برگزاری نشست مشترک اتحادیه تعاونی ‌های تامین نیاز استادکاران و کارگران ساختمانی فصلی کشور در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)
برگزاری نشست مشترک اتحادیه تعاونی ‌های تامین نیاز استادکاران و کارگران ساختمانی فصلی کشور در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)
اولین جلسه مشترک اتحادیه تعاونی ‌های تامین نیاز استادکاران و کارگران ساختمانی فصلی کشور و استان فارس در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شد.

به گزارش آرمانشهر فارس، اولین جلسه مشترک اتحادیه تعاونی ‌های تامین نیاز استادکاران و کارگران ساختمانی فصلی به میزبانی استان فارس بامدیریت مهندس «حامد اولیایی»، مدیرعامل و «شهرام تجدد»، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌ های تامین نیاز فارس امروز (یکشنبه ۲ مرداد) در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در سطح کشوری برگزار شد که در این مراسم همزمان از سامانه جامع خدمات اعزام به کار به صورت برخط با همکاری شبکه کشوری کسب و کار رونمایی گردید و همچنین در این جلسه به بررسی و پیگیری مصوبات عملکرد تعاونی‌ ها در خصوص ارتقای مهارت فنی، بیمه ‌های اجتماعی، آموزش‌ های ایمنی و کلاس‌ های آموزشی مربوط به بخش تعاون پرداخته شد و  همچنین طی حکمی از سوی مدیرعامل اتحادیه کشوری، رئیس اتحادیه تعاونی‌ های تامین نیاز فارس جناب مهندس تجدد به سمت دبیر کمیته حقوقی اتحادیه تعاونی‌ های تامین نیاز کشور منصوب شد و  همچنین مهندس اولیایی مدیر عامل اتحادیه فارس به عنوان مسئول صدور گواهی فعالیت در فارس منصوب شد.

«غلامرضا عباسی» در این جلسه گفت: تشکیل اتحادیه تامین نیاز منجر به رونق اقتصادی در صنوف کارگری می ‌شود و یکی از مهمترین وظایف تشکل ‌های صنفی تقویت و توانمندسازی تشکل‌ ها و نمایندگان خود در مراجع تصمیم گیری و تصمیم سازی است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور کارگری افزود: در هر عرصه باید پیگیر مطالبات خود باشیم و ١١ هزار تشکل کارگری ثبت شده در سطح کشور وجود دارد و تشکل ‌های صنفی و تعاونی‌ ها باید با ورود به حوزه ‌های تعاونی مصرف، مسکن و تامین نیاز در راستای رونق اقتصادی خود قدم بر دارند.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه کارگران و استادکاران ساختمانی در امر صنعت ساختمان کشور، گفت: آمارها نشان می ‌دهد کارگران ساختمانی در کنار مشکلات معیشتی علیرغم  نقش آفرینی در صنعت ساخت و ساختمان، خود فاقد مسکن شخصی هستند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور کارگری همچنین با تاکید بر توانمندسازی کارگران و قشر شاغل در مشاغل موقت و سیار، گفت: انجمن‌ ها و تعاونی ‌ها باید با هم افزایی و در کنار هم قرار گرفتن در راستای بهبود وضعیت اقتصادی، بیمه، معیشت، امنیت شغلی، بهداشت و ایمنی کارگران تمام تلاش خود را به کار ببندند.

«جمشید دیوسالار»، نیز گفت: اتحادیه تعاونی استادکاران و کارگران ساختمانی کشور بیش از یک سال است که شکل گرفته و تفاهم‌ نامه ‌ای با فنی حرفه‌ای و صندوق بیمه اجتماعی کشور منعقد کرده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کشور ادامه داد: در راستای برخورداری کارگران از بیمه یک روزه نیز با بیمه تعاون تفاهم‌ نامه ‌ای مبادله کرده‌ ایم.

دیوسالار ادامه داد: کارگروه مسکن و ..‌. ایجاد شده و از فضای مجازی در دوران کرونا برای پیشبرد اهداف این اتحادیه استفاده کرده ‌ایم.

وی اضافه کرد: در ۲۰ روز اخیر اتصال گواهی فعالیت صنفی سیار برای مشاغل فصلی که در حوزه ساختمان تبدیل به جواز نظام استادکاری می‌شود را اجرایی کرده‌ایم و اتصال گواهی فعالیت صادره با سامانه هوشمند دولت را هم امروز رونمایی کردیم.

دیوسالار از طراحی و اجرای اپلیکیشن «سامانه اعزام به کار» برای اعزام کارگران به کار هم خبر داد و گفت: نمونه نهایی این مهم تست شده است.

وی همچنین با اشاره به خدمات الکترونیک برای کارگران گفت: برای اولین بار در کشور کیف پول الکترونیک برای جوامع کارگری را در دستور کار قرار دادیم و در این راستا مجموعه «زر» در کنار واحد پولی ریال قرار می ‌گیرد.

دیوسالار تصریح کرد: تفاهم و تعامل اتحادیه با شبکه زر موجب مراودات پولی برای جامعه کارگران می‌ شود.

«هدایت ‌الله سلیمی»، نیز گفت: با تلاش شبانه روزی متخصصان ایرانی در سامانه رمز ارزی ملّی چنج و با مشارکت و سرمایه گذاری شبکه کشوری پشتیبان نخستین کیف پول غیر متمرکز بین المللی ایرانی راه اندازی شده است.

مدیرعامل شبکه کشوری کسب و کار پشتیبان افزود: عرضه اولین بیمه زندگی رمز پایه کشور نیز توسط سامانه رمز ارزی «ملی چنج» انجام می شود و موسسه فناوری هوشمند شبکه زر متولی این بیمه رمز پایه خواهد بود.

وی اضافه کرد: این موسسه به مناسبت عید غدیر خم ۱۱۰ واحد زر (به ارزش ۲میلیون ریال) به تمام کارگران و خانواده‌های آنها تقدیم کرده و مردم عزیز می توانند با مراجعه به سامانه www.mellichange.com مبلغ هدیه خود را دریافت کنند.

سلیمی تاکید کرد: سامانه پرداخت الکترونیک «ملی پی»، پرداخت یار رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مجموعه فناورانه «ملی تِک» نیز در اجرای این طرح مشارکت خواهند داشت.

«اسعد صالحی»، نیز در این جلسه با بیان اینکه لازمه اقتصاد پویا، رونق و گسترش صنعت ساختمان است، گفت: در دنیا صنعت ساختمان به عنوان یکی از مهمترین صنایع پیشرفته ارتباط مستقیمی با زیرساخت‌ های اقتصادی دارد تا جایی که گاهی نزدیک به ٩٠ درصد اقتصاد را نیز درگیر می‌ کند.

رئیس هئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کشور افزود: میان مولفه‌ های صنعت ساختمان حلقه‌ های مفقوده بسیاری در کشور وجود دارد و یکی از این حلقه‌ ها، نبود توجه به کارگران و استادکاران ساختمانی است، در حالیکه در دنیا اعتبار ساخت به استادکاران ساختمانی و نیروهای کار فعال در آن مجموعه بر می ‌گردد.

وی همچنین با بیان اینکه انجمن‌ های صنفی و تعاونی‌ها از نظر قدرت اجرایی بالا با هم برابر هستند، عنوان کرد: امروز در کشور ما ٧٠٠ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده و ۴۰۰ هزار نفر نیز در لیست انتشار قرار دارند.از این تعداد تنها ۵۵ درصد کارگر ساختمانی بوده و مابقی متفرقه هستند.

صالحی تاکید کرد: اگر می‌ خواهیم صنعت ساختمان را تکان داده و در مسیر رونق اقتصادی گام برداریم باید شفاف کار کنیم و برای کارگران و استاددکاران ساختمانی نیز شناسنامه کار تعریف شود.

«علی باقری»، نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه طبق قانون سهم دیده شده برای تعاونی‌ها در اقتصاد کشور ۲۵ درصد است، گفت: تاکنون هفت درصد این قانون در سطح کشور عملیاتی شده است.

سرپرست معاونت تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس افزود: نقش پررنگ و اصلی مردم در اقتصاد کشور از طریق اتحادیه ‌ها و تعاونی ‌ها شکل می ‌گیرد و برخی اتحادیه‌ها از نیت و قصد اصلی فاصله گرفته و راه خود را گم کردند و کم رنگ شدن نقش تعاونی ‌ها در اقتصاد کشور ناشی از بی اعتمادی مردم به آنها بوده است.

«حسن کمالی»، نیز در این جلسه بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب خدمات گسترده به افراد جامعه ارائه شد که خدمات بیمه ‌ای از جمله آنهاست.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر فارس ادامه داد: صندوق بیمه روستاییان و عشایر در سال ۸۴ با هدف بیمه روستاییان، عشایر، قالیبافان، کشاورزان و … فعالیت خود را در پیش گرفت.

وی تاکید کرد: این صندوق جوان است و نیاز به توسعه فرهنگی دارد و تفاهم نامه در این خصوص با اتحادیه تعاونی ‌های تامین نیاز کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کشور منعقد شده و افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند، می ‌توانند به عضویت صندوق درآیند.

  • نویسنده : مریم شمالیان