عبور از چالش‌های حوزه‌ی منابع انسانی نیازمند اقدامات بخردانه است
عبور از چالش‌های حوزه‌ی منابع انسانی نیازمند اقدامات بخردانه است
شهردار فسا با بیان به اینکه برخی چالش‌های مدیریت شهری در عموم شهرداری‌های ما رایج است و ما هم با آن مواجه هستیم در حوزه منابع انسانی است .

به گزارش آرمانشهر محمد صادق صفرپور افزود: البته گام‌های خوبی از سمت وزارت کشور در سال‌های اخیر به منظور رفع این چالش‌ها برداشته شده اما عبور از چالش‌های حوزه‌ی منابع انسانی نیازمند اقدامات صحیح، بخردانه و مستمر است که به طبع مشمول مرور زمان هم خواهد شد.

او در گفت و گو با خبرنگار آرمانشهر تصریح کرد: برخی چالش‌ها نظیر درآمدزایی اما دامن‌گیر شهرداری‌‌های شهرهای خاصی مانند فسا است و همان‌طور که می دانید شهرداری‌ها نهادهای عمومی و غیردولتی‌ هستند و معنایش این است که متکی به بودجه‌ی دولتی نیستند و باید هزینه‌های جاری و عمرانی مورد نیازشان را از ظرفیت‌های درآمدی تعریف شد در قانون تامین کنند.

شهردار فسا اذعان کرد: در این میان شهرهایی که ظرفیت درآمدی پایدار ندارند خصوصا شهرداری شهرهای بالای پنجاه‌هزار نفر که کمک‌های دولتی به آن‌ها بسیار ناچیز است، با چالش‌ جدی در تامین هزینه‌های جاری و عمرانی مورد نیازشان مواجه هستند.

او گفت: خصوصا شهرداری‌هایی مانند شهرداری فسا که بودجه‌ی تورمی دارند و بخش عمده‌ای از درآمد وصولی‌شان برآمده‌ از عوارض عمومی تعریف شده است. دیگر چالشی که در این چند ماه اخیر با آن روبرو بودیم و همچنان هم با آن دسته و پنجه نرم میکنیم معوقات شهرداری به تأمین اجتماعی و از این موارد هستند که بخش قابل توجه ای از آن پرداخت شده است.

صفر پور اظهار داشت: با کمتر از ۹ ماه حضور در مسئولیت فعلی که ۳ ماه آن هم به سرپرستی گذشته است ، به لطف و مدد الهی و با همراهی تمام عیار همکارانم در مجموعه مدیریت شهری و حمایت‌های بی‌دریغ شورای اسلامی شهر به توفیقات قابل توجهی رسیده‌ایم که امید داریم با استمرار این تلاش‌ها شاهد ارائه‌ی خدمت فراگیر و بی‌سابقه در سال پیش رو باشیم.

شهردار فسا تاکید کرد: توفیقات ما در این ۹ ماه همگی بزرگ و قابل ملاحظه بودند که شامل بهره‌برداری از چندین طرح و پروژ‌ه‌ی خدماتی و عمرانی در دهه‌ی مبارک فجر ۱۴۰۰، کلنگ‌زنی بزرگترین طرح زیست محیطی امحاء پسماند در کشور با سرمایه‌گذاری بیست میلیون یورویی در سایت زباله شهرداری فسا، گام برداشتن در راستای شفافیت مناسباتی مالی و اداری شهرداری فسا با طراحی و راه‌اندازی سامانه‌ی جامع شفافیت شهرداری فسا که یک اقدام کم سابقه در شهرداری‌های سطح کشور و بی‌سابقه در شهرداری‌های شهرهای کم جمعیت -خصوصا شهرهای استان فارس- است و هم‌اکنون در دسترس عموم قرار گرفته است و توفیقات متعدد دیگر همگی توفیقات بزرگی هستند که در این مدت کوتاه در مجموعه‌ی مدیریت شهری به آن دست یافته‌ایم.

او افزود: در مورد سامانه‌ی جامع شفافیت یک خبر ویژه هم برای شهروندان فسایی دارم و آن هم این‌که حقوق و دستمزد مستمر اعضا شهرداری حدود یک هفته است که در این سامانه منتشر شده و با آدرس shaffaf.fasa.ir در دسترس عموم قرار گرفته است.

صفر پور بیان کرد: مابقی آیتم‌های مربوط به دوران مدیریت بنده نیز با تلاش همکارانم در حال تنظیم و آماده‌سازی جهت انتشار است که امید به خدا به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

او اشاره کرد: طراحی و راه‌اندازی این سامانه از آن جهت که بسیاری از بسترهای فساد، تخلف و بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های بالقوه‌ی رانت جویی اطلاعاتی را از بین می‌برد، بسیار حائز اهمیت است.

شهردار فسا اضافه کرد: طرح‌های عمرانی کلید خورده و یا به بهرداری رسیده نیز همگی از نیازهای ضروری شهر فسا و با لحاظ کردن اصل توسعه‌ی متوازن شهری بودند که از پارکینگ خودروهای سنگین سردار شهید کیهان‌پور، کتابخانه‌ی بوستان خانواده و چمن مصنوعی مجموعه‌ی فرهنگی-ورزشی جنوب می‌توان به عنوان پروژه‌های شاخص کلید خورده یا به بهره‌برداری رسیده یاد کرد.

او اذعان کرد: ارتباط بین شهرداری و شورای اسلامی شهر در سه کلمه اساسی ” سازنده، همدلانه و فرصت‌ساز ” توصیف می شود که امیدواریم گام های بزرگی برای توسعه شهری برداریم.

صفر پور بیان کرد : خوشبختانه به سبب بلوغ مجموعه‌ی مدیریت شهری در فسا و هوشمندی اعضای شورای اسلامی شهر، نسبت شهرداری و شورا همواره در دایره‌ی «تعامل و نظارت» تعریف شده و تاکنون -حتی در یک مورد- به ورطه‌ی «تقابل و دخالت» نیفتاده‌ است.او تصریح کرد: بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ با در نظر گرفتن تمامی نیازهای جاری و عمرانی مدیریت شهری در فسا و رعایت اصول انضباط مالی در وقت مقرر تحویل شورای اسلامی شهر شده و به تصویب اعضای شورا رسیده است.

صفر پور اظهار داشت: بودجه‌ی مورد نیاز مدیریت شهری برای سال ۱۴۰۱، یکهزار و پانصد میلیارد ریال پیش‌بینی شده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ با پیش‌بینی بودجه‌ی هفتصد و پنجاه میلیارد ریال با افزایش صد در صدی رو به رو بوده است.

او افزود: تلاش مجدانه در راستای توسعه‌ی خدمات فراگیر، رفع فقر انباشته شده در خدمت‌رسانی عمرانی به نقاط مختلف شهر که عمدتا برآمده از گره‌های حقوقی‌ و شهرسازی‌ست، گره‌گشایی از پرونده‌های خاک‌خورده‌ی حوزه‌ی شهرسازی که منجر به توسعه‌ی درونی شهر خواهد شد.

شهردار فسا گفت: تلاش برای رفع نیازهای مبرم خدماتی در شهر فسا، استمرار در شفاف‌سازی مناسبات مالی و اداری شهرداری، رفع آلودگی‌های بصری شهر فسا و زیباسازی سیما، منظر و صیانت از فضای سبز شهری و نهایتا تمرکز دوچندان بر تکمیل پروژه‌های ناتمام کلید خورده و کلنگ‌زنی شده در سالیان گذشته مهمترین اولویت‌ها و اهداف ما در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

  • نویسنده : منصوره خسروبیگ
  • منبع خبر : آرمانشهر فارس