش جهاد تبیین بفرمایش رهبر فرزانه خویش مدظله العالی، گام اساسی بردارند.

انتظار اینجانب از مسئولین تنها این است که مطالبات مردمی را در اسرع وقت پیگیری و به اتمام رسانند و فعالیت اینجانب بصورت کاملا افتخاری است و  ترفیع جایگاه ما فقط رضای خالق و مخلوق است

به جوانان توصیه می کنم در صورت ورود به صورت حرفه ای و یا افتخاری فقط حق و حقانیت را با تاسی از ایات کلام الله «ن والقلم و ما یسطرون» به تصویر بکشند.

محمد تقی شجاع خبرنگار حوزه شهری آرمانشهر

 

«مریم شمالیان»، خبرنگار آرمانشهر، خبرگزاری شبستان و پیام خبر:

بیمه به عنوان حداقل امنیت شغلی باید برای تمامی خبرنگاران لحاظ شود و حقوق اداره کار و قوانین اداره کار به این قشر زحمتکش اختصاص یابد.

خبرنگاران همکاره در زمینه اطلاع رسانی باید سعی کنند حقایق را بدون بزرگنمایی و یا کوچک نمایی دسته و گروه خاصی اقدام کنند و هدفشان اطلاع رسانی شفاف باشد.

برگزاری دوره های خبرنگاری با حضور پیشکسوتان در راستای ارتقای جایگاه حرفه ای خبرنگاران موثر است تا شاهد ارتقای سواد رسانه نیز باشیم.

خبرنگاران جوان باید علاقه و انگیزه کافی برای گام نهادن در این راه داشته باشند چون خبرنگاری شغل نیست بلکه حرفه و عشق به یک حرفه است.

مریم شمالیان خبرنگار آرمانشهر، خبرگزاری شبستان و پیام خبر

 

«سیده ناهید تقویان»، خبرنگار روزنامه تماشا:

روز خبرنگار را خدمت همه همکاران عزیز و پر تلاشم تبریک عرض می کنم و توفیق روز افزون برای تک ‌تک آنها آرزومندم و معتقدم  رسالت یک خبرنگار همان گونه که از اسم آن پیداست آگاهی بخشی به جامعه است که در پناه آن توسعه فردی و اجتماعی حاصل خواهد شد.

مسئولان هر کدام به فراخور شرایطی که دارند می توانند از خبرنگاران حمایت کنند و یکی با قانون گذاری مناسب، یکی با تسهیل شرایط و… به این کار بپردازند.

توقع این است که این عزیزان، رسانه را به عنوان رکن چهارم دموکراسی جدی تر از همیشه ببینند و نسبت به معیشت آنان و اهمیت کار بی تفاوت نباشند.

برگزاری کلاس های آموزشی تخصصی در حوزه های مختلف برای تربیت خبرنگاران در کنار توجه معیشتی از جمله مسکن، امنیت شغلی و حقوق مکفی نیز باید در مرکز توجه باشد و به اعتقاد بنده باید اول علاقه و بعد قریحه خبرنگاری در فرد وجود داشته باشد تا بتواند در این عرصه موفق شود و پس از آن آموزش حرفه ای و آکادمیک که حتما باید یک خبرنگار به آن مجهز شود.

سیده ناهید تقویان خبرنگار روزنامه تماشا

 

 «لیلا کریمی»، خبرنگار روزنامه تجارت و سایت گنجینه نیوز:

روز خبرنگار رو به تمام همکارانم تبرک عرض می کنم و معتقدم خبرنگاری از جمله مشاغل سخت و پرتلاطم با جذابیت‌های خاص است،  خبرنگار رسالت سنگینی نیز بر عهده دارد زیرا باید به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان با بیان واقعیت و رویدادها، حس امید و آرامش را در جامعه ایجاد ‌کند، جسور، شجاع، دلسوز و دنبال رو مشکلات مردم بودن از خصوصیات خبرنگار است و تنها  خواسته من از مسئولان تعامل و همکاری بیش از پیش است و امیدوارم برای فعالیت های رسانه ای ارزش بیشتری قائل شوند.

شخصیت خبرنگار ایجاب می کند به دور از پستی و بلندی های روزگار به رسالت اجتماعی و فرهنگی خود عمل کند و صادقانه یک رویداد ساده را به خبر تبدیل کرده و با انتخاب سوژه و شکل دادن به آن خود را به عنوان یک خبرنگار موفق و تولید کننده خبرهای مطلوب و سازنده معرفی کند.

اگر بخواهم توصیه ای کنم این است که حتما مسئله آموزش و کسب مهارت های تخصصی را درکار خبرنگاری جدی بگیرند، خبرنگاری که بدون پشتوانه علمی و آموزشی لازم پا به این عرصه بگذارد حتی اگر علاقه و پشت کار زیادی داشته باشند، بسیاری از استعدادهایشان به هدر می رود و بدون داشتن فن و تخصص لازم در کار خبرنگاری هرگز نخواهد توانست موفق و اثرگذار باشد.

مریم شمالیان خبرنگار آرمانشهر، خبرگزاری شبستان و پیام خبر

 

«فرخنده آشوری»، خبرنگار اتحاد ملت و نیم نگاه:

روز خبرنگار را به تمام همکارانم تبریک عرض می‌کنم و باور دارم خبرنگاری مجموعه ای یک سری فاکتور ظاهری مانند تسلط بر نگارش و دستور زبان، سرعت و دقت در انتقال خبر، رعایت اصول خبرنویسی و گزارش نویسی و غیره و از یک سری فاکتور باطنی مانند جرات و جسارت در پردازش به مسائل، تسلط و مطالعه در حوزه فعالیت و شجاعت و عشق است، برای اینکه خبرنگار خوبی باشیم باید سعی کنیم مجموعه ای از این فاکتورها را در کنار هم داشته باشیم.

تنها توقع ما از مسئولان پاسخگویی است، مسئول باید بپذیرد خبرنگار قانوعا پرسشگر و بخشی از وظیفه یک مسئول پاسخگویی به رسانه و خبرنگاران است، مسئول همین که همین که برای خبرنگار خط و نشان نکشد کفایت می‌کند و حمایت پیشکش باشد.

احترام امامزاده را متولی اش نگه می دارد، خبرنگار برای حفظ و ارتقاء جایگاه حرفه ای خود نباید منتظر نهاد یا فردی باشد باید تا می‌تواند مطالعه کند، وقتی خبرنگاری خلاصه شود در حضور در برنامه های خبری و مصاحبه های اطلاع رسانی خب نباید منتظر پیشرفت و ارتقا بود، البته می دانم در جامعه موانع زیادی وجود دارد که عملا جلوی رشد خبرنگار را می گیرد اما خب چاره چیست باید در همین شرایط هم تلاش کرد.

من به هیچ‌ کسی توصیه نمی‌کنم اصلا وارد این حرفه شود، حرفه ای که نه جای پیشرفت دارد، نه قادر به تامین کننده معیشت فرد است و با وجود همه این شرایط سبب سایش روح و روان فرد نی شود را چرا باید به کسی توصیه کنم؟ اگر کسی قصد دارد خبرنگار شود به نظرم اول پای حرف های چند خبرنگار بنشیند بعد تصمیم بگیرد.

فرخنده آشوری خبرنگار اتحاد ملت و نیم نگاه

«مریم رضایی»، سردبیر خبرگزاری باشگاه خبرنگاران و خبرنگار خبرگزاری تسنیم:

به نظر من خبرنگاری شغلی سخت و طاقت فرساست و مسئولان هیچ‌گاه از قشر خبرنگار حمایتی نکردند و اقدامات این حوزه تنها به هفته خبرنگار خلاصه می‌شود.

معتقدم که لازم است دوره‌های آموزشی خبرنویسی با تدریس اساتید برجسته و پیشکسوت برگزار شود و البته شخصا هیچ‌گاه به هیچ فردی توصیه نمی‌کنم وارد این حرفه شود.

مریم رضایی سردبیر خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

 

«ابراهیم احمدی»، مدیر مسئول پایگاه خبری اوز امروز و فصلنامه پیام اوز:

درباره رسالت خبرنگاری موضوعات مختلفی می توان گفت و برخی بر اساس تعریف انعکاس خبر آن گونه که اتفاق افتاده نه آن گونه که خبرنگار می خواه، را یکی از رسالت های خبرنگار می دادند اما من اعتقاد دارم رسالت بزرگتر خبرنگار برقراری ارتباط متعادل و موزون بین مردم و مسئولین است.

خبرنگار باید زبان گویای مردم و انعکاس مطالبات به مسئولین باشد اما از سوی دیگر خدمات واقعی (نه خودنمایی ها) مسئولین به جامعه را انعکاس دهد تا شاهد رفاه اجتماعی باشیم.

فراهم کردن فضا برای اطلاع رسانی و بالا بردن سعه صدر مسئولین انتظار عمومی خبرنگار است و کمک به حل مشکلات صنفی و معیشتی برای خبرنگاران محلی نیز می تواند انگیزه تداوم خدمت آنان را موجب شود.

برای ارتقای جایگاه حرفه ای توجه به آموزش، به روز کردن اطلاعات و از همه مهم تر به کار بردن اصول حرفه ای در آثار تولیدی بسیار مهم است و باید تلاش کنیم در حرفه خود به گروه یا جناح خاصی وابسته نشویم تا آثار ما مخاطب خود را بیابد.

عشق و علاقه در حرفه خبرنگاری حرف اول را می زند و اگر علاقه نداشته باشند موفق نخواهند شد و مخاطب شناسی، یادگیری اصول و به کار بستن آن ها ضامن پیشرفت خبرنگاران جوان خواهد بود.

ابراهیم احمدی مدیر مسئول پایگاه خبری اوز امروز و فصلنامه پیام اوز

 

«نازنین فاطمه سعادت جو»، خبرنگار پایگاه خبری پیام خبر:

خبرنگاران و اصحاب رسانه جایگاه رفیعی دارند و به گفته مسئولان این قشر باید به بیان حقایق جامعه بدون کم کاست بپردازند اما متاسفانه وقتی حمایت قانونی و قضایی از ما خبرنگاران نمی شود، نمی توانیم مشکلات را نیز به درستی منعکس کنیم چرا که از ترس شکایت از رسانه و یا محکوم شدن مجبوریم گاهی چشمان خود را ببندیم و تفکرات برخی از مسئولان جایگاه ما را به یک میرزابنویس تقلیل داده اند که ما باید شان و جایگاه خود را در جامعه و برای مسئولان بازتعریف کنیم.

بنده به عنوان خبرنگاری که اکنون در پایگاه خبری فعالیت می کنم از مسئولان توقع دارم  بیشتر به این پایگاه ها که توسط خبرنگاران با سابقه راه اندازی شده است توجه کنند چرا که هر چه قدر این رسانه ها در جامعه حمایت شوند چون مستقل هستند بهتر و بدون طرفداری می توانند مشکلات را بیان کنند.

چیزی که بنده را بسیار ناراحت می کند ورود رسانه های زرد و افراد غیرحرفه ای که بدون دغدغه وتنها به بهانه گرفتن آگهی با قیمت گزاف وارد فضای مجازی می شوند است.

برخی افراد به عنوان خبرنگار در فضای مجازی اخبار را از سایت های خبری ما خبرنگاران بر میدارند و با تحلیل شخصی و با انگیزه تشنج در جامعه در فضای مجازی می گذارند که این افراد سهم بالاتری از درآمد را نسبت به خبرنگاران دارند.

پیشنهاد من به همکارانم این است که چرا خبرنگاران که اخلاق حرفه ای دارند خودشان گرداننده این پیج های خبری نباشند چرا که ما خبرنگاران سربازان جنگ نرم هستیم و باید بیشتر از گذشته در فضای مجازی وارد شویم و نگذاریم عده ای با سوء استفاده از جایگاه ما خودشان را به جامعه معرفی کنند.

افرادی نیز که علاقمند در این حرفه هستند اگر سری پر دردسر می خواهند وارد این حرفه شوند و اگر بحث مادیات برای آنان اهمیت دارد لطفا وارد این حوزه نشوند.

نازنین فاطمه سعادت جو خبرنگار پایگاه خبری پیام خبر

 

 «منیره خسروبیگ»، سردبیر حافظ خبر:

معتقدم که مسئولین باید در همه امور بتوانند پاسخ گوی سوالات خبرنگاران باشند و انتقاد سازنده و صداقت در کار بهترین روش در رسیدن به جایگاه والای خبرنگاری است.

و داشتن یک روحیه خستگی ناپذیر و محکم از خصایص خبرنگار است.

منیره خسروبیگ سردبیر حافظ خبر

 

«فرزانه فریدونی»، مدیرفنی روزنامه تماشا:

به نظر من خبرنگاری و روزنامه نگاری فقط یک شغل نیست بلکه عشق است و تا واقعا درگیر این کار نباشید و با عشق کار نکنید قطعا نمی توانید  موفق باشید.

البته کار کردن در تمام قسمت های یک روزنامه یا خبرگزاری مشمول همین مسئله است و ساعت ها کار مداوم برای یک ویراستار یا صفحه آرا هم چیزی کمتر از زحمات یک خبرنگار نیست و جا دارد به تمام همکاران رسانه ای در تمام قسمت ها یک خسته نباشید جانانه بگویم.

اینکه خبرنگاران ثبات شغلی داشته باشند و از امکان داشتن بیمه تکمیلی برخوردار شوند باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

خبرنگاران صرفا نباید خبربنویس و نشردهنده اخبار باشند و بادی چالشی عمل کنند و مدیران و ادارات را وارد چالش کنند تا بازخورد بهتری داشته باشد.

افرادی که علاقه برای ورود به این شغل دارند از همان اول در نظر داشته باشد که راه آسانی در پیش ندارد.

فرزانه فریدونی مدیرفنی روزنامه تماشا

 

«مژده عینی»، سردبیر و خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مرکز فارس:

خبرنگاران باید بدون وابستگی به جناح یا گروه خاصی، واقعیت ها را بیان کنند و  از مسئولین در خصوص حمایت از خبرنگاران در حوزه حقوق، بیمه و امنیت شغلی توقع حمایت داریم و برای ارتقای جایگاه حرفه ای خبرنگاری معتقدم برای بالا بردن دانش در زمینه حرفه خبرنگاری و سواد رسانه ای تلاش شود و به خبرنگاران جوان که علاقمند به ورود به این حرفه تخصصی هستند توصیه می کنم که برای کسب دانش در زمینه خبرنگاری و بالا بردن سواد رسانه ای بکوشند.

مژده عینی سردبیر و خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مرکز فارس