برخی ضرورت های اداری مرتبط با مدیریت روستایی به استانها ابلاغ شد
برخی ضرورت های اداری مرتبط با مدیریت روستایی به استانها ابلاغ شد
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به فعالیت ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا و تغییرات صورت گرفته در ارکان مدیریت روستایی، از ابلاغ برخی ضرورت های اداری مرتبط با مدیریت روستایی و موارد لازم‌الاجرا توسط دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی از سوی این سازمان به استانداری ها خبر داد.

به گزارش آرمانشهر ، به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اشکان کریمی با بیان مطلب فوق در این خصوص توضیح داد: با توجه به ماده ۸ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها (مصوب بهمن ۱۳۸۰)، فاصله بین خاتمه خدمت دهیار تا انتخاب دهیار جدید نباید بیش از سه ماه به‌طول انجامد و دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها موظفند با همکاری واحدهای گزینش استانداری‌ها به طریقی اقدام نمایند تا در گزینش دهیاران تسریع گردد و پس از تأیید گزینش، بخشداران موظف به صدور حکم دهیار می‌باشند.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص ساعات کار دهیاران پاره‌وقت تأکید شد که شوراهای اسلامی روستاها موظف به تعیین ساعات حضور و کار دهیاران پاره وقت از یک تا ۴ ساعت در روز می‌باشند و شوراها موظفند ساعات فعالیت دهیاران پاره‌وقت را با لحاظ حجم فعالیت‌ دهیار، میزان اعتبارات دهیاری و قابلیت و ویژگی‌های روستا تعیین نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین دهیاران پاره‌وقت موظفند تابلویی از ساعات حضور خود را برای اطلاع اهالی در مکانی مناسب در دهیاری نصب نمایند.

کریمی در این خصوص متذکر شد: تعیین میزان فعالیت ۴ ساعت در روز برای تمامی دهیاران روستاهای با جمعیت کمتر از هزار نفر، فاقد توجیه منطقی است و ضرورت دارد نصاب قانونی مندرج در تبصره ۲ ماده ۳۲ آیین‌نامه مالی دهیاری‌ها جهت هزینه‌کرد امور جاری رعایت شود.

وی در ادامه گفت: در این ابلاغیه جهت ممانعت از تضییع حقوق دهیاران و نیروهای شاغل در دهیاری، دهیار و مسئول امور مالی دهیاری موظف به تنظیم لیست بیمه و پرداخت به‌موقع حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی شده‌اند و مسئولیت پاسخگویی به مشکلات ناشی از عدم اجرای این امر نیز بر عهده ایشان خواهد بود.

کریمی افزود: از دیگر مواردی که از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها مورد تأکید قرار گرفت، ضرورت حفظ کلیه اسناد اداری دهیاری در محلی مطمئن با تأیید شورای اسلامی روستا و بخشداری همچنین استفاده از مهر دهیاری صرفاً در مکاتبات اداری می‌باشد.

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی در پایان ضمن آرزوی توفیق برای تمامی اعضای شوراهای اسلامی دوره ششم و دهیاران منتخب، ایفای وظایف، وفق مقررات را از الزامات مدیریت روستایی خواند و از دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها خواست تا در رعایت نکات مذکور، نظارت دقیق داشته باشند.