لایروبی و مرمت حمام تاریخی خضر شهرستان جویم
لایروبی و مرمت حمام تاریخی خضر شهرستان جویم
دبیر انجمن میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جویم از لایروبی و مرمت بخش هایی از حمام تاریخی خضر شهرستان جویم خبر داد.

به گزارش آرمانشهر فارس، «کرامت الله تقوی جویمی»، دبیر انجمن میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جویم گفت: لایروبی و مرمت گاو چاه و استخر حمام خضر جویم با اعتباری معادل ۱۸ میلیون تومانی اختصاص یافته از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس به انجام می رسد.

وی ادامه داد: حمام خضر جویم با قریب به ۴۰۰سال قدمت در مرکز شهر جویم واقع شده و از سال ۱۳۸۱ تا کنون طی سه مرحله مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

دبیر انجمن میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جویم اضافه کرد: گاوچاه و حوض حمام خضر در نیمه اول دهه ۷۰ به وسیله مدیران شهری جویم با هدف جلوگیری از سقوط اطفال تخریب و کاملاً در زیر خاک مدفون شد.

تقوی جویمی تاکید کرد: در فاز سوم مرمت، گاوچاه به ابعاد تقریبی سه متر و نیم در دو متر و نیم و عمق ۹ متر ، استخر حمام به ابعاد تقریبی هفت متر در پنج متر و عمق ۲ متر، حوض حمام به ابعاد سه متر و نیم در ۲ متر و نیم و عمق یک متر و نیم طی سال ۱۴۰۰ لایروبی و مرمت شد.

وی افزود: علاوه بر آن تعداد ۱۰۰ سرویس پنج تن نخاله جات شهرداری جویم که در سال ۱۳۹۶ در ضلع غربی دیوار حمام انباشته شده بود و شهرداری حاضر به جمع آوری آن نبود، بارگیری و تخلیه شد و اجتماع این نخاله ها، مانع خروج آب باران در فصل بارندگی می شد که متاسفانه بر اثر نفوذ آب به پی ساختمان خسارت هایی به این بنای تاریخی وارد آورد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان جویم گفت: حمام خضر جویم در محله گود کُر شهر جویم با پیگیریهای انجمن میراث فرهنگی و گردشگری بخش جویم در تاریخ ۱۱مرداد ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۷۵۳در ردیف آثار ملی ایران ثبت شده است و این حمام در سال ۱۰۸۵ هجری قمری با سرمایه حاج صفیقلی جویمی در عهد صفوی احداث شده و برای رفاه حال مردم موقوفه گردیده است.

وی افزود: این حمام مانند سایر حمام های خزانه تاریخی از اجزای گوناگونی مانند ورودی، جامخانه، بینه( رختکن)، میاندر، نوره کشخانه، گرمخانه (صحن)، خزینه، شاهنشین، نماز خوان، گلخُن (تون)، گاوچاه، استخر شبکه آبرسانی و فاضلاب و شبکه گربه رو جهت گرمسازی کف سالنها تشکیل شده است.

تقوی جویمی تصریح کرد: برنامه پاکسازی حمام خضر جویم از زباله های انباشته در محوطه داخلی و بیرونی آن (۲۵۰ سرویس پنج تُن زباله) در تابستان ۱۳۸۱ به اهتمام انجمن میراث فرهنگی جویم و با همکاری محمد حسین بحرالعلومی، مدیرکل اسبق میراث فرهنگی استان فارس و بهنام جعفری شهردار اسبق جویم محقق شد و همچنین در سال ۱۳۹۴با عتباری معادل۵۳ میلیون تومان بدنه و سقف آسیب دیده بنا مورد مرمت قرار گرفت.

وی ادامه داد: برداشت لایه های خاک و کاهگل پُشتبام، اجرای دیوار سنگی با سنگ لاشه و ملات گچ دور تا دور پشت بام حمام، استحکام بخشی دیوارها و سقف بنا با دوخت و دوز ترکها، بازسازی دو طاق از نوع آهنگ در سالن سونا و اتاق آبشی و مستمراح، تخلیه خاکروبه هیزم خانه از جمله موارد فاز دوم مرمت از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ وسیله میراث فرهنگی و گردشگری فارس محسوب می شود.

اله تقوی ضمن تشکر از همکاران خوب اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس گفت: امیدواریم با اختصاص اعتبارات بیشتر، مرمت کامل واساسی حمام تاریخی خضر جویم به پایان برسد تا به عنوان مکانی برای تاسیس موزه مردمشناسی شهرستان جویم مورد استفاده قرار گیرد.

شهرستان تاریخی جویم در استان فارس در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شیراز و سابقا بخشی از بخشهای تابعه لارستان بوده که به تازگی تبدیل به شهرستان شده است، شهر جویم  و توابع آن با دارا بودن مشاهیر رجال و نام آوران عرصه های دینی و فرهنگی، علمی وادبی و…و دهها اثر تاریخی قبل و بعد از اسلام در سال ۱۳۸۷ به عنوان یکی از ۹ شهر تاریخی استان فارس به ثبت رسید و هم اکنون در ردیف دهها شهر مهم تاریخی ایران محسوب می شود.

  • نویسنده : مریم شمالیان