۸۰۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی شهرداری مشهد برای سال ۱۴۰۱
۸۰۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی شهرداری مشهد برای سال ۱۴۰۱
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد برای سال ۱۴۰۱ اجرای بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی را در نظر گرفته است.

به گزارش آرمانشهر ایمان فرهمندی در مراسم افتتاح زیرگذر آزادی به جانباز مشهد اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید در اجرای پروژه‌های عمرانی مد نظر قرار گیرد، مطالعات دقیق است. باید مطالعات مرحله صفر و یک به دقت انجام شود. در پروژه‌های تقاطع چهارسطحی آزادگان و پارکینگ آزادی مطالعه ریسک مد نظر قرار نگرفته بود و به همین دلیل درگیر بخشی از مشکلات شدیم.

وی تصریح کرد: با توجه به حجم پروژه‌های سال آینده، در کنار مطالعات باید مهندسی ارزش نیز در اجرای پروژه‌ها بیشتر در نظر گرفته شود که خوشبختانه انجام مهندسی ارزش در اجرای پروژه آزادی به جانباز باعث صرفه‌جویی بیش از ۱۰ میلیارد تومان شده است.

فرهمندی ادامه داد: اکنون اولویت ما در حوزه عمرانی اتمام پروژه‌های نیمه تمام است. هر چند شاید برخی پروژه‌ها که آغاز شده از نظر ما اکنون دارای اولویت نباشد اما با توجه به اینکه برخی پروژه‌ها نیمه‌تمام است، این موارد نیز باید تکمیل شود تا باعث فرسودگی و همچنین نارضایتی مردم نشود.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد به سیاست مدیریت شهری در توسعه سیستم حمل و نقل پاک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به آلودگی هوا توسعه سیستم‌های پاک حمل‌ و نقل از جمله دوچرخه، اسکوتر و تقویت حمل‌ و نقل درون محله‌ای با به‌سازی پیاده‌روها و توسعه مسیرهای ویژه دوچرخه به خصوص در محلات برای تشویق مردم به پیاده‌روی و دوچرخه سواری باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهمندی تصریح کرد: ما به استفاده از سیستم‌های حمل ونقل برقی نیز توجه داریم اما متاسفانه برق ما برق پاک نیست یا از طریق سوزاندن مازوت تولید می‌شود یا گاز کثیف که دارای میزان بالایی گوگرد است لذا باید برای توسعه سیستم حمل و نقل برقی، تولید برق پاک نیز مورد توجه مسئولان امر قرار بگیرد.

سیاست شورای ششم توسعه عادلانه شهر با محوریت حرم مطهر امام رضا(ع) است

سید ابراهیم علیزاده، رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر سازمان عمران بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه در حال اجرا دارد. پروژه‌های ساماندهی کال اسماعیل‌آباد، باغ‌موزه دفاع مقدس، پارکینگ هشت‌آباد، ساماندهی کال طرق و… توسط این سازمان در حال اجراست. در کنار این پروژه‌ها تعداد دیگری پروژه نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد که امیدواریم به ثمر برسد.

وی به  پروژه‌های شهرداری منطقه ۱۱ اشاره کرد و افزود: در حال حاضر کشت‌پارک با پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصد و فاز دوم بوستان چهل‌بازه نیز با پیشرفت قابل توجهی در این منطقه در حال اجرا است. همچنین در کنار این پروژه‌ها در راستای تسهیل دسترسی مردم پروژه‌های بازگشایی معبر شهید فخرایی و تعریض سیدرضی ۸۵ نیز در حال انجام است که مراحل پایانی خود را می‌گذراند و امیدواریم به زودی آماده بهره‌برداری شود.

هر سال بیش از ۸۰ تصادف جرحی در این محدوده اتفاق می‌افتاد

همچنین سیدخلیل منبتی، معاون عمران، حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری مشهد، افزود: یکی از معضلات ترافیکی بزرگراه آزادی که عامل سوانح رانندگی و اتلاف وقت شهروندان می‌شد، ترافیک سنگین حدفاصل میدان قائم(عج) تا میدان استقلال بود.

وی افزود: بر همین اساس پروژه دوربرگردان زیرگذر آزادی به جانباز در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۰ در راستای تسهیل دسترسی به بولوار جانباز و پاسخ به درخواست شهروندان توسط سازمان عمران آغاز شد.

معاون عمران، حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: طبق آمار هر سال بیش از ۸۰ تصادف جرحی در این محدوده اتفاق می‌افتاد که امیدواریم با احداث این دوربرگردان زیرگذر در کنار کاهش ترافیک این تصادفات کاهش پیدا کند.

منبتی ادامه داد: همچنین تمایل به دور زدن هر ساعت ۱۲۰۰ خودرو در این محدوه و تداخل با مسیر خودروهای عبوری باعث ترافیک سنگین در بولوار آزادی می‌شد که با بهره‌برداری از این زیرگذر این تداخل برطرف شده است.

وی با بیان اینکه در این پروژه رفع معارض و جابه‌جایی تاسیسات شهری زیادی انجام شده، اظهار کرد: از جمله این رفع معارضات می‌توان به جابه‌جایی خط ۲۰ کیلو ولت برق در ۳۰۰ متر، جابه‌جایی خط لوله سایز ۷۰۰ آب در ۳۰۰ متر طول، جابه‌جایی لوله ۸۰۰ فاضلاب به طول ۲۲۰، جابه‌جایی دکل مخابرات و جابه‌جایی لوله گاز ۲۰ اینچ با همکاری شرکت‌های خدماتی اشاره کرد.

معاون عمران، حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری مشهد ادامه داد: این دوربرگردان که در فاصله ۲۵۰ متری پل جانباز قرار دارد، کارکردهای ترافیکی ایجاد چپگرد از بزرگراه آزادی به بلوار جانباز، امکان تردد از بولوار آموزگار به شمال بزرگراه آزادی، ایجاد یک دوربرگردان در محور آزادی و امکان تمایلات گردشی از شمال به شمال بزرگراه آزادی را دارد.

منبتی ضمن اشاره به اینکه این پروژه با صرفه‌جویی حدود ۲۰ میلیارد تومانی در اجرا با هزینه‌ای حدود ۸۰ میلیارد تومان احداث شده، گفت: امیدواریم طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال یک تا ۲ پروژه بزرگ دیگر را آماده بهره‌برداری و در سال آینده نیز با حمایت‌های شورای اسلامی شهر و شهردار تعدادی پروژه بزرگ عمرانی را آغاز کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد وی ادامه داد: یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کرد، زیر بار ترافیک رفتن پروژه آزادی جانباز طی ۲ سه هفته قبل از افتتاح است زیرا تاکید مدیریت شهری بر این است که پروژه‌ها به محض آماده شدن منتظر مراسم افتتاح نمانده و به‌ سرعت در اختیار مردم قرار داده شود که در این پروژه نیز این کار انجام شد.