نقش‌آفرینی دولت سیزدهم در ارتقاء جایگاه رسانه‌ها با نگاه بنیادین و توسعه‌گرایانه باشد
نقش‌آفرینی دولت سیزدهم در ارتقاء جایگاه رسانه‌ها با نگاه بنیادین و توسعه‌گرایانه باشد
فعال رسانه و کنش‌گر اجتماعی به مناسبت روز خبرنگار نسبت به اهمیت رشد و ارتقاء جایگاه اجتماعی رسانه‌ها و نقش‌آفرینی دولت سیزدهم در توسعه همه‌جانبه و هدفمند این فرآیند تاکید کرد.

سعید زحمت‌کشان، فعال رسانه و کنش‌گر اجتماعی در یک گفت‌وگوی اختصاصی با آرمان‌شهر با بیان اینکه جایگاه حرفه خبرنگاری و رسانه‌ها در جامعه امروز ما تعریف شده است، گفت: خبرنگاران با تولید محتوا و بازتاب آن در سطح جامعه در راستای محقق شدن اهداف حاکمیت‌ها و ملت‌ها تاثیرگذار هستند که این مهم اهمیت نگاه و اقدام هوشمندانه و مدبرانه ما را نسبت به عرصه رسانه می‌رساند.

وی حفظ و ارتقاء حقوق اجتماعی اصحاب رسانه را قابلیت اهمیت دانست و افزود: خبرنگاران به عنوان روایتگر و تحلیلگر موضوعات اجتماعی که جنبه ملی و محلی و بعضا بین‌المللی در راستای منافع جمعی دارد با شرح وظایفی که نسبت به جامعه دارند بایستی از منزلت اجتماعی مناسبی برخوردار باشند که متاسفانه در برخی از مواقع این حقوق نادیده و کمرنگ گرفته می‌شود.

زحمت‌کشان با اشاره به اهمیت ساختارمند شدن رسانه‌ها تاکید کرد: در فضای مدیریتی کنونی کشور نیازمند حضور فعال رسانه‌ها نه فقط در عرصه اطلاع‌رسانی بلکه در تمامی عرصه‌ها به ویژه نقد و تحلیل وضعیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستیم اما در حال حاضر شرایط لازم نقش‌آفرینی رسانه‌ها در حد انتظار جامعه و همچنین خبرنگاران وجود ندارد که بایستی نگاه ویژه‌ای به این مهم شود.

این فعال اجتماعی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم باید برنامه‌ مدون و تعریف شده‌ای در چارچوب قانون و به صورت پایه‌ای در زمینه رسانه داشته باشد، گفت: مبنا قرار گرفتن نظام‌نامه حقوقی رسانه طبق یک برنامه‌ریزی مشخص و زمان‌بندی شده می‌تواند جایگاه رسانه را در همه تخصص‌ها به پیشرفت لازم مدنظر برساند که محقق شدن آن نیازمند معطوف شدن دولت مردمی ایران قوی به منظور به نتیجه رساندن این مسئله است.

وی با گلایه‌مندی از وضعیت نامناسبی که در اقتصاد رسانه وجود دارد، تصریح کرد: بر این موضوع نقدهای فراوانی وارد است که مرتفع شدن مسائل مرتبط با ضعف اقتصادی رسانه‌ها به نگاه بنیادین و توسعه‌گرایانه حاکمیت و حمایت‌های لازم قانونی ارتباط دارد.

زحمت‌کشان در پایان این گفت‌وگو گفت: اهمیت و جایگاه رسانه‌ها در جهان امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما توسعه همه‌جانبه و هدفمند این موضوع در مرحله اول نیازمند ایجاد زیرساخت‌های ذهنی و در مراحل بعد قانون و ابزارهای مدیریتی به جهت اجرایی شدن مطالبات و فراهم شرایط فعالیت حرفه‌ای رسانه‌هاست.