شهرداری‌ها در بودجه سال ۱۴۰۱ با چالش مواجه می‌شوند
شهرداری‌ها در بودجه سال ۱۴۰۱ با چالش مواجه می‌شوند
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ ردیف‌ها و تبصره‌هایی پیش‌بینی شده بود که از این طریق امکان خرید اتوبوس، تکمیل مترو و ایجاد درآمدهای بیشتر وجود داشت اما متاسفانه این ردیف‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ حذف شده‌اند بنابراین در این شرایط، شوراها و شهرداری‌ها با چالش مواجه می‌شوند که امیدواریم با ورود نمایندگان به این موضوع، این موارد اصلاح شوند.

به گزارش آرمانشهر ، علی‌مدد هاشم‌پور در بیست و یکمین جلسه شورای اسلامی کلانشهر اهواز که روز (۲۴ آذرماه) با دستور کار ارائه گزارش عملکرد و اعلام برنامه‌های راهبردی خروج شهر اهواز از چالش‌ های مربوط به مشکلات فاضلاب و ارائه گزارش عملکرد پیشرفت پروژه دفع آب‌های سطحی برگزار شد، اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ ردیف‌ها و تبصره‌هایی پیش‌بینی شده بود که از این طریق امکان خرید اتوبوس، تکمیل مترو و ایجاد درآمدهای بیشتر وجود داشت اما متاسفانه این ردیف‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ حذف شده‌اند بنابراین در این شرایط، شوراها و شهرداری‌ها با چالش مواجه می‌شوند که امیدواریم با ورود نمایندگان به این موضوع، این موارد اصلاح شوند.

وی افزود: در بودجه امسال ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با بازپرداخت ۵۰ درصد سهم دولت و ۵۰ درصد سهم شهرداری برای طرح‌های قطار شهری و حمل و نقل شهری پیش‌بینی شده بود اما در بودجه سال آینده این مبلغ با بازپرداخت اصل و سود توسط شهرداری‌ها تعیین شده است که باید نمایندگان سهم ۵۰ درصد دولت را لحاظ کنند.

هاشم‌پور بیان کرد: متروی همه کلانشهرها تکمیل و ناوگان حمل و نقل‌شان به روز رسانی شده است اما اهواز در این زمینه مشکل جدی دارد.

وی عنوان کرد: همچنین در بودجه امسال ۳ درصد مالیات ارزش افزوده مستقیم به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شد اما در بودجه سال آینده قید شده که این اعتبار در اختیار وزیر کشور قرار می‌گیرد و از این طریق پرداخت می‌شود در حالی که وزارت کشور سال‌ها عوارض مواد نفتی، عوارض گمرکی، عوارض جرایم رانندگی و یارانه سوخت را پرداخت نکرده است بنابراین با توجه به اینکه ۳ درصد مالیات ارزش افزوده بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری اهواز را شامل می‌شود اگر این اعتبار در اختیار وزیر کشور قرار بگیرد، دچار مشکل می‌شویم و باید این ماده حذف شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز بیان کرد: همچنین در بودجه سال ۱۴۰۱ قید شده یک درصد از بودجه‌ای که از مالیات ارزش افزوده به سهم شهرداری‌ها اضافه شده در اختیار وزارت کشور قرار بگیرد و به تشخیص وزیر کشور برای مصارف معین در نظر گرفته شود که باید این بند حذف شود یا درصدی از این یک درصد در اختیار وزیر کشور قرار بگیرد.

هاشم‌پور با بیان اینکه در بودجه سال آینده موارد متعددی حتی خرید قیر را حذف کرده‌اند، گفت: با این اوضاع یکی از مهم‌ترین چالش‌های شهرداری اهواز کمبود منابع است و باید این موضوع تعدیل شود زیرا اکنون منابع مصارف در شهرداری اهواز توازن ندارند. در هشت ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد کل وصولی‌ها برای هزینه‌های جاری به ویژه پرداخت حقوق‌ها هزینه شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته شهرداری اهواز حدود  یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته که یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این رقم بابت هزینه جاری مصرف شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز تصریح کرد: سال‌های سال ممیزی املاک در اهواز انجام نشده که باید این کار پیگیری شود. 

وی بیان کرد: برای درآمدزایی نیز باید مطالبات وصول شود که این موضوع باید مستمر در بخش ‌ای مختلف شهرداری پیگیری شود.

هاشم‌پور گفت: همچنین از استاندار، نمایندگان مجلس و همه کسانی که می‌توانند برای دریافت ۳۰ هزار میلیارد تومان حق آلایندگی تلاش کنند می‌خواهیم در این زمینه اقدام کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز بیان کرد: اکنون سازمان‌های شهرداری از حیث بودجه وابسته به شهرداری هستند و شاید بیش از ۹۵ درصد بودجه یک سازمان توسط شهرداری تامین می‌شود بنابراین باید این سازمان‌ها توانمند و به تدریج از نظر مالی مستقل شوند.

وی با تاکید بر به روز رسانی مال‌الاجاره‌ها در شهر اهواز تصریح کرد: بازار مرو کیانپارس ۸۶ مغازه دارد که از سال ۶۲ تاکنون، اجاره برخی از این مغازه‌ها ۲ هزار تومان است؛ آدم خجالت می‌کشد این موضوع را بیان کند.

هاشم‌پور افزود: اهواز باید در این زمینه ورود کند. در مورد تمام املاک متعلق به شهرداری اهواز، حتی بک برگه درخواست و پیگیری حق و حقوق شهرداری در دادگاه دیده نمی‌شود و به همین دلیل است که شهرداری به این روز افتاده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز گفت: مقرر بود عوارض شرکت‌های بزرگ به حساب شهرداری محل اجرای پروژه واریز شود اما تاکنون چنین خروجی نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه مشارکت با بخش خصوصی تنها راه برون‌رفت از این شرایط است، بیان کرد: بیش از یک دهه است که مجموعه مسکن و شهرسازی ۱۰ درصد سهم شهرداری را پرداخت نکرده است و شهرداری باید این موضوع را به صورت ویژه پیگیری کند.

هاشم‌پور افزود: بابت لایحه جابه‌جایی اعتبار پرداخت حق سنوات کارگران شهرداری از شهردار تشکر می‌کنم. شورا نیز ۵۴ میلیارد تومان اعتبار در این زمینه تصویب کرد تا با نظارت شهردار به نیروها پرداخت شود. از شهردار بابت در اولویت قرار دادن پرداخت حقوق کارگران نسبت به کارمندان نیز تشکر می‌کنیم.

وی گفت: نخاله‌برداری، لکه‌گیری آسفالت و پر کردن چاله‌های شهر که خسارت‌های زیادی به مردم وارد کرده باید به صورت جدی پیگیری شود. نظارت بر کار پیمانکاران رفت و روب، حمل زباله، اجراییات و فضای سبز نیز باید به صورت جدی پیگیری شود. شهردار می‌تواند برای ناظران آن‌ها نیز ناظر تعیین کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز افزود: در حال حاضر وضعیت نظافت شهر مطلوب نیست و باید با برنامه‌ریزی به وضعیت مطلوب برسد تا رضایت مردم را در پی داشته باشد. جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب و جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و سد معبر نیز باید در دستور کار باشد. سالانه حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان بابت حقوق اجراییات پرداخت می‌شود اما ساخت و ساز غیر مجاز انجام می‌شود و از سد معبر هم جلوگیری نمی‌شود.

وی بیان کرد: پیشنهاد لایحه بسته تشویقی برای همکاران در شرف بازنشستگی و جذب نیروها متخصص باید بر اساس ضوابط انجام شود. در حال حاضر در شهرداری اهواز ۱۸ نفر بالای ۳۵ سال کار کرده‌اند و قانونا این افراد بازنشسته هستند. ۹۶ نفر سنوات ۳۰ تا ۳۵ سال دارند، ۵۳۹ نفر نیز بالای ۲۵ سال سابقه دارند و  ۷۱ نفر بالای ۶۰ سال هستند.