حق این مردم بیشتر از وضع موجود با مشکلات اقتصادی و معیشتی است
حق این مردم بیشتر از وضع موجود با مشکلات اقتصادی و معیشتی است
رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع) و زیارت و گردشگری شورای شهر شیراز با بیان اینکه مسئولان باید به غیرت مردم توجه ویژه داشته باشند، گفت: با شعار مردم راضی نمی‌شوند و شان این مردم و حق این مردم بیشتر از وضع موجود با مشکلات اقتصادی و معیشتی است.

به گزارش آرمانشهر رضا محمدیان عصر یکشنبه ۱۱ اردیبهشت در پنجاه و هشتمین جلسه صحن علنی شورای شهر شیراز با بیان اینکه مردم در راهپیمایی روز قدس مردانگی خود را ثابت کردند و لازم است مسئولان به این غیرت مردم توجه ویژه داشته باشند، گفت: با شعار مردم راضی نمی‌شوند و شان این مردم و حق این مردم بیشتر از وضع موجود با مشکلات اقتصادی و معیشتی است. 

او با بیان اینکه روی سخن فقط شهرداری نیست اما چون شورا هستیم شهرداری بیشتر مورد خطاب قرار می‌گیرد، افزود:موتور شهرداری هنوز به حرکت درنیامده است در حالی که باید موتور شهرداری به حرکت درآید تا مردم راضی باشند.

 بنا بر این گزارش، در این جلسه موضوع تعیین نرخ کرایه تاکسی با توجه به رد مصوبه قبلی در فرمانداری مجدد بررسی شد که بر این اساس نرخ ۳ هزار تومان به ازای کورس اول و ۲ هزار تومان برای کورس‌های دوم به بالاتر تصویب شد. 

در ادامه بررسی این دستورکار مخالفان و موافقان به بیان نظرات خود پرداختند که در این راستا علی‌اکبر سلطانی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز به عنوان مخالف گفت: اعتبار ۷ میلیاردی برای حمایت از تاکسی‌ها و کاهش فشار به مردم در نظر گرفته شده که لازم است این نرخ به ۲ حالت ۳ هزار برای ورودی و ۲۵۰۰ تومان شود همچنین شهرداری هم نسبت به تکمیل خط ۲ مترو اهتمام داشته باشد.

 مهدی نصیری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز به عنوان موافق افزایش گفت: اختلاف‌های ایجاد شده بین راننده و مسافر سبب محاسبه تک نرخی شده و تک نرخی شدن نگرانی و دغدغه و اختلاف را کم می‌کند به اضافه اینکه جابه‌جایی مسافر نیز ببشتر از دو کورس نیست.

 ابراهیم حسینی، دیگر عضو شورا به عنوان مخالف با بیان اینکه راه حل مشکلات رانندگان این نیست و باید شهرداری کمک کند به این قشر تا مشکلات به صورت اصولی حل شود، گفت: ما قانونگذاری می‌کنیم و تاکنون دو نرخ داشتیم اما با این تک نرخی شدن نرخ‌های بعدی با افزایش ۵۰ درصد روبه‌رو است. 

او با بیان اینکه باید ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش دهیم چون افزایش نرخ سرجمع هزینه مردم را بالا می‌برد، گفت: افزایش نرخ تاکسی روی همه کالاها تاثیر می‌گذارد و برای تک نرخی ۲۵۰۰ تومان و برای دو نرخی ۲۵ تا ۳۰ درصد محاسبه شود.

 رضا محمدیان هم به عنوان موافق افزایش نرخ گفت: رانندگان تاکسی زندگی نابه‌سامان دارند و جز اقشار ضعیف هستند امروز حقوق کارگر و کارمند تقریبا ۵۰ درصد و عوارض شهرداری افزایش پیدا کرده است و نباید نسبت به زندگی رانندگان تاکسی بی‌تفاوت بود.

 او با بیان اینکه شهرداری هم باید از رانندگان تاکسی حمایت کند، افزود: باید ظرف ۲ ماه شهرداری موظف به نوسازی ناوگان و بهبود شرایط و معیشتی رانندگان تاکسی‌ها شود.

 افسانه خواست‌خدایی، دیگر عضو شورای شهر نیز به عنوان مخالف طرح گفت: شهرداری تاکنون هیچ طرح حمایتی برای رانندگان تاکسی‌ها ارائه نکرده ولی دلیل نمی‌شود که بار روی دوش مردم باشد.

باید طرح‌های خدماتی و حمایتی برای رانندگان تاکسی داشته باشیم و این افزایش ۵۰ درصدی نیز منجر به فشار به اقشار ضعیف می‌شود.

 او تصریح کرد: این مطلب که مطرح می‌شود پول خرد وجود ندارد ضعف شهرداری است که امکان پرداخت الکترونیک را فراهم نکرده است.

 مهدی طاهری، رئیس شورای شهر شیراز نیز در پایان بررسی این دستور کار گفت: باید از طریق اصحاب رسانه اطلاعات و داده‌هایی که مبنای محاسبه قرار گرفته به مردم اطلاع داده شود تا شائبه گرانفروشی ایجاد نشود. 

او با بیان اینکه تاکسی یک وسیله حمل و نقل ۱۰۰ درصد غیردولتی است و هیچ حمایتی از رانندگان تاکسی نمی‌شود، گفت: کمیسیون حمل و نقل به دنبال این بودند که فشاری به اقشار ضعیف وارد نشود. همچنین در پایان مصوبه کمیسیون با رای موافق اعضا به تصویب رسید و پیشنهاد کورس دوم و بالاتر با نرخ ۲ هزار تومان نیز مورد قبول واقع شد.

  • نویسنده : منصوره خسروبیگ
  • منبع خبر : آرمانشهر فارس