۴۵% املاک شهر ارومیه قولنامه ای است
۴۵% املاک شهر ارومیه قولنامه ای است
شهردارارومیه از سهم 45 درصدی زمین های قولنامه ای از سطح شهر خبرداد.

به گزارش آرمانشهر ، حسین مهدی زاده امروز ۸ دی ماه در جمع خبرنگاران در خصوص املاک قولنامه ای نیز تصریح کرد: املاک قولنامه ای به موضوعی اساسی برای مدیریت شهری تبدیل شده و شهرداری های کشور هم اکنون با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و دلیل صدور رأی عدم صدور مجوز ساخت برای این زمین ها نیز سواستفاده هایی بوده که در این خصوص انجام شده است. 

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد املاک شهر ارومیه قولنامه ای است، افزود: از طرفی می گوییم باید جلوی ساخت و ساز غیرمجاز گرفته شود و از سویی با اینگونه اقدامات موجب گسترش تخلفات ساخت و ساز غیرمجاز می شویم.

مهدی زاده باتاکید براینکه شورای شهر و شهرداری عزم دارد تا به مناطق کم برخوردار به طور شایسته ارائه خدمات دهد،  گفت:با تقسیم عادلانه بودجه، امیدواریم مشکلات مناطق محروم را کاهش دهیم.

شهردار ارومیه بابیان اینکه قیر به معضلی اساسی برای شهرداری های کشور تبدیل و دارای قیمتی سرسام آور شده است اما با رایزنی های انجام گرفته مقادیری تأمین شده است، تصریح کرد: ۶٠٠٠ تن قیر برای آسفالت و مرمت در سطح شهر نیاز است و قول می دهیم نهضت آسفالت را در ۱۴۰۱ اجرایی می کنیم.

مهدی زاده همچنین اشاره ای به مطالبه ایجاد گذر بین دو سوی کمربندی خاتم الانبیا(ص) در راستای سهولت در تردد خودرویی شهروندان گفت: تاسیسات اساسی و زیرساختی شهر در کمربندی خاتم الانبیا(ص) وجود دارد که انتقال آنها هزینه های کلان و همکاری های بین دستگاهی را می طلبد تا مسیری بین دو سوی کمربندی پیش بینی و بازگشایی شود و در این راستا باید مطالعه انجام گیرد تا با کمترین مداخله موضوع حل شود.

وی به یکی از چالش های اساسی شهر ارومیه که عدم تخصیص منابع از سوی مرکز است را اشاره کرده و ادامه داد: از منابع و امکانات دولتی نتوانسته ایم بهره ای ببریم و عزمی برای این موضوع نیز نداریم و متأسفانه نتوانسته ایم به صورت شایسته از این ظرفیت استفاده کنیم.

مهدی زاده یادآور شد: باید سهم ارومیه از عوارض ارزش افزوده ای که به خزانه می رود به شهر ما بازگشت داده شود اما چرا برگشت داده نمی شود و چرا عوارض گمرگی برای شهر ارومیه تخصیص داده نمی شود را پیگیری نکرده ایم.

به گفته شهردار ارومیه توانمندی محلات و رفاه شهروندان در سایه منابع درآمدی پایدار به وجود آمده و تثبیت می شود.

مهدی زاده همچنین اشاره ای به گسترش محلات حاشیه نشین داشت و تصریح کرد: فلسفه تشکیل مناطق کم برخوردار عدم توزیع متوازن امکانات در سطح مناطق کشور است که بر اثر نبود امکانات خانواده ها به حاشیه شهر آمده و موجب گسترش محلات محروم می شوند.

وی با بیان اینکه با شرایط فعلی و طرح تفصیلی موجود نمی توانیم پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را داشته باشیم، ادامه داد:  چرا که شهر برای توسعه امکانات و اماکن نیاز به زمین دارد اما بسته شدن محدوده شهری موجب عملیاتی نشدن مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز می شود و شهروندان برای تأمین مسکن به سمت ساخت و ساز غیرمجاز هدایت می شوند.

شهردار تأکید کرد: تقاضا برای مسکن روزبه روز افزایش می یابد و باید برنامه ریزی داشته باشیم که مهاجرت به ارومیه، رشد و افزایش جمعیت را مدیریت کنیم و در این راستا مجبور به تأمین مسکن و همچنین انشعابات هستیم  و وظیفه داریم خدمات به شهروندان را حتی مهاجر و حاشیه نشین هم باشند ارائه کنیم.

  • منبع خبر : ایسنا