مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن برگزار شد
مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن برگزار شد
وزیر راه و شهرسازی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه ساخت یک میلیون واحد مسکن نیاز واقعی جامعه است، گفت: تامین ۴ میلیون قطعه زمین کار سختی نیست.

به گزارش آرمانشهر ، به نقل از روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، با اشاره به دو مسئولیت اصلی مسکن و حمل‌ونقل که بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، گفت: وضع کشور در بخشهای مختلف حمل‌ونقل خوب نیست و باید اقدامی برای ایجاد شرایط بهتر از جمله نوسازی و توسعه زیرساخت‌ها و ناوگان انجام شود که البته اقداماتی در دست اجراست و اثرات آن در آینده مشخص خواهد شد.

وی سپس با بیان اینکه تامین مسکن دیگر مسئولیت مهم وزارت راه و شهرسازی است، افزود: تاکنون ۳ میلیون نفر در نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

قاسمی با اشاره به اینکه نیاز به مسکن یک واقعیت است، ادامه داد: نهضت ملی مسکن یک کار بزرگ اما شدنی است. ما تجربه مسکن مهر را داریم که کار بسیار بزرگی بود که اشکالات کوچکی نیز داشت. باید از آن اشکالات تجربه بگیریم و آن‌ها را در طرح نهضت ملی مسکن برطرف کنیم. 

این عضو کابینه سیزدهم ادامه داد: آقای اسلامی، وزیر پیشین راه و شهرسازی کار بزرگی کرد و اقدام ملی مسکن را شروع کرد که امروز حدود ۵۲۰ هزار واحد مسکونی در قالب این طرح در حال احداث است و طبق گفته‌های سازمان بازرسی کل کشور، حدود ۱۵ درصد نیز پیشرفت دارد. 

وی افزود: در دولت جدید نیز اقدامات بزرگی انجام شده است. اکنون حدود ۳۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و در ۷۰۰ هزار واحد مسکونی  در کل کشور آماده ساخت است.  امروز ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است و یک میلیون زمین نیز آماده شده است و این به غیر از بخش روستایی است. در روستاها نیز ۱۶۰ هزار نفر با کد ملی به بنیاد ملی مسکن معرفی شده‌اند که کار ساخت واحدهای مسکونی برای این تعداد نیز در حال انجام است.

مدیرعامل جدید سازمان ملی زمین و مسکن نیز پیش از وزیر راه و شهرسازی در سخنانی با اشاره به اینکه این سازمان بر مبنای یک اساسنامه حرفه‌ای استوار است گفت: وظیفه ما اجرای بدون توقف این اساسنامه است.

وی با بیان اینکه اگر خدشه‌ای در اجرای ماموریت‌های سازمان ایجاد شده نشان از عقب‌نشینی ماست اضافه کرد: عقب‌ماندگی در ماموریت‌های سازمان ملی زمین و مسکن باید جبران شود.

وی ادامه داد: بخشی از ماموریت‌های اساسی سازمان ملی زمین و مسکن اجرا نشده باقی مانده و این عقب ماندگی باید جبران شود. قطع ارتباط ارگانیک سازمان با مجموعه‌های استانی یکی از این اشکالات است. اگر این اشکال رفع نشود برنامه جدید برای اجرای قانون جهش تولید مسکن ابتر خواهد ماند.

فخاری با بیان اینکه بخش عمده تلاش‌ها برای احداث ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال متوجه سازمان ملی زمین و مسکن است، گفت: هدف‌گذاری ما برای تامین زمین نباید روی رقم ۴ میلیون باشد. باید برنامه‌ریزی بر روی یک هدف ۸ میلیونی باشد که ۴ میلیون حتما محقق شود. همچنین سازمان باید بتواند به صورت مداوم برای طرح‌های بعدی تامین زمین کند.

وی ادامه داد: باید در میزان تولید ثروت ملی و مولد نقش داشته باشیم. باید خارج از بورس بازی زمین و نگاه به آن به عنوان یک کالای سوداگرانه ارزش افزوده ایجاد کنیم تا ضمن ایجاد ارزش افزوده بتوانیم تعادل را به عرضه و تقاضا در بازار مسکن بازگردانیم.  باید به سمت حضور موثر مردم در اقتصاد مسکن حرکت کنیم. ایجاد یک ساختار برای سرمایه‌گذاری و مشارکت شهروندان داخل و خارج کشور به این موضوع کمک خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه تکمیل ظرفیت و اطلاعات بانک ملی زمین یک ضرورت است، گفت: در جلساتی که تاکنون برگزار شده نتوانستیم خود را قانع کنیم که آمار موجود قابل استناد است. باید حتما به یک نقطه قابل اعتماد از منظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برسیم. این بانک زمین خاصیت ضد فساد دارد، کمک می‌کند دارایی‌ها را بر اساس ارزش به روزرسانی کنیم، کمک می‌کند در جهت توسعه و تامین زیرساخت‌های اساسی کشور گام برداریم، یک نظم اجتماعی ایجاد کرده و جلوی تشکیل پرونده‌های حقوقی تصرف زمین را می‌گیرد.

وی افزود: پروژه‌های حدنگار یا کاداستر هنوز به نقطه مطلوبی نرسیده است. پیشبرد این طرح نیز به تکمیل اطلاعات بانک زمین کمک می‌کند.

فخاری با اشاره به نقش سازمان ملی زمین و مسکن در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر گفت: در پروژه‌های نیمه تمام مانند مسکن مهر نیز باید به نقطه اطمینان رسیده و  به تعهدات خود عمل کنیم تا مردم از سرگردانی در آیند. در این رابطه اقدام کرده و حتی به پروژه‌هایی که پرونده قضایی دارند نیز ورود خواهیم کرد تا طرح مسکن مهر به اتمام برسد. 

وی ادامه داد: برای سرمایه‌گذاری و انبوه‌سازی برنامه داریم و با کمک مردم، بخش خصوصی و سازمان‌های نیمه دولتی در این رابطه اقدام خواهیم کرد. باید بتوانیم با بهره‌گیری از بورس و سرمایه های مردمی و تبدیل اوراق، سرمایه‌های جدید خلق کنیم.

اولین سخنران این نشست احمد اصغری مهرآبادی مدیرعامل پیشین سازمان ملی زمین و مسکن بود که در سخنان خود با بیان اینکه در یکسال اخیر، علی رغم همه مشکلاتی که بود، اقدامات بسیار بزرگی در حوزه مسکن انجام شد، گفت: در این مدت ۱۲۱ هزار هکتار زمین در تعامل با سازمان‌های ذی‌ربط تحصیل شد که معادل ۱۰ درصد کل زمین‌هایی است که در چهل سال گذشته تامین شده است.

وی ادامه داد: در چهار ماه اخیر نیز ۶۵ هزار هکتار زمین تامین شده و این رقم در هیچ دوره ای سابقه نداشته است.  اکنون تنها ۴ ماه از آغاز دولت گذشته و کار بسیار زیادی در این دوره برای احداث مسکن انجام شده است.

مهرآبادی با بیان اینکه بیشترین سهم را در احداث مسکن مهر سازمان ملی زمین و مسکن داشته و بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی توسط این سازمان احداث شده است، گفت:  باید در طراحی واحدهای جدید ایرادات مسکن مهر برطرف شود و به عنوان مثال، سرانه ها رعایت شود. همچنین باید برای افراد مستضعف و کم درآمد واحدهای مسکونی با متراژ کوچکتر طراحی شود که مردم بتوانند با بودجه خود صاحب خانه شوند.

گفتنی است در پایان این مراسم لوح سپاسی از سوی وزیر راه و شهرسازی به مدیرعامل پیشین سازمان ملی زمین و مسکن اهدا شد و وزیر راه و شهرسازی از خدمات وی تقدیر و تشکر کرد.