افزایش ۶۰ درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده تهران
افزایش ۶۰ درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده تهران

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر، به گزارش خبرنگار شهر، حمیدرضا صارمی در سی و نهمین نشست تخصصی معاونین شهرسازی و معماری کلانشهرهای ایران با بیان اینکه مهمترین ماده قانونی درآمدهای پایدار ماده ۱۷ است، اظهار کرد: سالهای سال خوانش درستی انجام نشده نبود در حالیکه طبق قانون هر گونه تغییری در کمیسیون ماده پنج […]

به گزارش پایگاه خبری آرمانشهر خبر،

به گزارش خبرنگار شهر، حمیدرضا صارمی در سی و نهمین نشست تخصصی معاونین شهرسازی و معماری کلانشهرهای ایران با بیان اینکه مهمترین ماده قانونی درآمدهای پایدار ماده ۱۷ است، اظهار کرد: سالهای سال خوانش درستی انجام نشده نبود در حالیکه طبق قانون هر گونه تغییری در کمیسیون ماده پنج باید بررسی شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه امروز بسیاری از سازندگان با ما کار نمی‌کنند، یادآور شد: اخیرا مساحت پارکینگ در بافت فرسوده از ۷۹ متر به ۹۰ متر مربع رسیده و مردم در این بافت نمی‌توانند این فضا را بسازند.

وی با تاکید بر اینکه سیستم حاکم بر دولت سیستمی است که ما را تحریم می‌کند، گفت: متضمن اقدامات شهرداری در تهران در بخش شهرسازی این بود که نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان بابت پروانه به تامین اجتماعی بپردازد.

صارمی در حاشیه این جلسه نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه چشم اندازهای سال بعد در تسهیل صدور پروانه و افزایش ساخت و ساز، کنترل کاهش فرآیند فرسودگی با اقدامات مدبرانه و افزایش در نوسازی، بهسازی و بازسازی بافت شهری در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: چالش هایی که از طرف شورای عالی معماری و شهرسازی در ضوابط و مقررات شهرسازی وجود داشت، بررسی شد.

وی اضافه کرد: در راستای طولانی شدن زمان صدور پروانه باید گفت که مدیریت یکپارچه شهری در درگاه های اینترنتی شکل نگرفته و به همین دلیل زمان صدور پروانه با وجود اقدامات بسیار مثبت با صراحت قانونی مبنی بر رسیدن به ۲ ماه، فاصله دارد؛ هرچند در تهران زمان صدور پروانه ۴۰ درصد کاهش یافته است.

صارمی با اشاره به اهداف عمده کلانشهرها، تصریح کرد: در کشور اقتصاد متاثر از اقتصاد مسکن است و باید این اقتصاد ایجاد شود؛ ما در دهه ۹۰ با چالش رو به رو بودیم و صدور پروانه در کشور ۵۰ درصد و در تهران ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده بود اما امسال نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته که در بافت فرسوده این میزان ۶۰ درصد بوده و اتفاق مثبتی است.

وی تاکید کرد: با توجه به تسریع و تسهیل در بخش صدور پروانه که تا حدودی شکل گرفته و از طرفی چالش های کسب و کار، شهرداری باید به عنوان مهمترین نهاد اثرگذار مورد توجه وزارت خانه ها و سازمان های مربوطه باشد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مقررات دست و پاگیر که دائما تغییر می‌کنند باعث می‌شود خوانش آن در مراکز استانها با گوناگونی همراه باشد، گفت: برای مثال قانون باغات چندبار تغییر کرده و بر اساس قانون فعلی، اساساً امکان صدور پروانه وجود نخواهد داشت و منجر به کاهش صدور پروانه در این بخش خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متولی ساخت پارکینگ، معاونت حمل و نقل است اما باید بگوییم که در سال های قبل تعداد پارکینگ ها افزوده شده و از مبالغ اخذ شده در این حوزه یک ریال جز برای هزینه‌های پارکینگ صرف نمی‌شود.

صارمی با اعلام اینکه ده ها قطعه پارکینگ در تهران ساخته خواهد شد، خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع در این زمینه این است که عوارض چندانی از پارکینگ دریافت نمی‌کنیم و تنها در مواردی که قانون مجوز داده مبالغی به سازمان حمل و نقل و ترافیک داده می شود.

انتهای پیام/