پدافند غیر عامل از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات است
پدافند غیر عامل از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات است

به گزارش آرمانشهر فارس، دکتر حکیم سندر در خصوص پدافند عامل به شرح زیر به پرسش و پاسخ پرداخته است: مفهوم پدافند غیرعامل چیست؟ منظور از پدافند غیرعامل، حفظ جان و مال انسان در برابر حوادث، تهدیدات و استمرار فعالیت های اساسی و ضروری مردم، تضمین تداوم تامین نیازهای حیاتی مردم (از قبیل: آب، نان، […]

به گزارش آرمانشهر فارس، دکتر حکیم سندر در خصوص پدافند عامل به شرح زیر به پرسش و پاسخ پرداخته است:

مفهوم پدافند غیرعامل چیست؟

منظور از پدافند غیرعامل، حفظ جان و مال انسان در برابر حوادث، تهدیدات و استمرار فعالیت های اساسی و ضروری مردم، تضمین تداوم تامین نیازهای حیاتی مردم (از قبیل: آب، نان، غذا، پناهگاه، انرژی، ارتباطات، بهداشت و امنیت) و سهولت در اداره کشور در شرایط بروز تهدید و بحران ناشی از تجاوزات خارجی در مقابل حملات و اقدامات خصمانه و مخرب دشمن از طریق طرح ریزی و اجرای طرح های دفاع غیرعامل و کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی و مستحدثات و تاسیسات و تجهیزات حیاتی و حساس کشور می باشند.

از نظر شما معماری چه نقشی در پدافند غیرعامل در شهرسازی و معماری دارد؟

پدافند غیر عامل به عنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات، همواره مدنظر اکثر کشورهای جهان قرار داشته است و حتی کشورهایی مانند آمریکا و روسیه با وجود برخورداری از توان بالای نظامی به این موضوع به صورت ویژه ای توجه داشته اند.

وظایف مهندس معماری در پدافند غیرعامل چیست؟

در طراحی و اجرای فضاهای داخلی ساختمان و نحوه ارتباط آن ها با یکدیگر و ارتباط ساختمان با اطراف، باید امکانات ویژه ای برای حفظ جان افراد در مقابل مخاطرات و بهبود عملکرد سیستم در شرایط تهدید و کاهش آسیب پذیری آن فراهم شود. تعیین طرح هندسی بنا ، موقعیت و ابعاد بازشوها ، نحوه دسترسی ها و پیش بینی فضای امن بصورت چند عملکردی برای هر ساختمان، به عهده مهندس معماری می باشد.

مهندس معماری باید با توجه به کاربری بنا و نیازهای آن، فضاها را به گونه ای طراحی نماید که علاوه بر کاربرد های شرایط عادی، بتواند در شرایط اضطراری، موجب حفظ جان مردم و کاهش آسیب پذیری  و مدیریت بهینه در شرایط بحران گردد.

نقش معماری در پدافند غیرعامل چیست؟

دفاع و پایداری طرح دو خصوصیت شکل دهنده اساسی معماری در پدافند غیرعامل است. در این زمینه لازم است معمار ، دفاع(پدافند) را از نظر محتوایی درک کند. این کار امری است ذهنی و برای عینیت بخشیدن آن باید بعد فیزیکی (علوم مهندسی) را به روش میان رشته ای وارد کرد. در طراحی پدافند غیرعامل لازم است به صورت متعادل و «سنتزگرا» به علوم میان رشته ای توجه شود در غیر اینصورت آثار ناقصی به وجود می آید که نگهداری از آن ها، هزینه بسیار زیادی خواهد داشت. معمار، متخصصان رشته های گوناگون را هماهنگ و همگن می کند تا ساختن موزون و متعادل برای هدفی خاص و کاربردی شکل گیرد. از جمله آن ها می توان به رشته مهندسی(محاسب ، تاسیسات و…) و مهارتی(بنا، کارگر و …)و علوم انسانی(جامعه شناس) اشاره کرد. معمار باید همانند رهبر ارکستر عمل کند که هم اصول نت ها و هارمونی را می داند و هم با ساز های گوناگون آشناست. معمار با تکیه به این اصول، طراحی موزون و هماهنگ را ارائه می دهد.

رابطه شهرسازی و معماری با پدافند غیرعامل به چه صورت می باشد؟

در طراحی شهرها و تعیین کاربری مورد نیاز شهر و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر، باید علاوه بر ایجاد فضاهای مناسب برای حفظ جان مردم در مقابل تهدیدها، امکان تداوم بی وقفه فعالیتهای ضروری و کاهش آسیب پذیری شهر فراهم شودتعیین الگوی مناسب شهرسازی، شبکه معابر مناسب و زیرساختهای شهری، توزیع مناسب جمعیت و خدمات مناسب آنان، بکارگیری عملکردهای چندمنظوره و کاربریها و چگونگی همجواری آنها برای اداره شهر در شرایط اضطراری بر عهده مهندسین شهرسازی می باشد.
و شهرها باید به گونه ای طراحی شوند که اهدافی شامل کاهش آسیب پذیری مردم در برابر تهدیدات، تامین کارکردهای چند منظوره شهری، تامین قابلیت مدیریت بحران شهرها در شرایط بحران، تضمین تداوم کارکردهای ضروری مردم در شرایط بحران و احتراز از وجود عملکردهای پرخطر در شهر حاصل شود.

همچنین، مطابق مبحث بیست و یکم مقررات مللی ساختمان، ساختمان ها بر مبنای نوع کاربرط آن، تعداد ساکنین یا شاغلان درون ساختمان، ارزش
سرمایه های داخل آن، مساحت بنا و تعداد طبقات تقسیم بندی می شوند.