موسم بهار و اردیبهشت در شیراز؛نارنجستان ایرانی شیراز
موسم بهار و اردیبهشت در شیراز؛نارنجستان ایرانی شیراز
شهر گل و بلبل و شهر سبزه و سرو و صنوبر و سنبل،یکی از زیبا ترین شهرهای ایرانی بویژه در فصل بهار است.

به گزارش آرمانشهر ،اردیبهشت ماه که از راه میرسد زمین و آسمان شیراز پر میشود از عطر و بوی شکوفه های بهار نارنج در نارنجستانهای وسیعی که دور تا دور این شهر زیبا و درون و بیرون خانه ها و باغ و بوستانها و معابر و بولوارهای این شهر پر جاذبه خود نمایی میکنند.پس از شیراز، شهر کازرون از نارنجها و نارنجستان های زیادی برخوردار است اما نارنج و بهار نارنج و نارنجستانهای شیراز چیز دیگری است.

در شیراز نارنج هایی با قدمت چند ده ساله و بیشتر با قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی ایران موجود است که نیازمند حفاظت و نگهداری اند.

قدم زدن در باغ نارنجهای شیراز از جمله باغ دلگشا و باغ ملی،مجموعه های تاریخی نارنجستان قوام ،حافظیه و سعدیه، باغ جنت و عمارت کلاه فرنگی  و دیگر اماکن مهم  تاریخی و فرهنگی این دیار، و نظاره کردن درختان زیبا و سرسبز نارنج و استشمام عطر خوش بهار نارنجها در خانه های تاریخی شیراز، از اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه، حال و روح آدمی را متحول و شادی و نشاط را برایمان به ارمغان می آورد. وجود انبوه درختان نارنج درشیراز بی علت نیست.این درخت پرثمر سرشار از فواید بی شمار خوراکی و طبی و درمانیست و شکوفه و میوه و پوست و عصاره آن ا ز دهها سود و مزیت جسمی برخوردار و درختی همیشه سبز است. امروزه بهار نارنج و عرقیات و شربت آلات مخصوص بهار نارنج شیراز ، بعنوان یکی از سوغاتیهای مهم این شهر، در داخل و خارج از کشور خواهان زیادی دارد.

شهرداری و شورای شهر شیراز در سالیان اخیر به کشت و غرس درختان نارنج در شیراز اهتمام فراوان داشته و دارند و تلاشها بر این بوده و هست تا با اجرای نهضت کاشت این درخت که ریشه در تاریخ و فرهنگ و سنتها و آداب و رسوم مردم این شهر داشته و دارد،همه مردم را از ثمرات و برکات فراوان آن برخوردار نمایند تا در نهایت به تلطیف هوا و تحول در روحیه مردم شهر کمک شود.

به امید روزی که در خانه هر شیرازی یک یا چند درخت نارنج کاشت شود و هر شیرازی یا ساکن در شیراز برای حفظ شهر از آلودگیها و کمک او به زیباتر شدن شهرش حداقل یک تا دو درخت نارنج را در محل کار وزندگی خودو یا در اطراف و حواشی شیراز یا در باغ و بوستانها و اماکن شهری بکارد وشیراز در یک فاصله کوتاه زمانی تبدیل به بزرگترین نارنجستان کشور شود. تبدیل شدن شیراز به  دیار سبز و نارنجستانی ایران دور از انتظار نیست. 

  • نویسنده : سید محی الدین حسینی ارسنجانی
  • منبع خبر : آرمانشهر فارس