مصلای تاریخی سبزوار جهت مرمت و نگهداری به شهرداری واگذار شد
مصلای تاریخی سبزوار جهت مرمت و نگهداری به شهرداری واگذار شد
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سبزوار گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با شهرداری سبزوار منعقد شد، مصلای تاریخی این شهرستان برای نگهداری و مرمت و استفاده از فضای پیرامون به شهرداری واگذار شد.

به محمدعلی ابراهیمی‌دوست اظهار کرد: از آنجا که حفظ و نگهداری آثار تاریخی بسیار حائز اهمیت است، اداره کل تصمیم به واگذاری بنا به شهرداری سبزوار گرفت تا در راستای مرمت و بازسازی مصلا اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: مصلای شهر سبزوار در دوره سربداران احداث و اولین محلی است که در ایران نماز جمعه در آن برگزار شده و اکنون به عنوان موزه نماز در ایران شناخته می‌شود.

ابراهیمی‌دوست بیان کرد: این مصلا مشتمل بر چهار طاقی اصلی با گنبدی بر فراز آن و ایوانی بزرگ در جلوی بناست. این بنا در ابتدا خانقاه چند تن از بزرگان سربداری بوده و بعدها به عنوان جایگاهی برای نمازهای اعیاد بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به این موضوع که مصلا محل به دار آویخته شدن شیخ خلیفه سربدار به دست مغولان نیز بوده خاطرنشان کرد: اگر چه برخی صاحب‌نظران این بنای تاریخی را به دوره سربداران نسبت می‌دهند اما شیوه ساختمانی آن قابل مقایسه با معماری دوران صفوی است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سبزوار در ادامه از برپایی نمایشگاه صنایع دستی در سبزوار خبر داد و افزود: این نمایشگاه به منظور عرضه تولیدات محلی و صنایع دستی منطقه با حضور ۴۱ نفر از هنرمندان شهرستان از چهارم الی ۱۰ اسفند ماه جاری دایر است.

وی ادامه داد: در نمایشگاه صنایع دستی که با همکاری بخش خصوصی و ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محصولاتی شامل تولیدات چرمی دست‌دوز، سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، نقاشی روی سفال، کنده‌کاری روی چوب، سرمه‌دوزی، تولیدات صدفی، چهل تیکه‌دوزی، نقاشی گل و مرغ، مانتوهای سنتی سوزن‌دوزی شده با پارچه فرت و همچنین تولیدات صنایع دستی موسسه فرشته که مربوط به دختران کم‌توان و سوغات از جمله کلوچه زنجبیلی و شیرینی خانگی عرضه می‌شود.

شهرستان سبزوار حدود ۲۰۰ هنرمند در رشته‌های مختلف صنایع دستی دارد که مشغول فعالیت هستند.