اول قطار شهری بخرید بعد عملیات اجرایی را آغاز کنید
اول قطار شهری بخرید بعد عملیات اجرایی را آغاز کنید
رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان گفت: مطالعات امکان‌سنجی قطار شهری همدان پختگی لازم را ندارد، در صورت تخصیص اعتبار، ابتدا خرید قطار خریداری شده و سپس عملیات اجرایی آغاز شود.

به گزارش آرمانشهر: مهدی حیدری در جلسه فوق‌العاده کمیسیون فنی عمرانی با موضوع آخرین وضعیت قطار شهری با حضور اعضای کمیسیون، شهردار و مدیران شهری اظهار کرد: موارد و درخواست‌های جدیدی در بحث قطار شهری مطرح و این جلسه به منظور همفکری و تصمیم‌گیری در این خصوص برگزار شده است.

وی به صحبت‌های نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در خصوص پیش‌بینی ردیف اعتباری به این منظور اشاره کرد و گفت: عنوان شده است که ۳۰ میلیارد تومان به این منظور تعریف شده و قرار بر پیگیری تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان نیز از سفر ریاست جمهوری به استان برای قطار شهری است که شهرداری کار را شروع کند.

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: به منظور همفکری و بررسی بیشتر در این خصوص، این جلسه برگزار شده است.

حیدری با بیان اینکه در صورت تخصیص این اعتبار پیشنهاد بنده ابتدا خرید قطار و سپس آغاز عملیات اجرایی است، افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد مبلغ حدود شش هزار میلیارد تومانی در این پروژه هزینه خرید بوده و ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه عملیات اجرایی و عمرانی است.

وی با تأکید بر اینکه کریدور شماره یک در اجرای قطار شهری را قبول ندارم، تصریح کرد: مطالعات در حد امکان‌سنجی بسیار خام بوده و هنوز مطالعات فاز یک و ۲ انجام نشده و آغاز عملیات عمرانی قبل از تکمیل مطالعات منطقی نیست.

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: نباید به منظور اخذ این اعتبار شهر را زخمی کرده و وضعیتی همچون وضعیت پل سردار همدانی این بار از شمال تا جنوب شهر ایجاد کنیم؛ باید تلاش شود که پروژه نیمه تمام موازی با سایر پروژه‌های نیمه تمام به وجود نیاید.

حیدری با بیان اینکه اگر پروژه آغاز شده و اتمام آن به درازا بکشد باعث شرمساری است، خاطرنشان کرد: مدیریت شهر نیاز به همفکری و همدلی دارد و نمی‌خواهیم هزینه نابجا درست کنیم.

وی با تأکید بر اینکه البته اجرای قطار شهری در شهر همدان با توجه به موارد مد نظر در وزارت کشور دارای تناقضات قانونی هم هست و هنوز شورای عالی ترافیک کشور این موضوع را نپذیرفته است، یادآور شد: در صورتی که اجرای این پروژه بر اساس مطالعات فعلی باشد نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه به مشکلات موجود می‌افزاید.

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: اگر مجبور به استفاده از این اعتبار باشیم باید ابتدا کار را از خرید تجهیزات مورد نیاز شروع کرده و شهر را زخمی تصمیم خام نکنیم؛ مطالعات باید با همت شورا و کارشناسان در شهرداری مسیر درست را طی کند.