آرامستان بهشت احمدی شیراز مجهز به سنسور اطلاع رسان و از بزرگترین سردخانه های کشور است
آرامستان بهشت احمدی شیراز مجهز به سنسور اطلاع رسان و از بزرگترین سردخانه های کشور است
رئیس سازمان آرامستان های شهرداری شیراز گفت: آرامستان بهشت احمدی به بهترین امکانات مورد نیاز مجهز است و از بزرگترین سردخانه های کشور است که به سنسور اطلاع رسان مجهز است.

مهندس غلامرضا شریف، رئیس سازمان آرامستان های شهرداری شیراز در گفتگو با آرمانشهر فارس با اشاره به تعداد آرامستان های ثبت شده در شیراز گفت: ۴۶ آرامستان ثبت شده در شیراز وجود دارد که از این تعداد ۳۲ آرامستان از جمله آرامستان های محله ای هنوز فعال هستند.

وی افزود: ظرفیت دارالرحمه شیراز به عنوان بزرگترین آرامستان شهر تکمیل شده و در معابر دارالرحمه نیز شاهد دفن متوفیان در قبرهای چند طبقه هستیم و به دلیل تکمیل ظرفیت، اجازه دفن اموات در معابر دارالرحمه توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز داده نمی شود زیرا این اقدام موجب بسته شدن مسیرهای دسترسی و ایجاد مشکل برای تردد خانواده های متوفیان و افراد کم توان برای زیارت اهل قبور می شود.

وی اضافه کرد: دفن اموات در دارالرحمه شیراز با ۴۲ هکتار وسعت از سال ۴۶ آغاز شد و تاکنون ۵۴ سال در حال خدمات رسانی به شهروندان و دفن اموات است.

شریف اعلام کرد: آرامستان بهشت احمدی ۴۶۶ هکتار وسعت دارد که یکصد هکتار آن فضای سبز است و تاکنون ۴۶۳۴ متوفی در این آرامستان به خاک سپرده شده اند.

وی ادامه داد: آرامستان بهشت احمدی به بهترین امکانات مورد نیاز مجهز است و از بزرگترین سردخانه های کشور است که به سنسور اطلاع رسان مجهز است که با این سنسور اموات ابتدا به سرخانه اولیه منتقل می شوند و در صورت داشتن علائم حیاتی  به سرعت مسئولین سایت اطلاع داده می شود و این آرامستان همچنین با برخورداری از غسالخانه مدرن، محل برگزاری نماز و سایر بخش های مورد نیاز از جمله امکانات این سایت است که در حال خدمات دهی است.

رئیس سازمان آرامستان های شهرداری شیراز با اشاره به امکان استفاده از تکنولوژی روز در این آرامستان گفت: نزدیکان افراد در آینده نزدیک می‌ توانند از راه دور و از طریق شبکه مجازی در مراسم تدفین حضور یابند.

وی با اشاره به سایر دیگر امکانات آرامستان بهشت احمدی ادامه داد: با پایانه حمل متوفیان، راه اندازی خط اتوبوس از پایانه شهرک سعدی تا آرامستان بهشت احمدی از امکانات این آرامستان است.

شریف اضافه کرد: به دلیل تکمیل ظرفیت دارالرحمه و ‌آغاز فرایند انتقال به آرامستان جدید، تمامی خدمات تغسیل و تکفین در دارالرحمه تعطیل خواهد شد و اجازه دفن در معابر عمومی این آرامستان به جز در شرایط بحرانی داده نمی شود.

وی اعلام کرد: در آرامستان بهشت احمدی، قطعه شهدا در نظر گرفته شده و تاکنون ۲ شهید گمنام در این آرامستان دفن شده اند و امکان کاشت درخت و درخچه در بخش فضای سبز توسط بازماندگان اموات در این آرامستان وجود دارد.

شریف با اشاره به ارائه لایحه سامان دهی آرامستان‌ های محله ای و بررسی آن در کمیسیون خدمات شهری نیز گفت: تصویب سریعتراین لایحه به نفع شهر و شهروندان است.

  • نویسنده : مریم شمالیان