ضرورت استفادۀ مطلوب از همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
ضرورت استفادۀ مطلوب از همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
شهردار کرمان بهره‌گیری از همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای شهرداری ضروری دانست و گفت: لازم است حداقل برای هشت کلان‌پروژۀ مطرح در سطح ملی، شناسنامه‌ای جامع تهیه کنیم.

به گزارش آرمانشهر به نقل از کرمان‌آنلاین، سعید شَعرباف، در جلسه‌ای که به‌منظور معرفی سرپرست سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری کرمان در این سازمان برگزار شد، با اشاره به گزارش عملکرد سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری در یک‌سال گذشته، زحمات و اقدامات انجام‌شده برای تعیین‌تکلیف پروژه‌های قبلی و حرکت به سمت پروژه‌های جدید را مؤثر و قابل تقدیر دانست و گفت: این اقدامات به نقاط مطلوبی رسیده و بعضی از پیگیری‌ها در مراحل پایانی قرار دارد.
وی با بیان اینکه برای به نتیجه رسیدن تعدادی از پروژه‌ها، باید مذاکرات لازم انجام و با پیگیری‌های حقوقی، این طرح‌ها تعیین‌تکلیف شود، افزود: در جاهایی که به نظر می‌رسد به نتیجه نمی‌رسیم، لازم است به سمت مذاکره حرکت کنیم.
شهردار کرمان، اقدام بعدی را حرکت به سمت پروژه‌های کوچک‌مقیاس اعلام و خاطرنشان کرد: بعضی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری کوچک در شهرداری وجود دارد که به‌سرعت می‌توان آن‌ها را عملیاتی کرد.
شعرباف افزود: در این راستا تعدادی از طرح‌های تفکیکی‌ در مدت پنج‌ماه رصد و مشخص شده که تعدادی از آن‌ها امکان تعریف پروژۀ‌ اقتصادی را دارند.
وی ادامه داد: هرچند این پروژه‌ها قطعاتی بزرگ نیستند، اما می‌توان برای آن‌ها اقدام کرد؛ زیرا برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها نیز متقاضیانی وجود دارد و به‌دلیل کوچک بودن، در مدت دوسال به بهره‌برداری می‌رسند.
شهردار کرمان موضوع مهم دیگر را پیگیری برای استفاده از انواع جدید سرمایه‌گذاری دانست و گفت: در حال حاضر، دو فرصت‌ وجود دارد و در صورتی که زیرساخت آن آماده شود، رسیدن به نتیجۀ مطلوب چندان دور از دسترس نیست.
شَعرباف، ازجمله حوزه‌های جدید سرمایه‌گذاری را صندوق زمین دانست و یادآور شد: در حال حاضر در فرابورس، امکان بهره‌مندی از این حوزه وجود دارد و بعضی از شهرداری‌ها به سمت آن حرکت کرده‌اند.
وی در ادامه، به استفاده از اوراق مشارکت و تأمین سرمایه اشاره کرد و با بیان اینکه بعضی از شرکت‌ها در حوزۀ تأمین سرمایه کارهای خوبی انجام داده‌اند و اقدام تعدادی از آن‌ها در این زمینه با شرایط شهرداری نیز همخوانی دارد، گفت: می‌توان مانند شهرداری‌های دیگر از تجربۀ اتاق‌بازرگانی و شرکت‌های تأمین‌ سرمایه که در حوزۀ پسته و فولاد فعال هستند، استفاده کرد.
شهردار کرمان افزود: این شرکت‌ها در پروژه‌های تعریض و ساخت بزرگراه‌ وارد شده‌اند که می‌توان از فرصت حضور آن‌ها برای احداث پروژۀ بزرگ بزرگراه «سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی» بهره برد.
شعرباف ادامه داد: برای این منظور می‌توان از هم‌اکنون نامه‌نگاری و اقدامات اداری را شروع کرد.
شهردار کرمان همچنین با اشاره به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت‌ماه سال آینده، فعال شدن دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری و ورود اتاق بازرگانی به حوزۀ سرمایه‌گذاری را فرصت مناسبی برای شهرداری دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا می‌توان از توان اتاق بازرگانی برای پرونده‌های سرمایه‌گذاری قابل ارایه در همایش استفاده کرد.
شعرباف افزود: لازم است در اردیبهشت‌ماه حداقل برای هشت کلان‌پروژه‌ای که قصد داریم برای آن‌ها در سطح ملی رایزنی کنیم، شناسنامه‌ای جامع تهیه شود.
وی با تأکید بر اینکه شناسنامه، تنها شامل محاسبۀ اولیه نیست؛ بلکه نوع کاربری‌ها، انعطاف‌پذیری عملکردها و روش‌های تأمین مالی نیز باید در آن دیده شود، گفت: علاوه بر آن باید برای هرکدام از پروژه‌های سرمایه‌گذاری، مسیر پروژه، آسیب‌‎های آن، پیشنهادات لازم برای افزایش سود سرمایه‌گذار و تعیین کاربری‎‌ها نیز مشخص شود.
شهردار کرمان با بیان اینکه این فرصت برای تعدادی از پروژه‌ها قابل انجام است، ادامه داد: می‌توان با شرکت‌های بزرگ نیز وارد مذاکره شد.
شعرباف، تشکیل شورای عالی سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری را نیز ضروری دانست و افزود: شورای عالی سرمایه‌گذاری باید با ترکیبی از اشخاص حقیقی و حقوقی شکل بگیرد.
وی بر تشکیل این شورا هر دوماه یک‌بار تأکید کرد و گفت: موضوع سرمایه‌گذاری از شعارهای همیشگی شهرداران بوده و امیدورایم این خواسته به جایی برسد تا بتوان از طریق آن، عقب‌افتادگی‌های تاریخی کرمان در این زمینه را جبران کرد.
معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان نیز ضمن تشکر از تلاش‌های مدیر پیشین سازمان سرمایه‌گذرای و مشارکت‌های مردمی درجهت پیگیری برای به‌دست آوردن نتیجۀ نهایی در پروژه‌ها گفت: امیدوراریم با تلاش مدیر جدید نیز موضوع سرمایه‌گذرای به نتیجۀ مطلوب و مدنظر برسد.
رضا دادگرپور با بیان اینکه سرمایه‌گذرای در تمام شهرداری‌ها از حوزه‌های مهم و تأثیرگذار است، ادامه داد: باید کاری کرد تا از دستاوردهای سرمایه‌گذاری برای تأمین بودجه و ایجاد درآمد پایدار استفاده شود.
وی همچنین تأمین نیروهای انسانی کارامد در سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری را نیز خواستار شد.