ظرفیت‌های گردشگری کردستان در نمایشگاه بین‌المللی تهران معرفی می‌شود
ظرفیت‌های گردشگری کردستان در نمایشگاه بین‌المللی تهران معرفی می‌شود
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: ظرفیت‌های گردشگری، صنایع ‌دستی، آثار جهانی، اماکن تاریخی و فرهنگ و آداب و رسوم استان کردستان در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع ‌وابسته تهران معرفی می‌شود.

به گزارش آرمانشهر ، یعقوب گویلیان روز چهارشنبه در دیدار با شهردار و اعضای اتاق بازرگانی شهر سنندج اظهار داشت: پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از تاریخ ۹ تا ۱۲ بهمن‌ ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و استان کردستان هم با تمام امکانات خود در این نمایشگاه شرکت می کند.

وی افزود: استان‌های غربی کشور شامل کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان و لرستان به صورت مشترک در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و ما سعی خواهیم کرد با همکاری و تعامل بیشتر با این استان‌ها زمینه جذب گردشگر به غرب کشور را بیش از پیش فراهم کنیم.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان خواستار حمایت و همکاری شهرداری سنندج، اتاق بازرگانی و سایر بخش‌های خصوصی شد و ادامه داد: حضور کردستان در این نمایشگاه فرصتی برای معرفی هرچه بیشتر فرهنگ، هنر، ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده آن است.

وی اضافه کرد: اولویت حضور کردستان در این نمایشگاه معرفی ظرفیت‌های غنی منطقه هورامان، معرفی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، ارائه و معرفی محصولات صنایع‌ دستی بومی و معرفی توانمندی‌های دیگر استان از جمله غذاهای محلی، توانمندی‌های گردشگری سلامت، الکترونیکی و کشاورزی است.

گویلیان یادآور شد: این نمایشگاه همواره قبل از سال جدید برگزار می‌شود که این مهم می‌تواند فرصتی طلایی برای معرفی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های استان باشد تا شاهد حضور گردشگران بیشتر در ایام تعطیلان نوروز ۱۴۰۱ در استان باشیم.

پارک آبیدر و موزه خانه کُرد سنندج، دریاچه زریبار مریوان، منطقه هورامان، غار کرفتو دیواندره، روستای پالنگان کامیاران، بازار شهرهای سنندج، بانه و مریوان و قرآن تاریخی نگل هرساله بیشترین آمار بازدید گردشگران را به خود اختصاص داده‌اند.

رشته‌های اصیل صنایع دستی کردستان که در حال حاضر فعال بوده و دارای برند ملی و یا بین المللی هستند شامل نازک کاری و هنرهای چوبی(خراطی)، گلیم سنه و بیجار، سازسازی سنتی، زیورآلات سنتی، کلاش بافی، نساجی سنتی، شال بافی (مرخز بافی)، ارغوان بافی و گلیم بافی است.

در مجموع ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول و غیرمنقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.