واریز مالیات بر ارزش‌افزوده به حساب شهرداری‌های زنجان ۲.۴ برابر شد
واریز مالیات بر ارزش‌افزوده به حساب شهرداری‌های زنجان ۲.۴ برابر شد
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: در ۹ ماهه امسال واریزی به‌ حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان ۲.۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش آرمانشهر ، میرحیدر رضوی در گفت‌وگویی، با اشاره به یکی از محل هزینه‌کرد مالیات بر ارزش‌افزوده، اظهار کرد: از نرخ ۹ درصد قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، ۳ درصد  به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای توسعه پایدار شهری و روستایی واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۳۹۴ میلیارد تومان واریزی به‌ حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها استان مربوط به ۹ ماه امسال، افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدودا ۲.۴ برابر شده است، در مدت مشابه سال گذشته مبلغ ۱۶۴ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریز شده بود.

این مسئول از مشارکت مودیان در پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده، ادامه داد: این نوع مالیات مصداق واقعی عدالت مالیاتی است که هیچ باری بر دوش تولیدکننده نمی‌گذارد و مصرف‌کنندگان با توجه به میزان مصرف‌شان، مالیات پرداخت می‌کنند، ضمن آنکه حدود یک‌سوم آن خرج عمران و آبادانی شهرها تا دورترین نقاط محروم استان می‌شود و به عبارتی باعث توسعه متوازن خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تصریح کرد: اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم شده و اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که اخذ مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای شهروندان و فرزندان‌شان است، تمایل و رغبت ایشان برای پرداخت مالیات بیشتر می‌شود که در این راستا لازم است همه ارگان‌ها و نهادهای اجرایی استان با امور مالیاتی همراه شوند.

به گزارش آرمانشهر،مالیات بر ارزش‌افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع بر اساس درصدی از ارزش‌افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می‌شود ولی مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات، تولید و توزیع به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می‌یابد تا نهایتاً توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود.

مالیات بر ارزش‌افزوده مالیاتی است که همه عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات (مودیان این نظام مالیاتی) باید علاوه ‌بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.