فرایند انتخاب شهردار همدان به روش خبرگان و نخبگان انجام شد
فرایند انتخاب شهردار همدان به روش خبرگان و نخبگان انجام شد
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: به شدت پیگیر تشکیل کمیته‌های مرکز مطالعات و پژوهش‌های شهری هستیم.

به گزارش آرمانشهر ، سعید شهابی نیا امروز در جمع خبرنگاران  از فعالیت‌های مرکز مطالعات شورای شهر در چند سال اخیر گفت و افزود: در بین افراد ذهنیتی وجود دارد که ساختمان یا فضایی درست شود دیگر کفایت می‌کند، اما در مرکز مطالعات تمامی ابعاد یک پروژه مورد مطالعه و سنجش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد:در سال ۹۲ مصوب شد که باید تمامی ابعاد پروژه چه از نظر ترافیکی، زیست محیطی، زیرساخت‌ها و … مورد برسی قرار گیرد و این بررسی در تمامی مراحل پروژه از ابتدا تا انتها باید جایگاه ویژه خودرا داشته باشد.

عضو شورای شهر همدان تصریح کرد: لزوم تصویب و اجرای این طرح  ایجاد کمترین اثرات منفی، پروژه‌های سرمایه گذاران در شهرها است و در حال حاضر پیگیر قوت بخشیدن و شکل گیری برخی کمیته‌ها هستیم.

شهابی از ارتباط ضعیف بین کمیته‌ها و مرکز مطالعات انتقاد کرد و گفت: یکی از قدم‌هایی که برای ارتباط گیری کمیته‌ها با سازمان مطالعات و پژوهش برداشته شده است، معرفی عضو نخبه و با تجربه از طرف کمیته مربوطه به مرکز مطالعات برای ارتباط گیری بهتر است.

وی از شگل کیری برخی کمیته‌ها خبر داد و افزود :در حال حاضر کمیته فناوری اطلاعات، فنی و عمران، ورزش، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری وحقوق در حال شکل گیری است.

وی با اشاره به گستردگی کمیته حقوقی بیان کرد: کمیته حقوقی از کارگروه‌ها و زیرمجموعه‌هایی تشکیل می‌شود که کار مناقصه‌ها، مزایده‌ها، قرارداد افراد حقیقی و حقوقی در دستور کار این کمیته است.

شهابی به شکل گیری کمیته بانوان اشاره کرد و ادامه داد: در صورت شکل گیری نهایی، گزارش کار تهیه و تقدیم می‌شود.

این عضو شورای شهرهمدان از برسی مرحله سوم طرح چشم انداز ۲۰ساله همدان صحبت کرد و خاطرنشان کرد:از معاونت برنامه ریزی شهرداری  درخواست مهلت برای برسی این طرح کرده ایم،  مطالعات انجام شده که در هفته‌های آینده جلسات برسی برگزار می‌شود وبه تصویب می‌رسد.

شهابی از سامان دهی برخی مشکلات شهری و پروژه های ناتمام مانند زباله گردها،پسماند های شهری،پارکینگ سینا، پارکینک اقاجانی بیک، پل غدیر خبر داد و ادامه داد:تصمیم اعضای شورا و شهردار بر این شده است که تا اتمام پروژه های نیمه کاره  پروژه جدید را آغاز نکنیم.

وی در ادامه صحبت های خود گفت:طرح نصب تابلوهای زمانبدی پروژه در داخل شهر هم در دست اجرا است تا هم مردم از روند پروژه باخبر شوند و هم پیمانکاران و مسئولین وظیفه خود را با جدیت پیگیری کنند.

فرایند انتخاب شهردار به روش خبرگان و نخبگان انجام شده است

عضو شورای شهر همدان گفت: با اشاره به حساسیت انتخاب شهردار،این روش با کمک گرفتن از خبرگان و نخبگان انجام شده است.

شهابی درباره حاشیه‌های انتخاب شهردار وروش صورت گرفته اظهار کرد: یکی از چالش‌های اعضای شورای شهر انتخاب شهردار است و در جلساتی که اعضای شورا و وزیر کشور در تهران برای انتخاب شهردار برگزار شد، این سوال مطرح شده بود که انتخاب شهردار همدان به چه شکل است.

 وی ادامه داد:اولین گام اعضای شورا برای انتخاب شهردار،داشتن دلایل علمی و منطقی بود، در همین راستا با ارتباط گیری از خبرگان در بدنه سازمان  و اساتید و نخبگان در دانشگاه‌ها و مراکز علمی به راهکارهای مناسب  برای انتخاب  پرداختیم.

این عضو شورا با اشاره به ارتباط گیری با مراکز علمی و افراد با تجربه در سازمان افزود:دومین گام اعضا ،تهیه و تنظیم نزدیک به ۲۵۰ پرسش نامه بود که در اختیار این افراد قرار گرفت تا شاخص های شهردارمناسب را به اعضای شورا معرفی کنند.

وی ادامه داد:پس از جمع آوری پرسش نامه ها و برسی آن‌ها در ۹ محور و با ۳۰ سوال یکسان در اختیار متقاضیان پست شهرداری قرار گرفت، تا در پایان بتوانیم با جمع بندی تمامی پرسش ها به نقطه نظر مناسب بین ۱۱ عضو شورا شهر برای انتخاب شهردار برسیم.

شهابی با بیان اینکه شهردار باید مجری سیاست های تعیین شده در شورای شهر باشد ادامه داد: با معرفی شورای شهر نزدیک به ۶۰ نفر متقاضی پست شهردار بودند که پس از دریافت رزومه، سوابق تحصیلی و آیین نامه های وزارت کشور که شامل ۹ سال مدیریت شهری است بررسی شد.

وی افزود: پس از بررسی رزومه متقاضیان نزدیک به ۳۰ نفر توسط شورا انتخاب شدند و به آن‌ها مهلت ارسال برنامه‌های خود داده شد که تعدادی از افراد منتخب به دلیل سخت گیری شورا بر روی برنامه های آینده شهردار،برنامه های خود را ارسال نکردند و تعدادی دیگر با اختلاف نظر اعضا بر روی روزمه و سوابق تحصیلی حذف شدند.

شهابی در ادامه گفت: پس از بررسی و رزومه افراد،در نهایت ۱۸ نفر برنامه های خود را ارسال کردند، که پس مطالعه و برسی شورا هشت نفر بهترین برنامه های اجرایی مطابق با سیاست های اعضای شورا را ارائه داده بودند منتخب پست شهرداری شدند.

 این عضو شورا خاطر نشان کرد:در جلساتی که به صورت زنده از طریق فضای مجازی برگزار شد هشت نفر منتخب با زمانبندی مناسب برنامه‌های خود را مجددا ارائه دادند.

وی ادامه داد:پس صحبت‌های افراد منتخب جلسه‌ای بین اعضا شورای شهر برگزار شد که با توجه به سیاست‌ها وبرنامه های اعضا چهار نفر انتخاب و پس از برسی آن چهار نفر در نهایت ، حسینی به عنوان شهردار به وزیر کشور معرفی و انتخاب شد.

شهابی به حاشیه های بعد از معرفی شهردار اشاره کرد و گفت:پس از معرفی حسینی به عنوان شهردار بحث هایی در خصوص سوابق تحصیلی و روزمه پیش آمد، که با توجه به آیین نامه وزارت کشور مجددا برسی شد و پس از تایید وزیر کشور حسینی به پست شهردار همدان منصوب شد.

عضو شورای شهر گفت:فرآیند انتخاب شهردار به روش نخبگان و خبرگان ، روشی کاملا علمی و تجربی است،نگاه همگان به این طرح مثبت بود وخواهان اجرای این طرح برای انتخاب مدیران در جایگاه های مختلف بوده است.

  • منبع خبر : ایسنا