استیضاح شهردار رای نیاورد
استیضاح شهردار رای نیاورد
در جلسه قبلی شورای اسلامی شهر بندرعباس، مهدی نوبانی جوابگو سوالات هفت عضو شورای شهر بود گرچه این اعضای معترض از پاسخ ها قانع نشده و کلید استیضاح نوبانی را روشن کردند.

 به گزارش آرمانشهر ، فاطمه جراره، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ظهر روز (هفتم دی ماه) در بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس، گفت: در جلسه امروز طرح استیضاح از شهردار بندرعباس را داریم، در جلسه قبل ما ۵ سوال از شهردار داشتیم که اعضای طراح سوال نسبت به ۲ سوال قانع نشدند و بر همین مبنا امروز طرح استیضاح شهردار بررسی می‌شود و مهدی نوبانی در این جلسه نسبت به پاسخگویی به این سوالات اقدام خواهد کرد.

فاطمه جراره افزود: بد است که اعضای شورا حرف سهم خواهی می زنند. ما نمایندگان مردم هستیم و بنا است که کار نظارتی هستیم و شهردار به انتخاب خود افراد را انتخاب کند. اگر ما ایراداتی در شهرداری می بینیم باید این مشکلات حل شود و نمیخواهیم ۴ سال دیگر از مردم عذرخواهی کنیم. شهردار باید به  سوالات اعضای شورا پاسخ داده و مشکلات را حل کند، اگر نمی تواند نیز باید باز هم پاسخگو باشد. امیدوار بودم سوالات در آرامش مطرح می شد و شهردار پاسخ می داد و مردم قضاوت می کردند.
وی ادامه داد: این اوضاعی که در صحن شورا دیدم جای نگرانی دارد و درست نیست اعضای شورا به دو گروه تقسیم شوند و نباید این موضوعات را بین مردم پخش کنیم. شهردار باید خود پاسخ باشد، الان جلسه تبدیل به جلسه محکوم کردن اعضای شورا برای طرح سوال شده است. مشکلاتی در شهرداری وجود دارد و باید حل شود. تا طرح سوال صورت می گیرد برخی موضوع را سیاسی می کنند. شاید در دوره های قبل قابل تحمل بود چون ۱۱ نفر ادعای انقلابی بودن نمیکردند. این روش موجب نگرانی شهروندان می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: شهردار بندرعباس اعلام کرد پرونده های مختلفی در شهرداری داریم که مربوط به زمان او نیست. شهردار به ضعیف بودن تیم حقوقی شهرداری اذعان داشت اما بعد از گذشت مدتی چرا باید همان افراد گذشته در سمت خود باقی بمانند. مردم صبرشان تمام شده است. اگر مشکلات حل می شد ما همچنان در کنار شهردار می ماندیم. ما امید داشتیم در کنار یک شهردار پاکدل پاکدست مشکلات حل می شود اما همچنان همان روش قبلی پیش گرفته شده است.
جراره بیان کرد: همان افراد که حرف از سهم خواهی می زنند در زمان انتصابات مدام درب اتاق شهردار بودند. درخواست می کنم همدلی و وحدت اعضای شورا اتفاق بیفتد. شرکت نکردن در جلسات تخصصی کمیسیون ها اشتباه است چون اعضای شورا وظیفه دارند در حوزه تخصص خود در این جلسات شرکت کنند.
وی گفت: در تمام جلسات متعدد به شهردار تذکر داده شده و زمان ۵ ماهه برای شهرداری که به یقین رسیده بود باید تغییراتی در برخی سازمان ها ایجاد شود، کافی بود. هیچ سهم خواهی اتفاق نمی افتد اما شاخص ما برای انتخاب مدیران شهرداری تغییر نمی کند.

یعقوب دبیری نژاد، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس، اظهار کرد: امروز از شهدا و خانواده های شهدا و همشهریان عذرخواهی می کنم که به نام شورای انقلابی مزین شدیم اما لایق آن نیستیم.

وی افزود: عطای همه کمیسیون ها را به لقایش بخشیده و ترجیح می دهم با وجو تهدیدها برای تحریم از القاب دو روزه دنیا در شورا. باید دید چه کسانی مسبب ایجاد دودستگی اعضای شورا هستند. چه کسانی با علم به شکست استیضاح شورا را درگیر حاشیه کردند؟ کدام داور سوت اخراج یار ۱۲ شورا یعنی شهردار را کشیده است. اعضایی که در عرض ۱۰ دقیقه شهردار انتخاب کردند و نگذاشتند حتی ۱۰ ماه از انتخاب شهردار برسد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: امروز دیگر نیت خالص را در اعضای شورا نمی بینم. فتنه گران ۱۴۰۰ شورا با علم بیهوده بودن به طرح سوال ها در حال ایجاد تفرقه بین اعضا هستند. مردم امروز چطور باید انتخاب ۴ ساله خود در شورا را تحمل کنند در حالی که انتخاب شودگان شورا نتوانستند ۱۰ ماه انتخاب خود را تحمل کنند.

 دبیری نژاد اظهار کرد: شهداری را دچار حاشیه کردیم و از بی انگیزگی کارکنان می پرسیم. نوبانی را باید به جرم پاک دستی و صداقت و حرف نشنوی از افراد پشت پرده، چشم گفتن به درخواست های قانونی اعضای شورا، استیضاح کنیم تا هرچه زودتر بتوانیم کاندیداهایی که روی نیمکت منتظر هستند را وارد کنیم! دندان لق رسیدن به مجلس از صندلی شهردار بندرعباس را بکشید.

وی افزود: همانطور که در اولین سال فعالیت شورا تن به هیچ گروه بندی نداده و عطای پست های دو روزه دنیا را به لقایش بخشیدمف همانطور که تاکنون برای حفظ وحدت سکوت کردمف در خصوص برخی مسائل سکوت می کنم. اعتقاد دارم اعضای شورای ششم در ذات خود پاک هستند. به کلام الله سوگند میکنم هرلحظه به من ثابت شود نوبانی ریالی از اموال شهرداری منفعت داشته، سکوت نخواهم کرد.

مهدی نوبانی، شهردار بندرعباس اظهار کرد: در حوزه عدم توانمندی در حوزه تصمیم گیری در خصوص اوضاع نابسامان شهرداری بندرعباس، کارهای جاری در حال انجام است و مشکلی نیست، حقوق ها به روز پرداخت می شود و از نظر من بحرانی به وجود نیامده است.
وی افزود: در حوزه سیلی که پیش بینی شده نشست های مختلفی با مدیر بحران شهرداری و استانداری برگزاری کردیم و کارها در حال انجام است. همکارانم بیش از گذشته و شبانه روزی در حال تلاش هستند تا خدمات رسانی خوبی به مردم داشته باشیم. درخصوص بی انگیزگی در کارکنان شهرداری ما در حال بررسی هستیم تا بتوانیم به همکاران کمک کنیم. مردم و همکاران به ما می گفتند این شهردار مشخص نیست که تا یک ساعت دیگر هست یا نه اما دیدارهای مردمی خود را دارد.

شهردار بندرعباس بیان کرد: من با تعداد بسیاری از شهروندان دیدار میکنم و در حد توان دغدغه های آنان را برطرف می کنم. درب اتاق من نیز عصرها به روی تمام همکارانم باز است. از اعضای شورا می خواهم با وحدت و همدلی با ما همکاری کنند کارهای بزرگی انجام دهیم و انگیزه را به کارکنان برگردانیم. با یک ماه و ۲ ماه نمی توان همه مشکلات گذشته را حل کرد و در حال تلاش هستیم با برنامه ریزی کارها را پیش ببریم.

وی افزود: در حوزه های خدمات شهری و عمرانی کار به خوبی پیش می رود و نظم و انضباط مالی روی ریل خود در حال حرکت است. در خصوص عدم تغییر تیم حقوقی شهرداری، ما این مسئله را در دستور کار قرار دادیم و این مسئله را پیش گرفتیم تا اتفاقات خوبی در مجموعه حقوقی شهرداری بیفتد. برای تقویت مجموعه حقویقی فکرهایی داریم و با مرور زمان انجام می دهیم.

حجت الاسلام عبدالرضا حیدری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: استیضاح کردن راه مناسبینیست و حفظ آرامش مردم بسیار مهم است. تغییر در مدیریت شهر التهاب ایجاد می کند و باید از استیضاح و اتلاف وقت دست برداریم. از مردم بندرعباس برای هر قصوری که تاکنون داشته ایم عذرخواهی می کنم.

وی افزود: شهردار که تا پاسی از شب در حال کار است و زیر سوال بردن او جفاست و مردم بندرعباس برایمان به به و چه چه نمی کنند. من آخرتم را به دنیای دیگران نمی فروشم و تلاش می کنم دینم را به مردم و شهری که تععهد دادم، ادا کنم. من حاضر برای این شهر هزینه بدهم همانطور که نوبانی هزینه می دهد. مردم یک قدم از ما جلوتر هستند و اگرکسانی بخواهند منافع خود را مقدم بر مردم بدانند ما کوتاه نخواهیم آمد.

وی ادامه داد: ما با خدا معامله کردیم و به برکت ایامی که متعالق به حضرت فاطمه و سردار دل هاست ما دل به این تریبون و صندلی نبسته ایم. این ره که اعضای موافق استیضاح می روند به ترکستان است. مردم در مورد ما قضاوت می کنند. به شهردار بندرعباس نیز توصیه می کنم نسبت به خدمت به مردم کوتاهی نکند.

اسماعیل بواشه، نایب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: اعضا به گونه ای صحبت نکنیم که مردم را به سمتی ببریم که بگویند تفرقه بین اعضاست. تفرقه را کسانی آغاز کردند که نام ۴ نفر مخالف را اعلام کردند. شهردار باید تابع اعضای شورا باشد.

وی افزود: طرح سوال وظیفه قانونی اعضای شوراست. ما در شورای پنجم نیز طرح سوال کردیم و خیلی ها ما را مدافع مردم می دانستند و همه پشت ما بودند و امروز می بینیم که امروز برگشتند از این نظر. مردم قضاوت کنند که چه کسی حق خواه است. کسانی که طرح سوال و استیضاح کردند شورای مردم هستند، ما از مردم رای گرفتیم و از هیچ کس ترسی نداریم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: در چندین جلسه موضوعات را برای شهردار مطرح کردم و اعضای شورا پشتیبانی می کردند و امروز برخی مخالف شده اند. من نماینده مردم و مستقل هستم و از هیچکس خط نمی گیرم. اگر شهردار هم استیضاح نشود و اتفاقی در شهرداری هم نیفتد من باز هم طرح سوال خواهم کرد.

سید رضا موسوی، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس  اظهار کرد: سوالات مطرح شده در راستای بی برنامگی شهرداری بود و این هوشمندی شورای شهر است که نگاه دقیقی به فعالیت های شهردار دارد.
وی افزود: اصلی ترین فعالیت هر شورای شهری نظارت به عملکرد شهردار است و اگر کسی مخالف آن است باید بررسی کنیم علتش چیست. خطاب قرار دادن مخالفینی که می خواهند از حق مردم دفاع کنند به کلمات توهین آمیز، جای تاسف دارد. امروز وقت آزمون و خطا نیست و شهرداری بندرعباس دچچار بحران های اساسی است و علت عجله ما نیز همین است. باید سوال بپرسیم که شهردار چه برنامه ای دارد.
این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: تذکر نسبت به موضوعات شهرداری باعث شد در ایام فاطمیه دوم شهر سیاه پوش شودف کاری که در ایام فاطمیه اول صورت نگرفت. اگر شهردار تشخیص نمی داد که شهرداری و شهر دچار چه اندازه مشکلاتی است قبول این مسئولیت کار درستی نبوده است. تغییرات شهرداری نه تنها مشکلی را حل نکرد بلکه حاشیه های بیشتری نیز به وجود آورده است.
موسوی عنوان کرد: ما افرادی هستیم که برای انبوه جمعیت شهر بندرعباس تصمیم می یریم تا جای امکان با شهردار همکاری کردیم.

اسماعیل رئیسی، منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس  اظهار کرد: چه اتفاقی برای شورا افتاده که برخی که در صف اول نماز جمعه هستند ما را به سهم خواهی متهم می کنند؟ من به عنوان نماینده مردم بندرعباس غرورم را خرد کردم و به نوبانی التماس کردم که این مسائل را مدیریت کن اما با ۴ عضو شورا جلسه گرفت.
وی افزود: من دنبال هی جریان سیاسی نیستم و اگر جایی ببینم ضعف مدیریت است سکوت نخواهم کرد. من مخالف استیضاح بوده و هستم اما نخواستم گروه ۴ تایی را ۷ نفر کنم و از مردم بندرعباس عذرخواهی میکنم.

عیسی عباسی، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس، اظهار کرد: متاسفانه برخی بداخلاقی های سیاسی به دور از شأن جایگاه نمایندگان مردم بود و از این بابت از مردم بندرعباس عذرخواهی میکنم. تکلیف شورا این است که به تناسب تخصص کار کارشناسی انجام دهد، تصمیم بگیرد مصوب کند و مصوبات را به شهردار اعلام کند. ما باید ریل گذاری کنیم و شهردار مدیر اجرایی است و وظیفه اجرای مصوبات را دارد.
وی افزود: باید کاری کنیم شهر و مردم ضرر نکنند. ضرر این اتفاقت و دود آن در چشم خودمان و مردم می رود. فضا سازی سیاسی حتی در فرض موفقیت، انجام کار را برای هر تیم اجرایی سخت و دشوار خواهد کرد. اعضای شورا به جای دادن تذکر خلق الصلاعه اقدام به استفاده از شدیدترین ابزار کنند که چنین رفتارهایی خسارت آفرین است.

احمد کناری نژاد، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: حرمت امامزاده به متولی آن است. در پارلمان محلی به نمایندگان مردم توهین می شود و این جای تاسف دارد. ما به شهردار گفتیم آبروی ما با شما گره خورده اما آیا آبرویی باقی مانده است؟
وی افزود: روزی ما را به لال بودن متهم می کنند. روزی که از وظیفه قانونی خود استفاده می کنیم جبهه ایجاد می کنند. برخی اعضا به شهردار می گفتند جهت ها را نشان بوده و امروز از نظر آنان شهردار توانمند شده است. روزی گفتند شهرداری از جنس شما و امروز می بینیم که کسی پای کار نیست.
عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: من نماینده مردم هستم و از شهردار سوال می پرسم و تعارفی با کسی ندارم. ماندن با خفت را به شورا ترجیح نمی دهم. با گفتن نوکر مردمم مشکلی حل نمی شود، دیدار مردمی را همه شهردارها داشته و دارند. اگر مشکلات مردم حل شده بود در شورا صف نمی کشیدند.
کناری نژاد عنوان کرد: امیدواریم شهرداری در مسیر خود قرار بگیرد و نفع آن را مردم ببرند و در چهار سال پیش رو به مردم نشان دهیم کارنامه شورا و شهرداری انقلابی چگونه است.

در پایان این جلسه اعتماد و عدم اعتماد اعضای شورا به ادامه کار شهردار به رأی گذاشته شد و شهردار بندرعباس با ۴ رأی اعتماد و ۷ رأی عدم اعتماد با توجه به اینکه استیضاح شهردار نیاز به دو سوم آرای اعضا داشت، به کار خود در شهرداری بندرعباس ادامه خواهد داد.