طرح جامع پسماند شهرها تدوین شود
طرح جامع پسماند شهرها تدوین شود
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به تدوین طرح جامع پسماند شهرها، گفت: باید کارگروه ساماندهی پسماند در استان‌ها تشکیل شود تا بتوانیم مشکل را یکبار برای همیشه حل کنیم.

به گزارش آرمانشهر ، مهدی جمالی‌نژاد عصر روز چهارشنبه در دیدار اعضای کمیسیون داخلی مجلس شورای اسلامی با استاندار گیلان با بیان اینکه پسماند مهترین مسئله خصوصا در شهرهای شمالی است، اظهار کرد: اگر بتوانیم پسماند و مشکلات این حوزه را از بین ببریم، استان‌ها می‌توانند در حوزه شهری و روستایی پیشرفت کنند اما پسماند سال‌های متمادی چالش برانگیز شده است‌.

وی افزود:خوشبختانه دولت نگاه ویژه به موضوع پسماند دارد و در این راستا قرارگاه ساماندهی پسماند تشکیل شده و قرار بر این است در چند گام مشکلات را برطرف کنیم.

رئیس سازمان شهرداری‌های کشور گفت: طی سال‌های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۰ مبالغی که به حوزه پسماند تخصیص داده شده نسبت به ۴۰ سال گذشته بیشتر است. از شهرداری‌ها و مدیران استانی انتظار داریم برای حل مشکل پسماند پای کار باشند.

وی با اشاره به تدوین طرح جامع پسماند شهرها، تصریح کرد: کارگروه بررسی مطالعات حوزه پسماند در استان‌ها تشکیل شود. البته تسری و تکمیل زباله سوز رشت و سراوان می‌تواند به حل معضل پسماند کمک کند.

جمالی نژاد بیان کرد: اطلس پسماند برای کشور طراحی شده که استان‌های شمالی ویژه دیده شده و هر اتفاقاتی که در این حوزه می افتد براساس مطالعات و پژوهش‌هاست لذا باید کارگروه ساماندهی پسماند در استان‌ها تشکیل شود تا بتوانیم مشکل را یکبار برای همیشه حل کنیم.

وی ادامه داد: باتوجه به شروع فعالیت شوراها، مهمترین اولویت در شوراها پسماند باشد و هر چه سریعتر استقرار شهرداران را داشته باشیم تا بتوانیم اقدامات مطلوبی در حوزه پسماند داشته باشیم.