مراسم معارفه شهردار بم برگزار شد
مراسم معارفه شهردار بم برگزار شد
آیین تکریم و معارفه شهردار بم با حضور مقامات استانی وشهرستانی برگزار شد

به گزارش آرمانشهر ، علی شهسواری در آیین تکریم و معارفه شهردار بم، بیان کرد: امروزه اداره کردن شهرداری با توجه به رشد و توسعه ای که در سطح دنیا مشهود است همچنین با ۴۰۰ وظیفه قانونی که قانون گذار در یک روز برای شهردار مشخص کرده به شیوه گذشته و سنتی امکان پذیر نیست.  اولین شرط و رمز موفقیت در شهرداری ها اجرای قانون است و در شهرداری ها نباید خارج از مسایل قانونی کاری انجام شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کرمان بیان کرد: شهرداری ها ادارات غیردولتی و عمومی هستند که توسط مردم اداره می‌شوند و زمانی که دولت در سال ۷۸ راه اندازی شوراها را رقم زد اداره امور شوراها و شهرداری ها را نیز به مردم واگذار کرد.

وی افزود: در مجموعه ادارات دولتی سالانه توسط دولت بودجه خاصی مشخص و ابلاغ می‌شود و اداره مربوطه نیز باید در قالب بودجه کارهای محوله را انجام دهد، اما شهرداری بدین شکل نیست و شهردار و شورا این اختیار را دارند بودجه سالانه خود را تنظیم و مشخص کرده و پس از مراحل قانونی اجرا کند.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری کرمان به حفظ بیت المال اشاره کرد و ادامه داد: پولی که در قالب ارزش افزوده و آلایندگی به صورت ماهانه به شهرداری ها واریز می شود یا اعتباراتی که در قالب کمیته برنامه ریزی توسط فرمانداری ها به شهرداری ها پرداخت می شود حق بیت المال است.

وی یکی از آفت های موضع مدیریتی در حوزه مدیران را بحث روزمرگی دانست و توضیح داد: مدیران ما اگر به روزمرگی دچار شوند موفق نخواهند شد و شهردار باید برای هر روز و ساعت شهرداری برنامه داشته باشد تا به نتیجه مطلوب برسد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کرمان تصریح کرد: شهرداری ها باید از تمام ظرفیت های شهرستان استفاده کنند، اولین ظرفیت اینکه شهردار خود را عضو هشتم شورای اسلامی شهر بداند و همراهی شورا با شهرداری می تواند کمک کند تا در کارها موفق شود.

وی گفت: یک شهردار زمانی می تواند موفق شود که رضایت مردم را جلب کند و این امر زمانی رخ می دهد که با گفتار و رفتار صادقانه در بین مردم و محلات و معابر با مردم گفتگو داشته باشد تا مردم هم اعتماد کنند.

توجه به مسایل فرهنگی از وظایف ذاتی شهرداری ‌هاست

شهسواری اضافه کرد:صرف کار شهرداری ها گذاشتن جدول، آسفالت و تولید مسایل رفاهی نیست و توجه به مسایل فرهنگی از وظایف ذاتی شهرداری است و در بودجه عمومی هم پرداختن به مسایل فرهنگی اشاره شده است.

وی درباره توزیع عادلانه اعتبارات بیان کرد: تمام اعتبارات نباید در یک محل هزینه شود و باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که اعتبارات در قالب عمرانی و به صورت عادلانه در تمام سطح شهر توزیع و اجرا شود.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری کرمان تاکیدکرد: هر مصوبه ای که قانونی باشد و از سوی مراجع قانونی به تایید برسد ملاک کار شهرداری ها بوده و باید اجرا شود.  شهرداری ها باید برای تداوم داشتن و مواجه نشدن با مشکل به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشند.

  • منبع خبر : ایسنا