دولت از دریافت مالیات گزاف از اصناف و کسبه دست بردارد
دولت از دریافت مالیات گزاف از اصناف و کسبه دست بردارد
نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: بنا نبود دولت میزان دریافت مالیات از اصناف و کسبه ها را افزایش دهد و قرار بود دولت میزان فرار‌های مالیاتی را شناسایی کند و افزایش پرونده‌های مالیاتی توسط دولت به هیچ وجه نباید در دستور کار دولت قرار می گرفت.

به گزارش ارمانشهر فارس، دکتر علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: بنا نبود دولت میزان دریافت مالیات از اصناف و کسبه ها را افزایش دهد و قرار بود دولت میزان فرار‌های مالیاتی را شناسایی کند و افزایش پرونده‌های مالیاتی توسط دولت به هیچ وجه نباید در دستور کار دولت قرار می گرفت.
وی افزود: قطعا دولت باید به دنبال مالیات ستانی از واسطه‌گرها باشد، اصناف و کسبه همیشه مالیات‌های خود را به موقع به دولت پرداخت کرده اند و درآمدشان همیشه شفاف بوده است و این در حالی است که این قشر همیشه یار و یاور  نظام بوده‌اند.
رئیس مجمع نمایندگان فارس اضافه کرد: دریافت مالیات از کسبه و در شرایط کرونایی که مغازه‌ داران درآمدهایشان نصف شده و دریافت مالیات دو و سه برابری از آنها منطقی نیست و در این شرایط حتما من و سایر نمایندگان درباره روش دریافت مالیات باید به وزیر اقتصاد تذکر بدهیم، قطعا وزیر اقتصاد و امور دارایی نباید از هر تبادل پولی که اصناف انجام داده‌ اند، مالیات دریافت کنند.
پاک فطرت تصریح کرد: دریافت مالیات بابت بد‌ه بستان‌هایی که مغازه‌داران با یکدیگر  دارند کار مناسبی نیست و قطعا دولت اگر قصد دریافت مالیات از در آمد افراد و مغازه داران را داشت باید از قبل و از سال ۹۸ الی ۹۹ به این افراد اطلاع می دادکه قرار است از مبادلات بانکی و گردش حساب برخی اصناف هم مالیات دریافت کند.
نماینده شیراز و زرقان بر لزوم جذب اعتماد مردم توسط دولت تاکید کرد: در صورتی که دولت به مردم اعتماد نداشته باشد و صحبت‌های مردم را گوش ندهد قطعا مردم هم به دولت بی‌اعتماد می‌شوند.
عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: معتقدم سازمان امور دارایی برای دریافت مالیات سراغ راحت‌ترین کار یعنی فشار آوردن به روی مغازه‌ داران از طریق گرفتن مالیات از روی گردش حساب‌ بانکی آنها رفته است که این اقدام اشتباه است.
سازمان مالیاتی به افراد بدون پرونده مراجعه کند
نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای سالامی تاکید کرد: در شرایط فعلی نیاز است سازمان مالیاتی جهت دریافت مالیات سراغ افرادی برود که تاکنون هیچ پرونده مالیاتی نداشته‌اند و تعداد افراد سرشناسی که در کشور وجود دارند هیچ پرونده مالیاتی در سازمان اقتصاد و امور دارایی ندارند که در این شرایط نیاز است تا دولت از این افراد مالیات دریافت کند.
رئیس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه دولت باید از فردی که بیش از ۱۰ مغازه در بهترین نقطه شهر دارد و آنها را اجاره داده مالیات دریافت کند،گفت: متاسفانه  دارایی از افرادی که در مغازه‌های استیجاری فعالیت می‌کنند اقدام به دریافت مالیات می کند.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مغازه‌داران هزینه‌هایی بابت اجاره مغازه، کارگران، عوارض شهرداری و …. می پردازند بنابراین دریافت مالیات گزاف از این قشر صحیح نیست و به وزیر اقتصاد و دارایی تذکر می‌دهم که اگر اقدامی جهت ناراضی کردن اصناف انجام دهد در مقابل استیضاحش کوتاه نخواهم آمد.

  • نویسنده : مریم شمالیان