تخفیف ۵۰ درصدی پرداخت عوارض برای ساخت و ساز در بافت فرسوده
تخفیف ۵۰ درصدی پرداخت عوارض برای ساخت و ساز در بافت فرسوده
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شهرکرد گفت: شهرداری شهرکرد۵۰ درصد تخفیف در پرداخت عوارضات برای ساخت و ساز در بافت فرسوده را لحاظ می‌کند.

اکبر شاهوردی درخصوص بافت‌های فرسوده موجود در شهرکرد، اظهار داشت: بافت فرسوده در شهرکرد نسبت به سایر شهرها درصد پایینی را به خود اختصاص می‌دهد یعنی از ۵۰۰۰ هکتار حدود ۸۶ هکتار بافت فرسوده در شهرکرد وجود دارد و براساس بازدیدهای میدانی و نظر کارشناسان می‌توان گفت این بافت‌های فرسوده مخاطرات زیادی ندارند.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شهرکرد افزود: البته ساختمان‌هایی نیز در سطح شهرکرد وجود دارند که بافت فرسوده هستند و یا شرایط استحکام مناسبی ندارند به دلیل قرارگیری در جوار معبر و داشتن خطر احتمال ریزش برای شهروندان مشکلاتی به همراه دارند که در این مورد قانونی تحت عنوان ماده ۵۵ در شهرداری وجود دارد که اینگونه املاک در کمیسیون مخصوص این قانون مطرح شده و براساس نظر این کمیسیون شهرداری اجازه دارد برای تخریب این املاک اقدام کند.

وی ادامه داد: بنابراین درخصوص بافت‌های فرسوده موجود در سطح شهر و یا ساختمان‌هایی که دارای استحکام نیستند و سلامت شهروندان را تهدید می‌کنند قوانینی در شهرداری شهرکرد درنظر گرفته شده است.

شاهوردی با بیان اینکه قوانینی درخصوص احیای بافت‌های فرسوده توسط شهرداری‌ها درنظر گرفته شده است، عنوان کرد: شهرداری‌ها در این قوانین می‌توانند حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در صدور پروانه برای افرادی که قصد ساخت و ساز در بافت فرسوده را دارند تخفیف قائل شوند که در همین راستا نیز شهرداری شهرکرد ۵۰ درصد تخفیف در پرداخت عوارضات برای ساخت و ساز در بافت فرسوده را لحاظ می‌کند.

وی تصریح کرد: علاوه‌بر قوانین تشویقی که جهت بازسازی بافت فرسوده توسط شهرداری‌ها درنظر شده است دولت نیز تسهیلاتی به این امر اختصاص می‌دهد و افراد می‌توانند از طریق بانک‌های عامل که دولت مشخص می‌کند وام دریافت کنند که بخشی از کارمزد یا سود این وام‌ها توسط دولت در غالب یارانه به بانک پرداخت می‌شود.

شاهوردی یادآور شد: درخصوص بافت‌های فرسوده که به صورت وارثی است و احتمال دارد یکی از وراث تمایل به بازسازی و یا تخریب آن نداشته باشد نیز قانون وجود دارد یعنی درصورتی که در کمیسیون ماده ۵۵ مشخص شود این بافت فرسوده برای شهروندان خطرآفرین است اجازه تخریب بافت توسط شهرداری صادر می‌شود.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شهرکرد بیان کرد: درصورتی که در یکی از محلات شهرکرد بافت فرسوده وجود دارد که برای عابران مخاطره‌آمیز است اهالی می‌توانند موضوع را جهت رسیدگی به شهرداری گزارش دهند البته این موضوع تنها مختص بافت فرسوده نیست برای مثال زمانی که شهروندی اقدام به نصب شیروانی کرده باشد که دارای شرایط خاصی است و استحکام مورد نیاز را ندارد قابلیت مطرح شدن در کمیسیون ماده ۵۵ و رسیدگی توسط شهرداری را دارد.

وی افزود: برخی ساختمان‌ها ممکن است در سطح شهر بافت فرسوده محسوب نشوند اما مکان اجتماع معتادین باشد و از این نظر برای شهروندان مشکلاتی ایجاد کنند که معمولا چنین مواردی که در حوزه موضوعات فرهنگی، اجتماعی و… قرار دارند در ستاد بازآفرینی که بسیاری از ارگان‌ها مانند نیروی انتظامی، فرمانداری و… عضو آن هستند بررسی می‌شود و شورای تامین نیز درخصوص این موضوعات تصمیم‌گیری می‌کند که براساس این مصوبات امکان انجام اقدامات قانونی ضروری فراهم می‌شود.

شاهوردی خاطرنشان کرد: در حاشیه خیابان سفیر شهرکرد تعدادی ساختمان قدیمی وجود داشت که به محل تجمع معتادین تبدیل شده بود و به همین دلیل نیز در شورای تامین دستور تخریب این ساختمان‌ها صادر و توسط شهرداری و با حضور نیروی انتظامی و نماینده دادستان چهارمحال و بختیاری این مصوبه اجرا شد بنابراین چنین موضوعاتی نیز قابل پیگیری است و باید به فرمانداری استان گزارش شده تا در شورای تامین مطرح و تعیین تکلیف شوند.

  • نویسنده : سما عسگری
  • منبع خبر : آرمانشهر چهارمحال و بختیاری