دستان خالی شورای شهر شهرکرد; از وعدهای رنگارنگ انتخاباتی تا چهره چروکیده شهر
دستان خالی شورای شهر شهرکرد; از وعدهای رنگارنگ انتخاباتی تا چهره چروکیده شهر
یکسال از وعده‌های رنگارنگ منتخبین شورای شهر شهرکرد گذشت اما بر خلاف وعده‌ها امروز تنها شاهد چهره چروکیده شهر هستیم.

به گزارش آرمانشهر، یکسال پیش دقیقا موقع انتخابات، زمانی که در شهر قدم می‌زدیم شعارها و بنرهایی را در شهر می‌دیدیم که روزی گمان نمیکردیم شعارها و حرف‌هایی که دیده و شنیده‌ایم تنها وعده و وعیده‌های خوش آب و رنگ و لعاب‌داری باشند که عمر چندان درازی ندارند و طول عمرشان به کوتاهی یک برگ رأی است که کاندیدای شورای اسلامی پس از دریافت رأی اعتماد از مردم تمام حرف‌ها و وعدها‌ی خود را به دست فراموشی بسپارند.

بعد از حدود یک ماه تکاپو و تحرک، فعالیت ششمین دوره شورای شهرکرد آغاز شد و شهر به تدریج به خواب زمستانی فرو رفت! شورای شهر سرگرم انتخاب شهردار شد، بدنه شهر و شهرداری هم پیش از آنکه با شهردار جدید خو بگیرد، خود را آماده حضور شهردار بعدی می‌کردند زیرا محمدتقی جاپلقی پس از بجای گذاشتن یک عملکرد نامطلوب بعد از حدود ۵ ماه، با رأی شورای شهر برکنار و جای خود را به عبدالصادق نجفی داد البته در این بین اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری قطعا به امور دیگری هم پرداخته‌اند و مصوباتی در جریان برگزاری جلسات شورای شهر تعیین شده اما مسئله این است که در این دوره نه تنها موضوعات و معضلات اساسی شهر به شدت کمرنگ شد بلکه بسیاری از امور جاری نیز از نگاه شهروندان مانند گذشته انجام نمی‌شد.

البته بسیاری از اعضای شورای اسلامی بر این باور هستند که کارهای شاخصی انجام شده است در حالی که گفت‌‌وگوی میدانی خبرنگار ما با شهروندان در تیرماه نشان داد چند نکته مشترک بین نظرات آنها وجود دارد و مسائل مد‌نظر آنها بیشتر مربوط به کاهش کیفیت نظافت شهر، افزایش دستفروش‌ها و کاهش توسعه فضای سبز در محلات و موارد دیگری از این دست بود بنابراین ملاک مردم برای ارزیابی با ملاک اعضای شورای شهر ظاهرا تفاوت زمین تا آسمان دارد.

اگرچه در یکسال عمر شورا، برای رسیدگی به انتخاب شهردار اعضای شورای ششم شهرکرد آستین‌ها را بالا زدند و بالاخره بعد از مدت‌ها، تکاپو فردی را انتخاب کردند اما علاوه‌بر اینکه هنوز حکم شهردار ابلاغ نشده است، دعواهای سیاسی نیز همچنان در پارلمان محلی ادامه دارد و متأسفانه شورا در انجام اولین وظیفه خود ناکام ماند و این قصه سر دراز دارد و قرار نیست به سر انجام برسد.

رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهرکرد در اولین مصاحبه خود با برخی رسانه پس از انتخابشان مدعی شدند: شفافیت، برنامه محوری و عدالت محوری، قانون مداری و خدمات محله محور، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، اجرای پروژه‌های بزرگ و کوچک، رسیدگی به بافت فرسوده شهر و بحث بازآفرینی، هوشمند کردن خدمات شهرداری، ایجاد درآمد پایدار و توسعه پایدار شهر و از همه مهم‌ترین انتخلاب شهردار و عدم دخالت در انتصابات شهرداری ازجمله برنامه‌های دوره ششم شورا می‌باشد.

اما سوال شهروندان این است چه اقدام شاخصی شورای ششم انجام داده است و چرا تاکنون هیچکدام از برنامه‌هایی که مدعی شده‌اند اجرایی نشده است؟ چرا آن یک دستگی و اتحادی که از آن صحبت بود دیگر در بین اعضای شورا دیده نمی‌شود؟

بدون شک اعضای شورای ششم از زمانی که قرعه به نامشان افتاد و توانستند بر کرسی‌های پارلمان شهری تکیه بزنند اقداماتی انجام داده‌اند و بیان اینکه هیچ کارکرد مثبتی در امور شهر نداشته‌اند، منصفانه نیست اما آنچه انتقاد به عملکرد آنها را پررنگ می‌کند این است که آنها زمان یک ساله را برای پرداختن به امور شهری هدر داده‌اند!

افسوس که هیچکس پاسخگوی فرصت‌های از دست رفته‌ای که می‌توانست برای شهروندان شهرکردی به سال‌های طلایی تبدیل شود، نیست و نخواهد بود.

  • نویسنده : آرمانشهر چهارمحال و بختیاری