تصویب فوریت انتقال نمایشگاه‌ بین‌المللی به شهر آفتاب
تصویب فوریت انتقال نمایشگاه‌ بین‌المللی به شهر آفتاب
یک فوریت طرح "الزام شهرداری تهران به انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به مجموعه شهر آفتاب" به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

به گزارش آرمانشهر ، صبح امروز بررسی یک فوریت طرح “الزام شهرداری تهران به انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به مجموعه شهر آفتاب” روی میز بررسی قرار گرفت و سوده نجفی با قرائت دلایل فوریت بررسی طرح گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مختلف از سالیان متمادی در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران واقع در تقاطع شهید چمران و خیابان سئول معضلات بسیاری را فراهم آورده که با فقدان تصمیم متولیان امر همچنان به عنوان معضل لاینحل مدیریت شهری باقیمانده است و خسارت زیانبار آلودگی هوا و محیط زیست به دلیل تشکیل صف‌های طولانی و درجا کار کردن خودروها موجب ایجاد ترافیک، اختلال در معابر بزرگراهی و مختل کردن بزرگراه‌های اطراف شده است.

وی بیان کرد: اتلاف وقت، سرگردانی شهروندان، صلب آسایش و آرامش به خصوص برای اهالی منطقه باعث شده که به قید فوریت از برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ممانعت انجام شود و کلیه رویدادها به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب منتقل شود.

در ادامه جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به قانون وظایف شوراهای شهر و مصوبات شورای عالی ترافیک و شورای شهر، گفت: بر اساس این طرح پیشنهادی، شهرداری موظف است با همکاری پلیس راهور و مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات از ابتدای سال ۱۴۰۱ از برگزاری هر گونه نمایشگاه در محل نمایشگاه‌های دائمی بین‌المللی تهران جلوگیری کند و نسبت به انتقال نمایشگاه‌ها به مجموعه شهر آفتاب اقدام کند.

وی با بیان اینکه این طرح ۹ تبصره دارد، گفت: بر اساس تبصره‌ها شهرداری تهران مکلف است فضاهای لازم برای برگزاری کلیه نمایشگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ را از طریق سالن‌های موجود و در صورت لزوم بکارگیری سازه‌های موقت حداکثر تا پایان ۱۴۰۰ فراهم کند و همچنین باید طرح جامع نمایشگاه شهر آفتاب را تا پایان سال ۱۴۰۱ تکمیل کند و بودجه و اعتبارات لازم جهت تکمیل نمایشگاه را در قالب بودجه سال آینده به شورا بیاورد. همچنین می‌بایست کمیته ساماندهی نمایشگاه‌های شهر تهران با حضور نماینده شهردار تهران، رئیس شورا، رئیس پلیس راهور، نماینده وزارت صمت و مدیرعامل شهر آفتاب تشکیل شده و در مورد برپایی نمایشگاه‌ها در مناطق ۲۲ گانه به صورت غیر متمرکز و پراکنده تصمیم گیری کند.

عضو شورای شهر تهران افزود: بر این اساس شهرداری باید با هماهنگی وزارت صمت نسبت به تنظیم تقویم نمایشگاهی سال آینده در محل نمایشگاه شهر آفتاب اقدام کند و هر سه ماه یکبار گزارش را به شورای شهر ارائه بدهد.

مهدی چمران با بیان اینکه قرار نبود این نمایشگاه‌ها در تهران برگزار شود، گفت: متاسفانه در دوره قبل مدیریت شهری مجموعه شهر آفتاب تکمیل نشد و به همین دلیل نمایشگاه بین‌المللی دوباره قوت گرفت و می‌بینیم که تقویم نمایشگاهی‌اش بسته شده که قطعا مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی ضمن تشکر از پلیس بابت اعتراض به تاثیرات برگزاری نمایشگاه‌های پر مخاطب در نمایشگاه بین‌المللی تصریح کرد: از سردار حمیدی تشکر می‌کنم که ایستادگی کرد و ساعات کار نمایشگاه را کاهش داد و از اعضای شورا می‌خواهم که به این طرح رأی مثبت دهند تا هر چه سریعتر اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید در جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت صمت این مسائل را رفع کنیم، گفت: البته قبلا ما با وزیر صنعت اسبق جلسه گذاشته بودیم و این مشکلات حل و فصل شد اما در دوره قبل نمایشگاه رها شد و به محلی متروکه تبدیل شد و حالا باید کلی هزینه کنیم تا به شکل قبل برگردد و متاسفانه این از اشتباهات دوره قبل بود.

پرویز سروری نیز به عنوان موافق این طرح گفت: نمایشگاه کتاب ۱۴۰۱ در پیش است و اگر این نمایشگاه در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شود خیابان‌ها قفل می‌شود و بهتر است اعضای شورا به یک فوریت این طرح رای دهند تا هر چه سریعتر اقدامات اجرایی انجام شود.

به گزارش آرمانشهر،اعضای شورای شهر با ۲۱ رأی موافق به یک فوریت طرح “الزام شهرداری تهران به انتقال نمایشگاه بین‌المللی تهران به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب” رأی مثبت دادند.