ماجرای خودداری از جمع‌آوری زباله‌های عفونی اهواز چه بود؟
ماجرای خودداری از جمع‌آوری زباله‌های عفونی اهواز چه بود؟
دبیر شورای سلامت اهواز در خصوص خودداری سازمان پسماند شهرداری اهواز از جمع‌آوری زباله‌های عفونی مراکز بهداشتی و درمانی در چند روز گذشته، توضیحی ارائه داد.

به گزارش آرمانشهر ، مهران احمدی‌بلوطکی اظهار کرد: در چند روز گذشته در فضای مجازی گزارشی مبنی بر وجود پسماندهای امحاءنشده در سایت دفن زباله صفیره اهواز و جمع‌آوری زباله‌های عفونی توسط زباله‌گردان و کودکان کار و خطر انتشار بیماری منتشر شد.

وی افزود: پس از انتشار این گزارش، سازمان پسماند شهرداری اهواز از جمع‌آوری این پسماندها خودداری کرد و بحث منطقی را پیش گرفت و عنوان کرد که وظیفه این سازمان جمع‌آوری پسماندهای امحاء‌شده و غیر عفونی است و هر کسی باید وظیفه خود را انجام دهد.

دبیر شورای سلامت اهواز گفت: سازمان پسماند عنوان کرده است که مراکز درمانی خصوصی و دولتی باید پسماندهای خود را بی‌خطرسازی کنند و پس از بی‌خطرسازی، این سازمان پسماند غیرعفونی را جمع‌آوری می‌کند. در پی جمع‌آوری نشدن پسماندها توسط این سازمان، هجمه‌ای از سوی پزشکان، مطب‌ها و کلینیک‌ها داشتیم و حتی پسماند بیمارستان آریا نیز جمع ‌آوری نشد.

وی بیان کرد: در پی این وضعیت، جلساتی در سازمان نظام پزشکی و همچنین مراکز بهداشت با مسئولان سازمان پسماند شهرداری اهواز برگزار شد. شورای تامین نیز در این زمینه ورود کرد و در نهایت سازمان پسماند موظف شد که مانند گذشته، پسماندها را جمع‌آوری کند اما دستگاه‌های نظارتی، بهداشت و استانداری خوزستان باید در این زمینه نظارت کنند.

احمدی‌بلوطکی گفت: همچنین مقرر شد در دو سه ماه آینده با مشارکت نظام پزشکی، بهداشت و شهرداری پیمانکار واسطی انتخاب شود تا این پیمانکار با مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی قرارداد منعقد کند و پسماندها را جمع‌آوری و غیرعفونی کند و سپس برای امحاء به سازمان پسماند تحویل دهد.

وی افزود: در پی محدودیت‌هایی که در سایت صفیره ایجاد شد و جلوگیری از ورود کودکان کار و زباله‌گردها، در مسیر انتقال زباله‌ها به این سایت ناامنی برای خودروها و پرسنل این سازمان ایجاد شده بود. حتی خودروی بیمارستان ‌آریا حین انتقال پسماند مورد تعرض قرار گرفت و در نهایت در شورای تامین تصمیم گرفته شد که نیروی انتظامی مداخله و امنیت را برقرار کند.

  • منبع خبر : ایسنا