طرح جامع شهر کرمان زمینه زمین‌خواری را فراهم کرده است
طرح جامع شهر کرمان زمینه زمین‌خواری را فراهم کرده است
شهردار کرمان گفت: طرح‌های جامع و تفضیلی کرمان حتما دارای اشکالات راهبردی هستند و باید بازنگری شوند زیرا متأسفانه هیچ‌کدام از آن‌ها به سبکی که کرمان نوشته است، نوشته نشده‌ و یکی از زمینه‌های زمین‌خواری شده‌اند.

سعید شعرباف صبح امروز ۲۵ اسفندماه در نشست خبری گفت: وقتی محدوده شهری ما در الله آباد تا خط سبز دو کیلومتر فاصله دارد و در شرف آباد نیز همین گونه است لذا این بخش مستعد زمین خواری و … است و شرف آباد بارانداز پسته ایران است اما وضعیت نامناسبی دارد لذا باید مرز شهر در طرح جامع و تفضیلی را مشخص کنید. 

وی در ادامه عنوان کرد: پروژه فاضلاب شهری اگر با منابع قبلی اجرای می شد، حداقل ۱۵ سال طول دیگر می کشید لذا از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرای این پروژه استفاده شده و حداکثر سه ساله به اتمام می رسد اما در این قرارداد قید نشده است که در برخی از نقاط از شهر در برخی از ایام سال مانند ایام نوروز حجم سرعت کار کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: طبق قانون ۲۲ هوای پاک برای رسیدن به استانداردها باید مقداری از سهمیه فاضلاب ها در اختیار شهرداری ها قرار گیرد و با توجه به اینکه نیاز شهرداری کرمان به پساب بیشتر از شهرهای دیگر است و در شهرهای دیگر حدود ۲۵ درصد از این پساب استفاده می شود اما متاسفانه در این قرارداد سهمیه ای برای فضای سبز شهر کرمان دیده نشده است و پیگیر این موضوع هستیم و اگر لازم باشد از طریق مراجع قضایی ورود پیدا می کنیم.

شهردار کرمان درباره بزرگراه شهید سلیمانی گفت: مسافت بزرگراه شهید سلیمانی ۱۶ کیلومتر است و باید در مسیر شرقی به غربی موازی با بلوار جمهوری اجرا شود و بخش قابل توجهی از این پروژه در بافت ارزشمند قرار گرفته و به نرخ سال ۱۴۰۰ برای تملک این ۸ کیلومتر، شهرداری باید بیش از ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد لذا شهرداری کرمان نه در این دوره و نه دوره های آینده امکان این حجم سرمایه گذاری نخواهند داشت.

وی با اشاره به مشکلات مردم در این محدوده افزود: به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم و ۱۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای تملک بخشی از آن قرار داده ایم و معتقدم که پروژه شهید سلیمانی باید در سطح استانی حل شود و یا طرح بازنگری شود.

شعرباف با بیان این مطلب که شهر کرمان در حوزه زیرساختی دچار عقب ماندگی های قابل توجه است، عنوان کرد: اگر این عقب ماندگی درمان نشود در ادوار دیگر ادامه خواهد داشت و کرمان در زمینه آسفالت از کلان شهرهای کشور به‌شدت عقب است، به طور مثال فقط ۲.۵ میلیون متر مربع در حوزه آسفالت دچار مشکل هستیم و اینکه چگونه کرمان با وجود این همه سرمایه مالی این چنین عقب مانده است، سوالی است که باید پرسیده شود. 

تعدیل نیرو؛ خط قرمز شهردار کرمان

وی با اشاره به وضعیت های نامناسب شهرداری کرمان نسبت به سایر شهرداری ها اظهار کرد: منابع درآمدی شهرداری کرمان از ابتدای تاسیس تا کنون به گونه ای بوده که مشخص نمی شده که آیا می تواند کلیه حقوق و مزایای کارکنان خود پایان ماه می‌توانند پرداخت کند یا خیر.

شهردار کرمان با انتقاد از جمعیت بالای کارکنان شهرداری کرمان عنوان کرد: در شهرداری کرمان میانگین واریز حقوق و مزایا حدود ۵۸ میلیارد تومان در ماه است این درحالی است که ۳۳ میلیارد تومان میانگین واریزی ما بیشتر نیست اما تعدیل نیرو خط قرمز ماست، همچنین باید واریزی های مودیان مالیاتی شفاف سازی شود و اگر سرانه خود را به سرانه ارزش افزوده برسانیم در ماه می توانیم پروژه های عمرانی را اجرا کنیم.

وی از اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به بخش آسفالت خبر داد و عنوان کرد: این اعتبار یک چهارم هزینه مورد نیاز است. شایان ذکر است ۴۰ هزار متر مربع آسفالت روکش در سه ماه گذشته انجام شده است.

شهردار کرمان در ادامه سخنانش اظهار کرد: شورای شهر کرمان در مقایسه با شورای شهرهای موجود در کشور به لحاظ همدلی و نگاه همراه با شهردار باوجود اختلاف سلیقه ها فعلا در کشور سراغ ندارم. امروز برخی از شهرداران در کشورها در حال استیضاح به دلیل زیر بار نرفتن خواسته های غیرمنطقی اعضای شورای شهر خود هستند.

برنامه‌های شهرداری در عید نوروز

وی با بیان این مطلب که به جای ایجاد پارک های وسیع، در راستای بهسازی پارک های موجود گام برداشته ایم و در ادامه به اقدامات شهرداری برای استقبال از نوروز گفت: در این دوره به اندازه ۱.۵ برابر و نصف قیمت سال گذشته گل و گیاه برای سطح شهر خریداری شده است و مجموعه تولیدات گل و گیاه نسبت به سال گذشته سه برابر شده و ۹۰ درصد نیاز شهرداری را در سال آینده تامین خواهد کرد و در آینده فروش گل و گیاه نیز خواهیم داشت.

شعرباف ادامه داد: در عید نوروز ۱۸ هفت سین در سح شهر نصب می شود که بیشتر آنها تا سه‌چهار روز آینده نصب می شوند و ۹ پارک محوری در حوزه اسکان پیش بینی کرده ایم. همچنین ۶ جشن محوری در نظر گرفتیم و سه بازارچه محلی افتتاح خواهد شد.

برخورد فیزیکی در حوزه سد معبر نخواهیم داشت

وی تاکید کرد: برخورد فیزیکی در حوزه سد معبر نخواهیم داشت و اگر فردی این کار را انجام دهد حتما با وی برخورد خواهیم کرد.

شهردار کرمان در ادامه سخنانش درباره کودکان کار نیز گفت: شهرداری می تواند فقط ۲۴ ساعت کودکان کار را در گرم خانه ها نگهداری کند و سپس به بهزیستی تحویل می دهد اما کودکان کار سازمان یافته شده و شاهد بازگشت مجدد آنها هستیم.

وی با بیان این مطلب که ۴۰۰ میلیارد تومان از دستگاه‌های دولتی طلب داریم و آماده تهاتر این مبلغ با سرمایه‌گذاران هستیم در ادامه عنوان کرد: ۱۴ مشاور حکم دادیم و در ادوار گذشته حتی تعداد مشاوران شهردار به ۱۸ مشاور می رسید و برخی از این مشاوران افتخاری هستند داشتن مشاورانی از جامعه نخبگان و دانشگاهیان لازم است.

شعرباف با بیان این مطلب که با توجه به داده‌هایی که شبیه‌سازی می‌کنیم‌ ممکن است نیاز به اجرای تقاطع غیرهمسطح شرف آباد داشته باشیم، تصریح کرد: قطعا تقاطع غیرهمسطح شهدای خلبان نیاز نبود و جزو اولویت ها ترافیکی نیست اما پروژه شهدای خلبان را با بازنگری اجرا می کنیم. از لحاظ دید عموم هنوز ساخت تقاطع غیرهمسطح بهترین کار شهردار می دانند.

وی با اشاره به اینکه ۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی رسمی و شرکتی در شهرداری کرمان فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: اینکه بودجه شهرداری کرمان از یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد و این مهم را با اوراق مشارکت، تسهیلات، عوارض،  دنبال می‌کنیم.

فرونشست‌ها به دلیل پروژه فاضلاب نیست

شهردار کرمان در ادامه گفت: در استانداری باید مطالعه جامعی در خصوص فرونشست انجام شود غیر از آن یک مکان یابی صورت گیرد زیرا بعد از هر باران ما شاهد سه‌چهار فرونشست در شهر هستیم لذا پروژه فاضلاب به عقیده بنده در این مورد مقصر نیست.

وی ادامه داد: شرف آباد نیاز به تقاطع غیرهمسطح دارد اما قطعیت این کار منوط به تکمیل مطالعات است خوشبختانه به خاطر اختلافی که بین شهرداری و قرارگاه، قرارداد این پروژه منعقد نشده اما اگر این پروژه در سال دیگر انجام شود سعی می‌کنیم به آن توجه کنیم.

جلوی فعالیت سه‌، چهار مجتمع در کرمان به دلیل مسایل ایمنی گرفته شود

شعرباف با اشاره به آتش سوزی پاساژ صالح المهدی عنوان کرد: نمای کامپوزیت در شهر کرمان ممنوع است و این نماها مانند بمب هستند و صاحبان این پاساژ تاکنون برای بازسازی و دریافت پایان کار مراجعه نکرده است. گفتنی است که سه‌چهار مجتمع داریم که مانند پاساژ صالح المهدی هستند و اگر ضابط قضایی به ما داده شود، جلوی فعالیت آنها را خواهیم گرفت.

وی بیان کرد: امروز با قاطعیت می‌توان گفت کرمان یک شهر زیارتی و سیاحتی است و از ۵۰ کشور زائرانی برای زیارت مزار سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی به کرمان آمده‌اند.

شهردار کرمان اظهار کرد: کرمان برای بهسازی و بازسازی موزه‌ها و خانه‌های تاریخی آمادگی دارد و به‌دنبال این هستیم ‌تا زیرساخت‌های کرمان به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی ایجاد شود همچنین بهتر بود زمانی که طراحی ساختمان استانداری انجام می‌شد به خانه شهر توجه می‌شد و زمانی از بالا به پروژه نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم این ساختمان با این فرض طراحی شده که خانه شهر نباشد زیرا آن زمان جزو آثار ملموس هم نبوده است.