توسعه همه جانبه محلات اولویت شهرداری اصفهان است
توسعه همه جانبه محلات اولویت شهرداری اصفهان است
شهردار اصفهان گفت: توسعه همه جانبه تمام محلات این کلانشهر اولویت اصلی شهرداری است که به‌ویژه در سال ۱۴۰۱ بطور جدی تر دنبال خواهد شد.

به گزارش آرمانشهر ، علی قاسم‌زاده در نخستین نشست خبری خود با اشاره به تشکیل چهار میز در اصفهان به‌منظور پیشبرد بهتر اهداف افزود: میز محلات در جهت بهبود وضعیت ۲۰۰ محله اصفهان فعالیت خواهد کرد و در سال ۱۴۰۱ جدی‌تر خواهد شد. 

وی تصریح کرد: میز فرهنگ و میز هوشمند سازی دومین و سومین میز دراین‌ارتباط به شمار می‌رود و تأسیس موزه شهر، ارتقای گردشگری و ایجاد جذابیت‌های جدید در این پیوند انجام می‌شود. 

شهردار اصفهان  اضافه کرد: میز اقتصاد و سرمایه‌گذاری به‌عنوان چهارمین میز بر اساس جذب بیشتر سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی برای اجرای طرح‌ها خواهد بود. 

۱۲ نفر از بدنه شهرداری سابق بازداشت‌شده‌اند

قاسم‌زاده با تأکید بر برنامه‌ریزی برای کاهش فساد در این نهاد گفت: ۱۲ نفر از بدنه شهرداری سابق بازداشت‌شده‌اند و یکی از کارشناسان این مجموعه به‌تنهایی ۲۰۰ میلیارد تومان رشوه دریافت کرده بود. 

وی بابیان اینکه شهرداری اصفهان پنج هزار میلیارد تومان بدهی دارد گفت: البته بدهی به معنای اقساط اوراق مشارکت و وام‌های بانکی است که در سال‌های گذشته اخذ و پروژه‌هایی با این مبالغ اجراشده بود و باید در چهار سال آینده تسویه شود. 

شهردار اصفهان درباره هک شدن برخی تابلوهای شهری در روزهای قبل تصریح کرد: بر اساس گزارش اولیه نهادهای نظارتی نقطه‌ضعفی در عملکرد شهرداری از حیث نگهداری از این تجهیزات اعلام نشد و اشکال و ضعف مربوط به بخش‌های دیگر بوده است. 

قاسم‌زاده با اشاره به چالش در نوسازی حمل‌ونقل عمومی به دلیل افزایش قیمت‌ها اظهار داشت: اکنون یک اتوبوس شهری چهار میلیارد تومان قیمت دارد و پیش از این  ۸۰ درصد آن از سوی دولت پرداخت می‌شد اما این حمایت مالی را لغو کرده و سبب سخت‌تر شدن کار ما خواهد شد.

تأکید بر فعال‌سازی خط ۲ قطار شهری و رینگ چهارم شهری

شهردار اصفهان بابیان اینکه برنامه‌ای برای راه‌اندازی تراموا در سال ۱۴۰۱ نخواهیم داشت گفت: تمرکز ما بر فعال‌سازی خط ۲ قطار شهری و رینگ چهارم شهری خواهد بود. 

شهردار اصفهان درباره فرونشست در این خطه تصریح کرد: باید این پدیده مخرب همان‌گونه که هست انعکاس یابد و از بزرگنمایی آن پرهیز شود، پس از یک موج خبری درباره این موضوع میزان درخواست پروانه‌های احداث در اصفهان کاهش یافت. 

قاسم‌زاده بابیان اینکه هدفش تحقق شهر اسلامی است اظهار داشت:  تجلی ” اسما حسنی ” در اولویت قرار دارد، اصفهان شهری اسلامی به شمار می‌رود و اسلام را نمی‌توان از آن زدود. 

وی با تأکید برافزایش مراودات با شهرهای خواهرخوانده افزود: اکنون با ۱۵ شهر جهان تفاهم‌نامه خواهرخواندگی داریم، برای افزایش آن در تلاشیم و بی‌شک باید ارتباطات را با شهرهای موجود فعلی گسترش داد. 

 کارتن‌خواب در اصفهان وجود ندارد

شهردار اصفهان با اشاره به سروسامان دادن به کارتن‌خواب‌ها در این خطه ادامه داد: اکنون دیگر کارتن‌خواب در کلان‌شهر نداریم و از شهروندان درخواست می‌کنیم چنانچه کارتن‌خوابی مشاهده کردن با ۱۳۷ تماس بگیرند تا برای سروسامان دادن به آن فرد اقدام شود. 

 قاسم‌زاده درباره متکدیان و کودکان کار نیز خاطرنشان کرد:  سامان بخشیدن به کودکان کار دریکی دو هفته آینده انجام خواهد شد و البته مالک یکی از کارخانه‌های تولیدی  اصفهان تقبل کرده  است که آنان زیرپوشش آموزش و مهارت‌آموزی قرار بگیرند و در صورت علاقه‌مندی در کارهای موردعلاقه به کار مشغول شوند که البته به‌دلیل منع قانونی در به‌کارگیری کودکان در کار، در حال مذاکره هستیم. 

درباره وضعیت استخدامی این نهاد گفت: اکنون ۲۴ تا ۲۵ هزار نفر در این نهاد به کار مشغولند که چهار هزار نفر آنان رسمی هستند و برای سایر مجوزی برای تبدیل وضعیت نداریم اما برای بهبود معیشت کارگران در حال برنامه ریزی هستیم. 

استفاده از پساب در آبیاری درختان اصفهان

شهردار اصفهان با اشاره به بحران کم آبی در این منطقه گفت: اگر اصفهان هنوز باغ شهر است محصول درایت و تدبیر مدیریت شهری در ارتباط با استفاده از پساب در آبیاری فضای سبز و درختان در ادوار مختلف است و اگر این اقدام نبود علاوه بر خشکی رودخانه زاینده رود درختان هم خشک می شدند و دیارمان به شهری بی‌روح و سرد تبدیل می‌شد. 

وی با تاکید بر حفظ فضای سبز و پوشش گیاهی اضافه کرد: قیمت پساب در یک مرحله برای شهرداری ۶۰ برابر شده است، اما باز هم نمی‌توان آبیاری درختان شهر متوقف کرد زیرا درختان سرمایه شهر هستند. 

شهردار اصفهان با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور از سوی دولت به مجلس اظهارداشت: این بودجه انقباضی است و در صورت تصویب و به دلیل حذف بسیاری از ردیف‌های مربوط به شهرداری، سبب زمین گیرشدن شهرداری‌ها خواهد شد،  همه تبصره‌های کمک به شهرداری‌ها از جمله اوراق مشارکت و کمک به حمل و نقل عمومی، همچنین حق سه درصدی شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده در لایحه پیشنهادی حذف شده است. 

تصویب بودجه فعلی کشور به ضرر شهرداری‌ها

قاسم زاده افزود: اگر این بودجه تصویب شود کشور با بحران ملی مواجه می‌شود، البته شهردار تهران به نمایندگی از همه ما مسوول پیگیری و اصلاح آن است. 

قاسم زاده درباره آزادسازی گذر آقا نورالله و تخلفات ساخت و ساز در چهارباغ تصریح کرد:  پس از صدور پروانه، شهرداری نمی‌تواند ساخت ساختمان‌های غیر قانونی را متوقف کند، ما نیز از تخلفات شاکی هستیم، در مقابل آنچه در مدت مدیریت من اتفاق افتاده پاسخگو خواهم بود و از شخصیت شهر حفاظت می‌کنم، نباید لباسی که بر قامت این شهر پوشیده نیست به آن پوشانده شود. 

نخستین نشست خبری شهردار اصفهان روز سه شنبه در محل فرهنگسرای خورشید این کلانشهر برگزار شد.